Polska

Epidemia koronawirusa jak aniołki, podwodne cywilizacje i Święty Mikołaj, prawie co piąty Polak w nią nie wierzy

Paweł Winiarski
Epidemia koronawirusa jak aniołki, podwodne cywilizacje i Święty Mikołaj, prawie co piąty Polak w nią nie wierzy
33

Aż 17% Polaków twierdzi, że epidemia koronawirusa COVID-19 to wymysł mediów, polityków i firm farmaceutycznych. Przeprowadzono sondaż, wyniki są druzgocące.

Tylko 47% Polaków uważa, że epidemia koronawirusa jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi, 29%, że jedynie umiarkowanym, a aż 17% - podkreślam, siedemnaście - że to wymysł polityków, mediów i firm farmaceutycznych.

Jesteście ciekawi jak wyniki badania dotyczącego koronawirusa i jego zagrożenia rozkładają się na zwolenników poszczególnych partii politycznych? Proszę bardzo.

Najwięcej osób uważających, że epidemia koronawirusa to zagrożenie jest wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej - 60%. Wyborcy Lewicy to 57%, Prawa i Sprawiedliwości 54%. Wśród wyborców Konferedacji to jedynie 17%, aż 21% twierdzi, że nie ma żadnej epidemii.

Za największe zagrożenie dla życia i zdrowia koronawirusa uważają osoby starsze - z grupy wiekowej 55 lat + (69% badanych). W najmłodszej grupie wiekowej (18-24 lata) to już tylko 23%,a prawie co trzeci (30%) twierdzi, że epidemia nie istnieje. Z grupy wiekowej 25-34 lata uważa tak niewiele mniej, bo 29% badanych.

Aż 21% dorosłych Polaków w ogóle nie boi się zakażenia koronawirusem.

"Trochę" boi się 48%, bardzo 31%.

A co z noszeniem maseczek?

Ten fragment badania wydaje się być jeszcze bardziej na czasie ze względu na wprowadzenie od dnia dzisiejszego żółtej strefy w całej Polsce, co wiąże się z obowiązkiem noszenia maseczek nie tylko w sklepach.

82% badanych zawsze zakłada maseczki w sklepach i innych podobnych miejscach, 13% tylko czasem, a 5% nie zakłada ich wcale. Tu również "brylują" najmłodsze osoby, gdzie jedynie 64% twierdzi, że zakłada maseczki zawsze. To już wiemy, która grupa wiekowa zagarnie niedługo najwięcej mandatów. Ciekawy jest też powód, dla którego ludzie nie zakładają maseczek - 32% nie wierzy w epidemię koronawirusa, a 20% twierdzi, że jest zdrowa i nikogo nie zarazi.

Badanie pokazuje, jak dużo osób w Polsce wierzy w teorie spiskowe. Bardzo niepokojąca jest beztroska młodego pokolenia, które w największym stopniu nie wierzy w istnienie koronawirusa, nie boi się go i nie przestrzega obowiązku noszenia maseczek. Młodzi są mniej narażeni na dotkliwe skutki zakażenia koronawirusem, ale absolutnie nie może ich to zwalniać z odpowiedzialności za zdrowie i życie starszych ludzi, w tym swoich najbliższych”

– mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1073 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 2 – 5 października 2020 roku. Metoda: CAWI.

- czytamy na stronie ciekaweliczby.pl

grafika

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu