Apple

iOS13 to też nowe Apple Car Play, już niedługo z Yanosikiem

Kamil Pieczonka
iOS13 to też nowe Apple Car Play, już niedługo z Yanosikiem
26

iOS13 oficjalnie powinien pojawić na wybranych smartfonach Apple już od 19 września. Wraz z nim zadebiutuje również nowa wersja aplikacji Car Play, która jest rozwiązaniem bliźniaczo podobnym do Android Auto od Google. Co więcej, niedługo na Car Play dostępna będzie też polska nawigacja - Yanosik.

Nowe Apple Car Play wprowadza wiele dobrych zmian

Jestem w obozie Androida i nawet jakiś czas temu opisałem wam jak wygląda nowe Android Auto dlatego nie śledziłem zbyt pilnie tego jak rozwija się konkurencyjna usługa - Apple Car Play. Jednak przy okazji premiery iOS13, Car Play wprowadza wiele ciekawych rozwiązań i muszę przyznać, że koncern z Cupertino w kilku aspektach wyprzedza Google, oferując zwyczajnie lepsze rozwiązanie. Już w zeszłym roku Apple pozwoliło między innymi na używanie nawigacji firm trzecich w ramach Car Play, z czego skrzętnie skorzystało między innymi Google (Mapy i Waze), ale też polska Automapa i NaviExpert czy TomTom. Android Auto nadal ograniczony jest tylko do nawigacji Google i Waze, a inne firmy nawet pomimo chęci, nie mogą przygotować dedykowanej wersji własnej aplikacji. To temat, któremu de facto powinien przyjrzeć się jakiś urząd antymonopolowy.

Wróćmy jednak do nowej wersji Car Play, do tej pory użytkownik mógł jednocześnie wyświetlać tylko jedną aplikację, np. mapy. Od teraz na podstawowym ekranie będziemy mieli jednoczesny widok map, odtwarzanej muzyki i sugestii Siri. Tym samym funkcjonalność znacznie rośnie i korzystanie z Car Play jest dużo wygodniejsze. W Android Auto mamy tylko namiastkę takiego rozwiązania, w postaci dolnego paska z przyciskami sterowania aplikacjami audio w widoku mapy czy wskazówek dojazdu w widoku innej aplikacji.

Zmieni się także wygląd innych aplikacji, to kwestia między innymi lepszego dopasowania do coraz popularniejszych panoramicznych ekranów w samochodach. Nowa wersja Car Play pozwoli też na większą interakcje z asystentem głosowym Siri, który pozwoli np. zaplanować nam kolejkę nagrań czy poszukać najbliższej stacji benzynowej. Działa to na podobnej zasadzie jak Asystent Google w Android Auto. Apple dorzuciło w nowej wersji również natywne wsparcie dla kalendarza, który możemy przeglądać na ekranie samochodu. Dostępna będzie też nowa jasna skórka, obok standardowej ciemnej. Będzie można z niej korzystać np. w ciągu dnia. To rozwiązanie standardowe w większości samochodów i dostępne również w Android Auto, zmiana na ciemny wzór odbywa się automatycznie jeśli w aucie jest czujnik zmierzchu.

Użytkownicy smartfonów Apple docenią też pewnie fakt, że w iOS13 będzie można korzystać ze smartfona nawet gdy aktywowane jest Car Play. Obecnie gdy korzystamy z tej funkcji, smartfon pokazuje tylko napis "Car Play". Po kliknięciu przycisku Home aplikacja jest zamykana i znika z ekranu naszego auta. Teraz proces nadal będzie działał w tle, a pasażer będzie mógł np. poszukać czegoś w internecie na naszym telefonie, bez wpływu na to co wyświetla się na ekranie samochodu. W Android Auto też istnieje taka możliwość.

Yanosik trafi do Apple Car Play

Jak już wspominałem wcześniej, w Car Play poza mapami Apple, są dostępne też nawigacje firm trzecich. Polskę do tej pory reprezentuje tylko Automapa i NaviExpert, ale wygląda na to, że wkrótce dołączy do nich również Yanosik. Tej aplikacji nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, to swego rodzaju społecznościowa nawigacja, która ostrzega przed fotoradarami, patrolami policji w pobliżu, ale także wypadkami czy zablokowaną drogą. Dzięki swojej popularności i aktywności użytkowników oferuje zawsze aktualne informacje i jest sporą pomocą w dłuższych podróżach. Poniżej mamy potwierdzenie, że już wkrótce będzie natywnie obsługiwana przez Apple Car Play.

Co ciekawe przy okazji inny użytkownik Twittera zapytał jak idzie integracja z Android Auto. Tutaj niestety nie mamy dobrych wiadomości, Google zamknęło swój system dla firm trzecich i w najbliższej przyszłości nie ma co liczyć na Yanosika czy Automapę w Android Auto. Szkoda.

źródło zdjęć: Apple

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu