Startups

Inteligentny Kegerator dla miłośników piwa

Tomasz Krela
Inteligentny Kegerator dla miłośników piwa
1

W dzisiejszych czasach naprawdę wszystko może zyskać miano „inteligentnego”. Jak się można było spodziewać to pomysłowość ludzka nie zna granic. Wszak każdy z nas lubi sobie uprościć codzienne życie. Miłośnicy złocistego napoju. W taki oto powstał „Smart Kegerator. Sądzę, że to nie tylko specyfik...

W dzisiejszych czasach naprawdę wszystko może zyskać miano „inteligentnego”. Jak się można było spodziewać to pomysłowość ludzka nie zna granic. Wszak każdy z nas lubi sobie uprościć codzienne życie. Miłośnicy złocistego napoju. W taki oto powstał „Smart Kegerator.

Sądzę, że to nie tylko specyfika poznańskiej “gościnności”, ale imprezy „składkowe” czasami kończą się wyliczaniem, kto przyniósł jakieś rzeczy, ile z tego skorzystał, a ile skorzystały na tym inne osoby. Oczywiście, o ile, nikt nikomu nie będzie wyliczał ilości zjedzonych chipsów, orzeszków ziemnych lub słonych paluszków. o tyle w przypadku piwa sprawa może nie być już taka prosta. To właśnie z myślą o miłośnikach piwa powstał kegerator nowej generacji, czyli urządzenie służące do domowej wyceny piwa beczkowego.

Phil Harlow postanowił stworzyć urządzenie, które podłączone do kegeratora będzie śledziło ilość piwa, jaką nalewa sobie dana osoba. W dodatku urządzenie rozpozna gatunek lanego piwa, którym się raczymy. Następnie urządzenie oszacuje koszt wypitego piwa na podstawie ceny całej beczki.

Inteligentny kegerator powstał w oparciu o doskonale znany wszystkim Respberry Pi. System ten wykorzystuje przepływomierze oraz moduł kamery wideo, wykrywającej i identyfikujującej osobę nalewającą piwo. Na podstawie rozpoznawania twarzy będą tworzone personalne rachunki za daną imprezę. Twórca urządzenia postanowił, by całość była jak najbardziej pasywnym rozwiązaniem, dlatego zrezygnował np. z korzystania z kart magnetycznych oraz innych tego rodzaju patentów.

Prezentowany na filmie kegerator do piwa jest pierwszą wersją urządzenia, a jego twórca ma już pomysły jak można obecnie działające urządzenie rozbudować,by poprawić jego działanie. Dla przykładu w kolejnych wersjach urządzenia zastosowane zostaną lampy doświetlające twarz osoby nalewającej oraz kamery lepiej sprawdzające się w gorszych warunkach oświetlenia. Urządzenie wzbogacone zostanie także o termometr mierzący temperaturę piwa.

“Smart Keregator” może doskonale sprawdzać się podczas większych imprez zamkniętych, choć przeglądając pełną listę podzespołów użytych do stworzenia tego rozwiązania nie można skarżyć się na odrealniony koszt jego stworzenia. Trzeba sobie jednak postawić pytanie, jak wiele osób posiada w swoich domach tradycyjny kegerator? W Polsce jest to chyba rzadko spotykany widok, w innych krajach, jak np. USA możliwe, że takie rozwiązanie ma znacznie większe szanse na zyskanie dużej popularności. W dodatku ten projekt Phila Harlowa pozwoli śledzić ilość piwa wypitego w danym tygodniu. Dla wielu osób takie statystyki mogą być niemiłym zaskoczeniem. Mamy inteligentny kegerator, teraz pozostaje już tylko czekać na inteligentne piwo.

photo credit: angelocesare via photopin cc

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

smartpiwo