Apple

iOS radzi sobie coraz gorzej, ale od Androida nadal dzieli go przepaść. Zainstalowaliście iOS 13?

Konrad Kozłowski
iOS radzi sobie coraz gorzej, ale od Androida nadal dzieli go przepaść. Zainstalowaliście iOS 13?
101

Nawet gdy iOS-owi nie wiedzie się tak dobrze, jak kiedyś, to porównywanie go do Androida może być niesprawiedliwe. I to z kilku powodów, ale również dlatego, że platforma Apple mimo wszystko nadal świetnie radzi sobie wśród użytkowników pod względem aktualizacji.

(Problematyczny) iOS 13 zdobywa popularność

iOS 13 doczekał się szeregu aktualizacji, a niektóre z nich pojawiały się dzień po dniu. Tym razem Apple nie popisało się i regularnie naprawia błędy i niedociągnięcia w ostatnim dużym uaktualnieniu dla swojej mobilnej platformy. W stosunku do iOS 12 sprawa wygląda nieco mniej optymistycznie, ale to wcale nie oznacza, że Apple powinno mieć powód do zmartwienia. iOS 13 zagościł bowiem na ponad 70% smartfonów iPhone od Apple w ogóle.

Polecamy: iOS 13 - recenzja. Lista zmian i wspieranych urządzeń

Lista wspieranych telefonów sięga tak wiekowych urządzeń jak iPhone 6S z 2015 roku. Do tego grona nie załapał się o rok starszy, a wciąż w miarę popularny iPhone 6, ale i tak trzeba przyznać, że Apple radzi sobie naprawdę dobrze ze wsparciem dla starszych urządzeń, bo 23% iPhonów używa poprzedniej wersji iOS 12, co oznacza, że jeszcze wcześniejsze wydania iOS-a stanowią jedynie 7% bazy urządzeń.

Jeśli o najnowsze modele iPhone, to przy wzięciu pod uwagę tych, które ukazały się na przestrzeni ostatnich 4 lat, to tutaj wskaźnik jest jeszcze wyższy - aż 77% posiada najnowszą wersję bazową, czyli iOS 13. W przypadku iPada, gdzie system wydawany jest już pod nazwą iPadOS, wyniki wyglądają nieco inaczej. Na tej samej grupie urządzeń z ostatnich 4 lat, najnowszy iPadOS 13 gości na 79% tabletów Apple (iOS 12 jest używany na 19%) , ale biorąc pod uwagę wszystkie urządzenia wynik ten wynosi tylko 57%. W tej grupie iOS 12 używany jest na 27% iPadów, natomiast poprzednie odsłony goszczą na 16% urządzeń.

Czytaj też: Co się stało z Apple? Wpadki przy iOS 13 rzucają cień na świetną aktualizację

iOS vs. Android

Oczywiście, że Android to system, z którego korzysta wielu producentów i ścieżka aktualizacji platformy jest kompletnie inna, ale to przecież największa i jedyna alternatywa dla iOS-a, dlatego uniknięcie porównań jest raczej trudne. Dlatego warto przypomnieć, że Android 9 Pie, czyli poprzednia wersja systemu, zdołała pojawić się na 20% urządzeń po roku od premiery. O popularność Androida 10 chyba lepiej na razie nie pytać, a samo Google nie wychyla się ze statystykami, bo Apple korzysta z nich podczas własnych prezentacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu