Polska

25,9 dni i iPhone 13 Pro jest Twój. Tyle trzeba przepracować, by go kupić

Piotr Kurek
25,9 dni i iPhone 13 Pro jest Twój. Tyle trzeba przepracować, by go kupić
25

Picodi wraca z tegorocznym Indexem iPhone’a. Pokazuje on, ile trzeba pracować, by móc kupić nowego iPhone’a 13 Pro. W tym roku Polska poprawiła swój wynik. A jak wypadamy na tle innych krajów europejskich i światowych?

W zeszłym roku w Polsce, za iPhone’a 12 Pro w podstawowej wersji 128 GB trzeba było zapłacić 5199 zł. Biorąc pod uwagę przeciętne wynagrodzenie w tamtym czasie wynoszące 5338 zł brutto (3851 zł netto) statystyczny Polak musił przepracować nieco ponad 28 dni, aby mógł pozwolić sobie na zakup nowego smartfona. Tak podawał Index iPhone'a przygotowany przez Picodi. W tym roku ten wynik się poprawił.

Picodi, powołując się na dane GUS, podaje, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosi obecnie 5848 zł brutto (4211 zł na rękę). By móc pozwolić sobie na zakup iPhone'a 13 Pro w wersji 128 GB kosztującego 5199 zł musielibyśmy przepracować 25,9 dni (zakładając, że przeznacza na ten zakup całą zarobioną kwotę). To o 2,4 dni krócej niż w ubiegłym roku.

Jak to wyglądało w latach ubiegłych?

Tak wyglądał wskaźnik iPhone’a w Polsce w ostatnich latach:

  • 2018 – 32,5 dni
  • 2019 – 31,8 dni
  • 2020 – 28,3 dni

iPhone 13 Pro. Ile trzeba pracować, by go kupić w Polsce?

Porównanie: iPhone 13 vs. iPhone 13 Pro

Podobnie jak w latach poprzednich, najszybciej najnowszego iPhone'a 13 kupią mieszkańcy Szwajcarii. Im wystarczy 4,4 dni. Statystyczny Amerykanin popracuje nieco dłużej - 5,9 dni, a Australijczyk 6,4 dni. Z drugiej strony najdłużej pracować będą musieli Turcy. By go kupić, będą musieli przepracować przeszło 92,5 dni robocze. Zaraz za Turcją są Filipiny (90,2 dni), a stawkę zamyka Brazylia (79 dni).

W tym roku Polska ponownie zajęła 35. pozycję. W mniej niż 10 dni pracy, do sklepu mogą ruszać mieszkańcy Luksemburgu, Danii, Norwegii, Singapuru, Kanady, Irlandii, Nowej Zelandii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Szwecji, Niemiec i Finlandii. Za nami znalazły się Łotwa, Słowacja, Malezja, Węgry, Rosja, Tajlandia, Czarnogóra, Meksyk i Indie.

Z jakich metod obliczeniowych skorzystało Picodi przy obliczaniu dni pracy pracy wymaganych do zarobienia na nowego iPhone’a 12 Pro? Na stronach Picodi przeczytacie, że:

Wskaźnik iPhone’a 2021 został obliczony na podstawie oficjalnych cen iPhone’a 13 Pro (z pamięcią 128 GB), podanych przez lokalne oddziały Apple lub autoryzowanych sprzedawców. Przeciętne wynagrodzenia pochodzą ze stron internetowych urzędów statystycznych lub odpowiednich ministerstw i są aktualne na dzień upublicznienia cen iPhone’a w danym kraju. Płace netto uzyskano za pomocą lokalnych kalkulatorów wynagrodzeń. Miesięczne wynagrodzenie podzieliliśmy przez 21 – średnią liczbę dni roboczych w miesiącu. W krajach, gdzie urzędy statystyczne posługują się stawkami tygodniowymi, wynagrodzenie podzieliliśmy przez 5.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

pracaAppleiPhone