Apple

Nowy iOS już dostępny: Apple łata dziurę, by Jailbreak znowu... nie działał na każdym iPhone

Kamil Świtalski
Nowy iOS już dostępny: Apple łata dziurę, by Jailbreak znowu... nie działał na każdym iPhone
3

Apple wypuszcza nową wersję systemu, która nie pozwala zainstalować jailbreaka na każdym iPhone. Oto iOS 13.5.1

Łatanie dziur to taka zabawa w kotka i myszkę. Każdy kto korzysta z jailbreaka, hakowanych konsol czy innych nieoficjalnych modyfikacji współczesnej elektroniki ten wie, że automatyczne aktualizacje wyłączyć należy w pierwszej kolejności. Wie też, że zrobienie modyfikacji to tak naprawdę dopiero początek przygody: później trzeba intensywnie śledzić temat i stale czytać o czyhających na każdym kroku pułapkach, by wszystko działało na jego zasadach. Na iOS sprawy mają się podobnie. Trochę ponad tydzień temu pisałem o tym, że jailbreak dostępny jest na każdego iPhone'a — także na najnowsze oprogramowanie, czyli wydany kilka dni wcześniej iOS 13.5. Ale jak zabawa w kotka i myszkę, to na całego — jeżeli zależy wam na dodatkowych opcjach w iPhone czy iPadzie i chcielibyście móc dorzucać własne pliki bez patrzenia się na ograniczenia Apple, to czym prędzej zajrzyjcie do opcji i wyłączcie automatyczne aktualizacje.

Zobacz też: Apple podwoiło ceny rozszerzeń pamięci RAM w nowych MacBookach

iOS 13.5.1 i iPadOS 13.5.1, czyli łatki bezpieczeństwa i koniec jailbreaka - póki co

Patrząc na zestaw zmian i notkę dołączoną do aktualizacji widać, że tak naprawdę jedyne co się zmieniło to... właśnie kwestia załatania dziury, która pozwalała na instalację jailbreaka w ostatniej wersji systemu:

Uaktualnienie iOS 13.5.1 zawiera ważne poprawki zabezpieczeń systemu i jest zalecane dla wszystkich użytkowników.

Niektóre funkcje mogą nie być dostępne we wszystkich krajach lub na wszystkich urządzeniach Apple. Informacje na temat zawartości uaktualnień Apple związanej z zabezpieczeniami można znaleźć pod adresem:

https://support.apple.com/kb/HT201222

Zobacz też: Apple niekwestionowanym królem wearables

Zabawa w kotka i myszkę trwa, ale jailbreak po kilku dniach to już... drobna przesada, prawda?

Między Apple a ekipami szukającymi dziur w systemie trwa nieustanna przepychanka. Jednym zależy na tym, by mieć jak najwięcej opcji — drugim na tym, by ich system był możliwie jak najbardziej szczelny i bezpieczny dla użytkowników. iOS w ostatnich latach nie cieszy się najlepszą opinią: co rusz właściciele iPhone'ów narzekają na ich stabilność, boją się aktualizacji jak ognia — bo często zamiast sprawy polepszyć, to je pogarszają. A biorąc pod uwagę fakt, że wypuszczenie w pełni działających narzędzi do jailbreaka zajęło ekipie unc0ver, dosłownie, cztery dni. Dłużej czekaliśmy na iOS 13.5.1 który... uniemożliwia ich wykorzystanie. I patrząc na to z tej perspektywy - wygląda to mało optymistycznie.

Teraz kolejna runda tej zabawy — ekipa unc0ver prawdopodobnie w pocie czoła pracuje już nad nowym zestawem narzędzi, które uporają się także z iOS 13.5.1 — i również tej wersji systemu zapewnią bezproblemową instalację modyfikacji i dodatkowych narzędzi. Jeżeli zajmie im to krócej, niż Apple załatanie ich własnego systemu, to będzie kolejny powód do wstydu. 3, 2, 1... start!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu