Microsoft

Cortana na Androidzie i iOS? Czemu nie?

Rafał Kurczyński
Cortana na Androidzie i iOS? Czemu nie?
9

Siri, Google Now, Cortana - asystenci głosowi twórców systemów mobilnych, które w tej chwili rządzą rynkiem, są do siebie podobne, choć z drugiej strony, promują całkiem inny rodzaj komunikowania się ze smartfonem i tabletem. Niestety, Siri jest aplikacją dostępną tylko i wyłącznie na urządzenia...

Siri, Google Now, Cortana - asystenci głosowi twórców systemów mobilnych, które w tej chwili rządzą rynkiem, są do siebie podobne, choć z drugiej strony, promują całkiem inny rodzaj komunikowania się ze smartfonem i tabletem.

Niestety, Siri jest aplikacją dostępną tylko i wyłącznie na urządzenia z systemem iOS, a Google Now, poza Androidem, znajdziemy jedynie na produktach firmy Apple. Cortana - mająca być nową jakością asystentów głosowych, jest produktem, który na tę chwilę działa jedynie w Windows Phone, jednak ma się zmienić - Microsoft postanowił poszerzyć swoją działalność.

Tak jak w wypadku pakietu Office Mobile, aplikacji Outlook, OneDrive, OneNote i wielu innych programów, Microsoft zaczyna praktykować odwrotność działania Google i Apple, co oznacza, że gdy Google i Apple nie chcą tworzyć aplikacji dla urządzeń z kafelkami na pulpicie, Microsoft zasypuje konkurencyjne platformy swoimi aplikacjami (najlepszy przykład to Nokia X i Office na iPadzie) tak, aby użytkownicy Androida i iOS po jakimś czasie przyzwyczaili się do usług Microsoftu i po czasie kupili jakieś urządzenie z Windows Phone/RT/8.1.

Prace nad Cortaną ciągle trwają, choć nawet w tej chwili, asystent ten jest moim subiektywnym zdaniem jednym z najbardziej "żywych" programów tego typu na urządzeniach mobilnych. Jeżeli Microsoft- odmiennie do konkurencji, w miarę szybko wprowadzi wsparcie dla większości języków i przeniesie asystenta na iOS i Androida, to bardzo prawdopodobną rzeczą jest to, że w krajach nie wspieranych przez konkurencję, nagle w statystykach poprawi się zarówno Windows Phone, jak i sama Cortana.

Jak donosi Buzzom, Marcus Ash (pracownik Microsoftu odpowiedzialny za rozwój Cortany) podczas tegorocznego SMX Advanced Conference w Seattle powiedział, że bardzo interesuje ich to, czy Cortana może działać równie okazale przy braku możliwości dostępu do plików w naszych urządzeniach mobilnych, nie zaprzeczając, że interesuje ich również stworzenie aplikacji na Androida i iOS, jednak jak podkreśla - to dopiero wczesne plany, a ekipa odpowiedzialna za asystenta głosowego musi zrobić wszystko, aby ten działał lepiej od konkurencyjnych rozwiązań.

Gdyby Cortana w naszym języku zawitała na Androida, iOS i Windows Phone, korzystalibyście z niej?

Źródło informacji: Buzzom;

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu