iOS

iOS 14 skrywa więcej nowości. Trochę Androida, trochę Windows Phone

Konrad Kozłowski
iOS 14 skrywa więcej nowości. Trochę Androida, trochę Windows Phone
20

Z czym kojarzy wam się ekran główny iOS 14? Pierwsze reakcje jednoznacznie wskazują na Windows Phone, a inne nowości sugerują inspirację Androidem. To było nieuniknione. O jakich nowościach w iOS 14 dowiadujemy się dopiero teraz?

iOS 14 to krok w bok. Niektóre nowości mogą niewiele zmienić

Wystarczy jedno spojrzenie na ekran domowy iOS 14 na grafikach promocyjnych i w oczy rzucą nam się widżety. Niektórzy określają je mianem kafelków, ponieważ przypominają one o czasach Windows Phone/Mobile. Interfejs systemu mobilnego Microsoftu był zaprojektowany wokół nich - w iOS 14 są tylko dodatkiem i tak naprawdę nie wiadomo, jak się przyjmą. Taki sposób prezentacji informacji z aplikacji wymaga działań ze strony deweloperów, a Apple w wielu przypadkach poszło na skróty sięgając po gotowce z Apple Watcha (Aktywności). Czy będą pomocne? Odpowiedź na to pytanie poznamy, gdy sprawdzimy to w praktyce - teraz trudno cokolwiek wyrokować. O wiele lepiej wypada App Library, czyli Biblioteka aplikacji, która zgromadzi wszystkie zainstalowane appki. Usunięcie jednego z ekranów, gdzie te wszystkie skróty po prostu nam zalegały będzie bardzo przydatne.

Co jeszcze nowego w iOS 14?

Domyślne aplikacje, nowe powiadomienie o połączeniu

O szeregu nowości w iOS 14, o których chwalono się z wirtualnej sceny pisaliśmy wczoraj. O wielu innych zmianach dowiadujemy się później dzięki stronie internetowej Apple i innym źródłom. To dzięki nim zostało potwierdzone, że po 13 latach posiadaczom iPhone'ów nie będzie już przerywana praca ani rozrywka przychodzącym połączeniem, którego powiadomienie wyświetlane jest na całym ekranie. Zamiast tego, u góry ekranu pojawi się drobny dymek. Co więcej, iOS 14 przyniesie opcję zmiany domyślnych aplikacji dla przeglądarek internetowych i klientów poczty e-mail. Czy podobnie zadziałało to przy mapach? Byłoby super, ale jak na razie nic na ten temat nie wiadomo. Grafiki zdradzają też nowy wygląd dnia w Kalendarzu, gdzie wydarzenia poukładane są jedno po drugim z podziałem na daty.

Safari będzie informować użytkownika, gdy stosowane przez niego hasło nie będzie bezpieczne, a w Wallet znajdą się także wirtualne kluczyki do aut. Te ostatnie będą nawet aktywne do pięciu godzin po tym, jak akumulator iPhone'a się rozładuje. Jeśli jakaś aplikacja będzie używała kamery lub mikrofonu, to w górnym rogu wyświetlona będzie żółta kropka informująca o takim zachowaniu urządzenia.

Nowe funkcje m. in. w Aparacie, Notatkach i Apple Music

Dodatkowo, deweloperzy będą mogli wprowadzać subskrypcje do podziału pomiędzy użytkownikami grupy rodzinnej na kontach Apple. W przypadku Apple Arcade pojawi się wygodniejsze przeglądanie zawartości katalogu usługi oraz płynne kontynuowanie rozgrywki na innym urządzeniu (iPhone, iPad, Mac, Apple TV). W Aparacie dodana zostaje opcja oddzielnego zablokowania ekspozycji oraz punktu ostrości. Wykonywanie zdjęć ma też być o wiele szybsze, a opcja szybkiego nagrywania wideo w trybie aparatu (poprzez dłuższe przytrzymanie palca na przycisku) jest od teraz dostępne na modelach XR, XS i XS Max. Dla tych, którzy lubują się w odbiciach lustrzanych w zdjęciach z przedniego aparatu

W aplikacji Notatki usprawnione mają być funkcje wyszukiwania i wykonywania wyraźnych skanów dokumentów za pomocą aparatu. Przypomnienia to szybsze wprowadzanie informacji dzięki inteligentnym sugestiom, a udostępnianie list innym użytkownikom umożliwi przypisywanie poszczególnych zadań konkretnym osobom. Dyktafon zyskuje nowe sposoby zarządzania nagraniami, a także ulepszanie jakości dźwięku. Słownik w iOS będzie wspierał od teraz dwa języki jednocześnie - polski i angielski.

Polecamy: iOS 14 – oficjalna lista nowości i wspierane urządzenia

W Apple Music pojawia się opcja znana z innych usług muzycznych pod nazwą Autoplay - oznacza to, że muzyka będzie odtwarzana nawet po tym, gdy skończy się dany album lub playlista. Kolejne utwory będą dobierane na podstawie algorytmów. Wyszukiwanie muzyki w Apple Music będzie możliwe także na podstawie gatunku, nastroju oraz aktywności. Pojawi się też filtrowanie zawartości biblioteki.

iOS 14 już teraz dostępny jest w wersji beta dla deweloperów. Publiczne testy ruszą w lipcu. Oficjalna premiera iOS 14 na jesieni.

Sprawdź inne nowości Apple z WWDC 2020:

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu