Rusza pierwszy, zasilany sztuczną inteligencją, akcelerator biznesu. Takim zdaniem rozpoczyna się informacja prasowa dotycząca przedsięwzięcia o nazwi...
Rusza pierwszy, zasilany sztuczną inteligencją, akcelerator biznesu. Takim zdaniem rozpoczyna się informacja prasowa dotycząca przedsięwzięcia o nazwie Internest. Brzmi ciekawie, XXI wiek na całego. Elon Musk nie byłby zachwycony, bo do SI pochodzi z dystansem, ale w tym przypadku chyba nie miałby zastrzeżeń, bo więcej w projekcie człowieka niż maszyny.
Przywołane zdanie trochę przekombinowane i na wyrost, ale wiadomo jak to jest z informacjami prasowymi. Warto przyjrzeć się szczegółom, a wtedy można dojść do wniosku, że to intrygujący pomysł. Nie jestem pewien, czy to wypali, zwłaszcza na naszym podwórku (a może to właśnie u nas ziarno padnie na podatny grunt?), lecz idea wygląda całkiem nieźle. Mowa o platformie internetowej, dzięki której łatwiejsze stanie się realizowanie projektów z segmentu technologii oraz designu. Wyjaśnia to film:
Internest ma się opierać na crowdsourcingu oraz ekonomii współdzielenia – to elementy ostatnio często wykorzystywane w sferze nowych technologii, ale nie są chyba przerostem formy na treścią – z ich pomocą można zbudować realny biznes. W tym przypadku chodzi nie tylko o to, by zbierać pieniądze, lecz głównie o to, by dzielić się wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniem, a w efekcie urzeczywistniać pomysły, które do momentu realizacji nie przedstawiają żadnej wartości.
W głowach naszych przedsiębiorców lub potencjalnych przedsiębiorców nie brakuje dobrych pomysłów, ale często nie wiedzą, jak wprowadzić je w życie. Z pomocą Internest można zacząć realizować konkretny projekt: buduje się wokół niego społeczność, która ma zwiększać szanse powodzenia dając coś od siebie. Jedna osoba podrzuca ciekawy pomysł, druga udziela cennych wskazówek, trzecia pomaga to urzeczywistnić, kilka kolejnych udziela wsparcia finansowego. Z platformy nie będą zatem korzystać tylko te osoby, które chcą zrealizować swój pomysł – powinni się na niej pojawić ludzie dzielący się wiedzą, doświadczeniem, kontaktami. Niekoniecznie za darmo.
Co ze sztuczną inteligencja? Użytkownicy określają swoje zainteresowania oraz umiejętności, a wykorzystany w platformie algorytm przetwarza te dane i sugeruje, w czym mogliby wziąć udział, komu i jak pomóc, z kim podjąć współpracę. To eliminuje (ogranicza) przypadkowość i w teorii zwiększa efektywność. Celem SI jest zatem sprawne łączenie ludzi i pomysłów, w efekcie urzeczywistnianie tych ostatnich. Platforma jest bezpłatna i ogólnodostępna, więc niewiele się traci rejestrując. O ile oczywiście ktoś ma chęć brać udział w takim przedsięwzięciu. Jeśli tak, odsyłam na stronę - znajdziecie tam znacznie więcej informacji, może zostaniecie na dłużej.
Na koniec krótki opis kilku projektów, które będą realizowane w ramach Internest (grafiki umieściłem wyżej):
Budowa Kropelki - najbardziej ekonomicznego pojazdu w Polsce, mogącego przejechać 1000 km na jednym litrze paliwa.
Wynalazek Piotra Górskiego z AP Dizajn - Just pen - opatentowany projekt długopisu, który obsługuje się tylko jednym palcem.
Lampki tlące Braci Ebert – kształty zamknięte w szklanej bańce, dookoła których świeci gaz szlachetny. Ich największą wartością jest to, że w lampce można zawrzeć złożony kształt żarnika.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu