Felietony

O proszę, można zrobić dobrze RWD w bankowości online

Grzegorz Marczak
O proszę, można zrobić dobrze RWD w bankowości online
38

Kiedy eurobank zaprosił mnie do zapoznania się ze swoim serwisem w wersji RWD zakładałem, że będzie jak zwykle, czyli trochę działa, a trochę funkcji jest niekompatybilnych itp. Jednak eurobank kolejny raz mnie zaskoczył. Za pierwszym razem, gdy zrobili naprawdę dobrą aplikację mobilną. Tym razem...

Kiedy eurobank zaprosił mnie do zapoznania się ze swoim serwisem w wersji RWD zakładałem, że będzie jak zwykle, czyli trochę działa, a trochę funkcji jest niekompatybilnych itp.

Jednak eurobank kolejny raz mnie zaskoczył. Za pierwszym razem, gdy zrobili naprawdę dobrą aplikację mobilną. Tym razem zrobili świetne RWD, dzięki któremu system bankowy wygląda prosto i przejrzyście. Nie kombinowali, nie ograniczali funkcjonalności - wszystko jest tak jak trzeba.

Pracę nad wersją RWD zaczęły się pod koniec 2013 roku, ale faktyczny development zaczął się w maju, kiedy to domknięte zostały wymagania biznesowe. Tak więc jak na bank można powiedzieć, że zrobili to dość szybko. Start nastąpił 10 stycznia i od tamtej pory już 120 tysięcy klientów skorzystało z nowej wersji systemu bankowego.

Jak to wszystko wygląda i działa?

Przede wszystkim jest bardzo duży przeskok pomiędzy poprzednią wersją systemu i nową. Widać, że przy projektowaniu serwisu uwzględniono potrzeby użytkowników urządzeń mobilnych. Pojawiły się na przykład ikony w menu. Jest to moim zdaniem bardzo dobry i ważny element, ponieważ pozwala szybko zapamiętać (nawet na małych ekranach), na której pozycji jest dana opcja.

Kolejna bardzo ważna rzecz, to okna dialogowe, czyli miejsce gdzie wprowadzamy dane. Są odpowiednio powiększone tak, aby nawet na małym ekranie bez problemu wprowadzać informacje. Ekrany natomiast, przy wielkości okna smartfonowego, są tak ułożone, że miejsce na wprowadzanie jest jak najwyżej górnej krawędzi. Dzięki temu wprowadzając informacje nie musimy przewijać niepotrzebnie strony.

O tym, że ekran dostosowuje się odpowiednio do rozmiaru naszego ekranu nie będę pisał, bo na tym właśnie polega RWD. Warto natomiast zwrócić uwagę na ciekawe rozwiązanie jakim jest rotowanie nagłówka w wersji na mały ekran. Oprócz tego jest oczywiście dostęp do tych samych opcji z menu rozwijanego z lewego górnego rogu, menu które dodam jest w formie ikon, a nie wypunktowanej listy.

Oczywiście poza tym, że strona wygląda dobrze na każdym urządzeniu mobilnym, wszystko działa też sprawnie i tak jak powinno. Ostatnie większe poprawki zostały wdrożone z końcem grudnia 2014.

Co w takim razie z aplikacjami mobilnymi? Temat ten mnie zawsze zastanawiał, bowiem dobrze zrobione RWD może spowodować, że ludzie mniej chętnie będą sięgać po aplikacje mobilne. Ciekawe jak będzie w tym przypadku? W każdym razie eurobank planuje dalszy rozwój aplikacji, teraz pracują nad Windows Phone.

PS Mojemu drogiemu Aliorowi polecam obejrzenie jak można zrobić stronę bankową - może Alior pochyli się wreszcie nad klientami biznesowymi i zrobi cokolwiek ze swoją bankowością online? Na usługi nie narzekam, ale ich wygoda jest bardzo daleka od tego aby nazwać ją "dobrą".

--

Tekst powstał przy współpracy z eurobankiem

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Mobile