Apple

iOS radzi sobie coraz gorzej, ale od Androida nadal dzieli go przepaść. Zainstalowaliście iOS 13?

Konrad Kozłowski
101

Nawet gdy iOS-owi nie wiedzie się tak dobrze, jak kiedyś, to porównywanie go do Androida może być niesprawiedliwe. I to z kilku powodów, ale również dlatego, że platforma Apple mimo wszystko nadal świetnie radzi sobie wśród użytkowników pod względem aktualizacji.

(Problematyczny) iOS 13 zdobywa popularność

iOS 13 doczekał się szeregu aktualizacji, a niektóre z nich pojawiały się dzień po dniu. Tym razem Apple nie popisało się i regularnie naprawia błędy i niedociągnięcia w ostatnim dużym uaktualnieniu dla swojej mobilnej platformy. W stosunku do iOS 12 sprawa wygląda nieco mniej optymistycznie, ale to wcale nie oznacza, że Apple powinno mieć powód do zmartwienia. iOS 13 zagościł bowiem na ponad 70% smartfonów iPhone od Apple w ogóle.

Polecamy: iOS 13 - recenzja. Lista zmian i wspieranych urządzeń

Lista wspieranych telefonów sięga tak wiekowych urządzeń jak iPhone 6S z 2015 roku. Do tego grona nie załapał się o rok starszy, a wciąż w miarę popularny iPhone 6, ale i tak trzeba przyznać, że Apple radzi sobie naprawdę dobrze ze wsparciem dla starszych urządzeń, bo 23% iPhonów używa poprzedniej wersji iOS 12, co oznacza, że jeszcze wcześniejsze wydania iOS-a stanowią jedynie 7% bazy urządzeń.

Jeśli o najnowsze modele iPhone, to przy wzięciu pod uwagę tych, które ukazały się na przestrzeni ostatnich 4 lat, to tutaj wskaźnik jest jeszcze wyższy - aż 77% posiada najnowszą wersję bazową, czyli iOS 13. W przypadku iPada, gdzie system wydawany jest już pod nazwą iPadOS, wyniki wyglądają nieco inaczej. Na tej samej grupie urządzeń z ostatnich 4 lat, najnowszy iPadOS 13 gości na 79% tabletów Apple (iOS 12 jest używany na 19%) , ale biorąc pod uwagę wszystkie urządzenia wynik ten wynosi tylko 57%. W tej grupie iOS 12 używany jest na 27% iPadów, natomiast poprzednie odsłony goszczą na 16% urządzeń.

Czytaj też: Co się stało z Apple? Wpadki przy iOS 13 rzucają cień na świetną aktualizację

iOS vs. Android

Oczywiście, że Android to system, z którego korzysta wielu producentów i ścieżka aktualizacji platformy jest kompletnie inna, ale to przecież największa i jedyna alternatywa dla iOS-a, dlatego uniknięcie porównań jest raczej trudne. Dlatego warto przypomnieć, że Android 9 Pie, czyli poprzednia wersja systemu, zdołała pojawić się na 20% urządzeń po roku od premiery. O popularność Androida 10 chyba lepiej na razie nie pytać, a samo Google nie wychyla się ze statystykami, bo Apple korzysta z nich podczas własnych prezentacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu