Polska

Miesiąc pracy i iPhone 12 Pro jest Wasz. Bez jedzenia i innych wydatków

Piotr Kurek
Miesiąc pracy i iPhone 12 Pro jest Wasz. Bez jedzenia i innych wydatków
43

Picodi przygotowało tegoroczny Index iPhone’a. Pokazuje on, ile trzeba pracować, by móc kupić nowego iPhone’a 12 Pro. Choć w porównaniu z rokiem poprzednim, Polacy muszą pracować krócej, tak wciąż bliżej nam do końca zestawienia niż do jego początku.

Index iPhone’a 2020 to wynik analizy Picodi, którego pracownicy zestawili ceny iPhone’a 12 Pro (w wersji 128 GB) z przeciętnym wynagrodzeniem w 43 krajach oraz liczbą dni potrzebnych na zarobienie na nowego flagowca Apple. W Polsce, za iPhone’a 12 Pro w tej wersji trzeba zapłacić 5199 zł. Biorąc pod uwagę przeciętne wynagrodzenie w naszym kraju wynoszące 5338 zł brutto (3851 zł netto) statystyczny Polak musi przepracować nieco ponad 28 dni, aby mógł pozwolić sobie na zakup iPhone’a 12 Pro. A jak może to wyglądać w przypadku pozostałych modeli? Możecie sobie porównać sprawdzając ich ceny w tekście iPhone 12 – ceny nowych smartfonów Apple.

Zobacz też: Poznaliśmy ceny i warianty kolorystyczne rodziny iPhone’ów 12! Nie mam wątpliwości, że sprzedadzą się doskonale

Pełne zestawienie, w formie graficznej, znajdziecie poniżej:

iPhone 12 Pro. Ile trzeba pracować, by go kupić w Polsce?

Jak widać, najkrócej pracować będą musieli mieszkańcy Szwajcarii. Wystarczy im niepełny tydzień pracy, by mogli oni sobie pozwolić na nowego iPhone’a 12 Pro — nawet nie odczują specjalnie głodu. Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, a najniższe miejsce na podium zajmuje Australia. W mniej niż 10 dni pracy, do sklepu mogą ruszać mieszkańcy Luksemburgu, Danii, Norwegii, Singapuru, Kanady, Irlandii, Nowej Zelandii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Szwecji, Niemiec i Japonii. Można tylko pozazdrościć. Polsce bliżej jest końcowi stawki — zajmujemy 35. pozycję z wynikiem 28,3 dni. Za nami jest już tylko Malezja, Słowacja, Łotwa, Węgry, Czarnogóra, Rosja, Meksyk i Indie. Towarzystwo nie jest złe, szkoda tylko, że na tak odległych miejscach.

Zobacz też: iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max: porównanie smartfonów

Z jakich metod obliczeniowych skorzystało Picodi przy obliczaniu dni pracy pracy wymaganych do zarobienia na nowego iPhone’a 12 Pro? Na oficjalnych stronach przeczytacie, że:

Wskaźnik iPhone’a 2020 został obliczony na podstawie oficjalnych cen iPhone’a 12 Pro (z pamięcią 128 GB), podanych przez lokalne oddziały Apple lub autoryzowanych sprzedawców. Przeciętne wynagrodzenia pochodzą ze stron internetowych urzędów statystycznych lub odpowiednich ministerstw i są aktualne na dzień upublicznienia cen iPhone’a w danym kraju. Płace netto uzyskano za pomocą lokalnych kalkulatorów wynagrodzeń. Miesięczne wynagrodzenie podzieliliśmy przez 21 – średnią liczbę dni roboczych w miesiącu. W krajach, gdzie urzędy statystyczne posługują się stawkami tygodniowymi, wynagrodzenie podzieliliśmy przez 5.

Zakładamy więc, że mowa tu o całkowitym poświęceniu wypłaty na zakup telefonu — bez płacenia za mieszkanie, media, jedzenie, rozrywkę, czy uwzględniające inne wydatki. Na pocieszenie można dodać, że w porównaniu z rokiem ubiegłym, w Polsce, wynik ten poprawił się o 3,5 dnia. Jednak to wciąż nie jest wynik, którym możemy się chwalić.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu