iOS

Tego wyczekiwaliśmy! Zmiana domyślnej przeglądarki w iOS 14 - znamy szczegóły

KK
Konrad Kozłowski
55

To jedna z najbardziej wyczekiwanych nowości w systemie iOS. Możliwość zmiany domyślnej przeglądarki zawita z wersją iOS 14, a teraz poznaliśmy szczegóły wymagań Apple.

Zmiana domyślnych aplikacji w iOS - trzynaście lat oczekiwania

Dokładnie trzynaście lat czekali użytkownicy iOS-a na pojawienie się funkcji zmiany domyślnej przeglądarki. Do tej pory jedyną słuszną była Safari od Apple, która otwiera prawie każdy link w jaki klikamy. Prawie, ponieważ twórcy innych aplikacji, w tym konkurencyjnych przeglądarek, wdrożyli rozwiązania, które pozwalały to ograniczenie omijać. Najlepszym przykładem jest tutaj Google, które zintegrowało ze sobą wszystkie własne aplikacje i dodało możliwość wymuszenia otwierania linków w Chrome - odpowiednie polecenie aktywuje daną aplikację i przekazuje parametr z adresem strony. Na podobne działania pozwalały inne aplikacje, zaś część z nich wbudowała we własne programy przeglądarkę opartą na Safari, więc bez opuszczania Facebooka czy Instagrama nadal można otwierać strony www.

iOS 14 przynosi opcję zmiany domyślnej aplikacji klienta pocztowego oraz przeglądarki internetowej. Oprócz samego faktu, Apple nie podzieliło się żadnymi innymi informacjami na ten temat, zaś wersja beta iOS 14 nie pozwala jeszcze na wypróbowanie nowości, ponieważ żadne inne aplikacje nie wykorzystują przygotowanego środowiska na dokonanie takiej zmiany. Wielka szkoda, bo używam publicznej bety iOS 14 od kilku tygodni i choć sporadycznie (naprawdę sporadycznie) widuję pewne zgrzyty i doświadczam minimalnych problemów, to system sprawdza się doskonale, zaś dodane nowości i wprowadzone zmiany bardzo szybko mi się spodobały.

Alternatywy dla Safari i E-maila - wymagania dla deweloperów

Apple w dalszym ciągu milczy na temat nadchodzącej opcji w iOS 14, jeśli chod10zi o komunikację z użytkownikami, ale udostępniona deweloperom dokumentacja pozwala zajrzeć za kulisy tego, jak będzie to wyglądać już niedługo. Wiemy, jakim wymaganiom będzie musiała sprostać aplikacja, by zostać uznaną za przeglądarkę internetową i stać na równi z Safari w walce o linki. By tak się stało, wymagane jest pole tekstowe, gdzie wprowadzane są linki, narzędzia wyszukiwania pozwalające na dotarcie do istotnych linków lub personalizowane zestawy zakładek.

Mam kilka nowych ulubionych funkcji. Używam iOS 14 i namówię Was do aktualizacji

Wymagane jest, by aplikacja otwierała podany link bez żadnych zmian w jego zawartości i bez przekierowywania do innych adresów. Na koniec strona ma być wyrenderowana zgodnie z oczekiwaniami. Odstępstwem od tych reguł są aplikacje, które posiadają ustawienia kontroli rodzicielskiej czy podobny tryb - wtedy dostęp do niektórych adresów może być blokowany. Analogiczne zasady obowiązują w przypadku klienta poczty e-mail. Taka aplikacja musi umożliwiać wysyłanie i odbieranie e-maili z dowolnych adresów.

Sprawdź nowości już dzisiaj! Publiczne bety iOS 14 i iPadOS 14 dostępne!

Jeśli aplikacje będą spełniać odpowiednie wymagania, będą one mogły zastąpić systwemowe appki w iOS - Safari czy E-mail. Na tę chwilę żadna z aplikacji nie została zaktualizowana pod tym kątem, dlatego nie mamy nawet możliwości sprawdzić, czy i jak nowa opcja w iOS 14 będzie działać. Można podejrzewać, że odpowiednia sekcja zostanie dodana w Ustawieniach systemu. Czy po instalacji i przy pierwszym uruchomieniu nowej przeglądarki/klienta e-mail będzie nam wyświetlana propozycja zmiany domyślnej aplikacji? Szczerze w to wątpię, choć twórcy konkurencyjnych rozwiązań z pewnością będą starać się zwrócić uwagę użytkowników na siebie i nową funkcję w systemie.

Wszystkie nowości w iOS 14 beta 2 – trochę się tego uzbierało

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: