Microsoft

Internet Explorer teraz również w rozwojowej wersji deweloperskiej

Tomasz Popielarczyk
Internet Explorer teraz również w rozwojowej wersji deweloperskiej
20

Jeżeli ktokolwiek miał jeszcze wątpliwości, że Internet Explorer nie jest już tą samą przeglądarką internetową, co kiedyś, Microsoft właśnie je rozwiał. Wystartowała bowiem ogólnodostępna wersja deweloperska programu, gdzie na bieżąco będą implementowane nowe funkcje i technologie, a to przełoży się...

Jeżeli ktokolwiek miał jeszcze wątpliwości, że Internet Explorer nie jest już tą samą przeglądarką internetową, co kiedyś, Microsoft właśnie je rozwiał. Wystartowała bowiem ogólnodostępna wersja deweloperska programu, gdzie na bieżąco będą implementowane nowe funkcje i technologie, a to przełoży się na szybszy rozwój i nie tylko.

Wydawać by się mogło, że Microsoft w końcu zaczął czerpać na tym polu od konkurencji - Firefoksa i Chrome, gdzie wczesne wydania testowe są już właściwie standardem. W przypadku Internet Explorera będzie to wyglądało trochę inaczej, bo nie będziemy mieli czterech kanałów dystrybucji, jak w przypadku wspomnianych produktów Google i Mozilli. Tam przeglądarki są rozwijane etapami: Nightly/Canary, Dev/Aurora, Beta i w końcu Stable. IE będzie posiadał natomiast tylko dwie wersje - deweloperską oraz stabilną. Co nie zmienia faktu, że to i tak ogromny krok naprzód, który niewątpliwie robi różnicę.

Wersja deweloperska jest dostępna tylko dla Windowsa 7 SP1 oraz Windowsa 8.1. Jej instalacja nie koliduje z istniejącą już w systemie przeglądarką IE, a więc mogą one funkcjonować niezależnie od siebie (zupełnie tak, jak Chrome Canary i dowolna inna wersja). Jest to zasługa wirtualizacji App-V, co niesie jednak za sobą pewne konsekwencje w postaci zmniejszonej wydajności. Dlatego nie zaleca się wykorzystywania deweloperskiego wydania IE do benchmarków i mierzenia szybkości.

Pierwszy deweloperski IE, jaki został udostępniony do pobrania został wyposażony w znacznie poprawione narzędzia programistyczne. Zaimplementowano tutaj również wsparcie dla standardu WebDriver, który w dużym skrócie pozwala tworzyć skrypty automatyzujące testowanie witryn. Dobrą wiadomością są też usprawnienia dla technologii WebGL, co ma przełożyć się na znaczną poprawę wydajności. Miłośników gier ucieszy natomiast obsługa padów od Xboksa One, które mogą być teraz używane do kontrolowania internetowych gier. Jest to rezultat zaimplementowania GamePad API.

Zmian jest zatem sporo, choć trudno nazwać je rewolucyjnymi na miarę Internet Explorera 12. Dlatego zmiana strategii rozwoju przeglądarki jest zjawiskiem zdecydowanie pozytywnym. Przełoży się to na szybsze wydawanie nowych wersji, a być może również zoptymalizuje proces znajdowania błędów. Internet Explorer zdecydowanie nie jest już tym samym programem, co kiedyś.

Deweloperskie wydanie IE znajdziecie pod adresem devchannel.modern.ie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu