Mobile

iPad jako narzędzie do pracy? Jak najbardziej

Konrad Kozłowski
iPad jako narzędzie do pracy? Jak najbardziej
40

Gdy w 2010 roku Steve Jobs prezentował pierwszą generację iPada, urządzenie to było przede wszystkim postrzegane jako gadżet, pozwalający na wygodniejsze wykonywanie niektórych czynności jak przeglądanie stron internetowych, czytanie, oglądanie filmów. Na przestrzeni kolejnych kilkudziesięciu miesię...

Gdy w 2010 roku Steve Jobs prezentował pierwszą generację iPada, urządzenie to było przede wszystkim postrzegane jako gadżet, pozwalający na wygodniejsze wykonywanie niektórych czynności jak przeglądanie stron internetowych, czytanie, oglądanie filmów. Na przestrzeni kolejnych kilkudziesięciu miesięcy iPad stał się jednak również świetnym urządzeniem mobilnym niezwykle przydatnym do pracy w wielu branżach, a nowe wersje tabletu Apple uczyniły korzystanie z niego jeszcze wygodniejszym.

To, czym iPad zaskoczył już w dniu debiutu, nadal jest jedną z jego największych zalet. A mówię naturalnie o czasie pracy na baterii. Nieistotne jest czy pod uwagę weźmiemy starsze modele, najnowszego iPada Air 2 czy iPada mini 3, ponad 10 godzin pracy urządzenia to norma. Zabierając tablet Apple ze sobą na kilkudniowy wyjazd może okazać się, że nie będziemy musieli zabierać ze sobą ładowarki. Trudno polemizować z tak ważnym argumentem, ponieważ w wielu przypadkach konkurencja nadal nie jest w stanie nawiązać walki z takimi osiągami, oferując te same możliwości i wydajność urządzenia.

iPad oferowany jest w wersji z modem 3G/LTE, a więc łączność z Internetem możemy zachować także po opuszczeniu domu czy biura - e-maile nadal docierać będą na nasz tablet, a kalendarz będzie zawsze zsynchronizowany. Aplikacje w przeważającej większości wymagają połączenia z Siecią, więc jedyne co będzie nam potrzebne to karta SIM u jednego z operatorów i wykupiony pakiet danych.

Wiele osób zastanawia się czy dotykowy ekran będzie kompletnym rozwiązaniem w kwestii pracy na iPadzie. Żadną tajemnicą nie jest, że ekranowa klawiatura nie zastąpi (jeszcze) fizycznych klawiszy, na których zdecydowanie szybciej i wygodniej wprowadza się dłuższe teksty, a przecież takimi mogą być nie tylko wiadomości e-mail, ale i raporty, podsumowania, zestawienia, analizy, statystyki, opracowania. Do tego wymagane będą także odpowiednie aplikacje, ale do tego jeszcze dojdziemy. iPad, jako jeden z niewielu tego typu produktów na rynku, może pochwalić sie przeogromną liczbą dedykowanych mu akcesoriów. Wiele z nich to klawiatury stworzone z myślą o tablecie Apple, a pomysłowość ich autorów potrafi czasem bardzo pozytywnie zaskoczyć. Dzięki temu, mając przy sobie tylko iPada wiemy, że odpowiedź na istotnego e-maila czy dopisanie kilkudziesięciu zdań do dokumentu nie będzie wyzwaniem.

Tym, co bezsprzecznie stawia iPada, jako jedno z lepszych mobilnych urządzeń do pracy to aplikacje. Te systemowe, jak i całe zaplecze sklepu App Store. Każda z większych firm, choć nie tylko, przygotowuje swoje produkty z myślą o iPadzie, dzięki czemu użytkownicy dysponują produktami, które w pełni wykorzystują możliwości urządzenia.

W mojej codzienności niezastąpione są Gmail, kalendarz, aplikacje Office, Evernote, Wunderlist i notes Moka. Stosunkowo często korzystam także z aplikacji Wordpress i Google Analitycs. W ciągu kilku chwil mogę sprawdzić zaplanowane na konkretny dzień wydarzenia, edytować dokument otrzymany e-mailem czy szybko zanotować coś załączając do tego zdjęcie dokumentu o jakości skanu, dzięki świetnemu aparatowi i odpowiedniej funkcji w aplikacji do notatek.

Możliwości iPada wykraczają jednak ponad te podstawowe. Osoby związane z branżą fotograficzną i graficzną z pewnością docenią starania firmy Adobe, która oferując subskrypcję pakietu Creative Cloud przygotowała dla iPada zestaw świetnych narzędzi. Wśród nich znalazły się odpowiedniki desktopowych aplikacji jak Photoshop (Touch) czy Lightroom. Skorzystać także można z mniej zaawansowanej wersji Photoshop Mix lub jego największego rywala, czyli Pixelmator. Dla osób pracujących z wideo również znajdzie się wiele zaawansowych aplikacji jak ta od Apple - iMovie, którą otrzymuje się wraz zakupem urządzenia. Jeżeli nie spełni ona Waszych oczekiwań w App Store znajdziemy wiele innych, na przykład Pinnacle Studio. Do pracy z dokumenami sięgnąć można po rozwiązanie dostępne zaraz po wyjęciu iPada z pudełka, czyli pakietu iWork od Apple. Użytkownicy ceniący sobie bardziej produkt Microsoftu również będą zadowoleni, ponieważ nowe aplikacje Word, Excel i PowerPoint doskonale radzą sobie nawet ze skomplikowanymi plikami, a integracja z chmurą pozwoli na późniejszy dostęp do zapisanych zmian na innych urządzeniach.

Nie musimy więc targać ze sobą laptopa, którym może być nawet bardzo smukły Ultrabook czy MacBook Air, by móc efektywnie działać. Choć ekrany smartfonów osiągają już naprawdę spore rozmiary, to aplikacje na nich dostępne mają się nijak do tego, co otrzymujemy na tabletach, a szczególnie iPadzie. Tablet Apple zastąpić nam może nawet komputer na prezentacji, a profesjonalne aplikacje pozwolą pracować nad projektem w wieloosobowym zespole znacznie wydajniej. Przygotowanie środowiska to zaledwie kilka tapnięć, a wtedy wystarczy tylko wziąć się do pracy.

O innych aplikacjach i zastosowaniu iPada w biznesie dowiecie się na stronie iPad w biznesie w serwisie iSpot.

Polecane aplikacje do pracy

Evevernote Scannable

Odrębna aplikacja z pewnością przyspieszy skanowanie notatek, dokumentów czy wizytówek, bo jedyne co musimy zrobić to ją uruchomić – od razu jest gotowa do działania. Dodatkowo, nie musimy nawet wykonywać samego zdjęcia (zeskanowania), ponieważ aplikacja po dostosowaniu ostrości sama wykona zdjęcie, odpowiednio je przytnie i zapisze w pamięci. Jedyne co tam pozostaje, to zapisywać je później w wybranych notatnikach, bądź usuwać, jeśli nie będą już przydatne.

Oprócz samego skanowania, Evernote Scannable potrafi „wyciągać” informacje np. w wizytówek. Po zeskanowaniu takowej, tworzona jest tak jakby karta z kontaktem, gdzie wypełnione są wszystkie informacje, które udało się zinterpretować. Imię, nazwisko, firma, adres e-mail cz numer telefonu są w większości przypadków importowane właściwie, choć zdarzają się drobne wpadki (patrz moje imię na zrzutach ekranu). Nie jest to wielką przeszkodą, bo przed dodaniem kogoś do kontaktów, mozna te dane manualnie edytować.

Więcej na AntyApps.

Microsoft Office

Wygląd aplikacji opiera się na tak zwanej „wstążce”, czyli elementowi interfejsu który towarzyszy produktom Microsoftu od Office’a 2007 dla Windows. W górnej części ekranu przełącz się będziemy pomiędzy dobrze znanymi sekcjami jak Narzędzia główne, Wstawianie czy Recenzja.

Aplikacje Excel i Word działają w obydwu orientacjach (pionowo i poziomo), zaś PowerPoint domyślnie uruchamiany jest w widoku horyzontalnym. Aplikacje mają zgodny interfejs – lewy panel oferuje szybki dostęp do ostatnio używanych plików, obszernej listy szablonów (arkuszy, dokumentów jak i prezentacji) oraz funkcji tworzenia nowych. Odrębność aplikacji powoduje, że zmuszeni jesteśmy do pobrania większej ilości danych, ale ma to też swoje dobre strony ponieważ pracując nad prezentacją i opierając się na danych z Excela, zdecydowanie wygodniej nam będzie przełączać się pomiędzy aplikacjami, aniżeli dokumentami.

Powyżej wspomnianego iPada jak również inny sprzęt firmy Apple można nabyć w salonach iSpot (kilkadziesiąt salonów w całej Polsce) w której znajdziecie nie tylko aktualną ofertę sprzętu Apple, ale przede wszystkim kompetentną i pomocną obsługę. Warto też pamiętać, że jeśli jeszcze jesteście studentami to w salonach iSpot czekają na was zniżki na niektóre produktu. iSpot to także autoryzowany serwis firmy z Cupertino.

---

Tekst powstał przy współpracy z iSpot

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleiPadhotmobile