Rzeczywistość rozszerzona

Intel wkracza z kamerą 3D w świat smartfonów

Jakub Szczęsny
3

Jeżeli do tej pory myśleliście o Intel RealSense 3D jedynie w kontekście rozwiązań profesjonalnych, należy zredefiniować przeznaczenie technologii Intela. Ta wcześniej była tworzona głównie z myślą o tabletach oraz komputerach osobistych. Prezentacja Briana Krzanicha została okraszona w 6-calowy sma...

Jeżeli do tej pory myśleliście o Intel RealSense 3D jedynie w kontekście rozwiązań profesjonalnych, należy zredefiniować przeznaczenie technologii Intela. Ta wcześniej była tworzona głównie z myślą o tabletach oraz komputerach osobistych. Prezentacja Briana Krzanicha została okraszona w 6-calowy smartfon z aparatem RealSense 3D. To oczywiście otwiera nowe możliwości nie tylko dla profesjonalistów, ale także i dla zwykłych użytkowników.

Mniejsza, przeznaczona dla smartfonów wersja kamery pozwala na obsługę urządzenia gestami dzięki oprogramowaniu wykrywającemu odpowiednie ruchy dłoni, a także i palców. Skanowanie obiektów trójwymiarowych w pomieszczeniu, wykorzystywanie ich do wideorozmów np. w pracy to także wielka możliwość mniejszych kamer RealSense. Technologia wcześniej dedykowana większym urządzeniu trafiając do podstawy tego, co nazywamy sprzętem mobilnym będzie jeszcze bardziej przenośna i o ile dobrze się przyjmie - jeszcze bardziej powszechna. Nie muszę wspominać o tym, że RealSense 3D to także ogromna szansa dla rzeczywistości rozszerzonej - tą zaś coraz bardziej interesują się twórcy gier mobilnych. Niedługo być może będziemy świadkami prawdziwej rewolucji - gier mobilnych wspierających RealSense 3D.

W Shenzen wspomniano także o Atomie X3, który ma uderzyć w rynek tabletów oraz smartfonów. Niewykluczone, że już niebawem zobaczymy pierwsze urządzenia oparte na tym procesorze. Mówi się także o tym, że niektóre nowe Lumie od Microsoftu będą wyposażone w układ Intela i będą dostępne wraz z przystawką transformującą urządzenie mobilne w mały, biurkowy komputer. Być może także wśród nich znajdzie się także sprzęt obsługujący nową technologię 3D prosto od Intela.

Intel nieco przespał rewolucję urządzeń mobilnych i został z tyłu. Jednak jak na razie, bardzo dobrze idzie mu naprawianie poprzednich błędów. W mojej ocenie, RealSense 3D dzięki wkroczeniu w segment urządzeń mobilnych ma ogromne szanse na sukces - głównie dzięki cały czas rozwijającej się rzeczywistości rozszerzonej. Natomiast Intel Atom X3, jeżeli tylko zaoferuje odpowiednią wydajność smartfonów oraz komfort pracy, może okazać się hitem. Gigant musi jednak się spieszyć - rynek staje się już bardzo ciasny i niedługo może zabraknąć miejsca dla ospałego gracza.

Grafika: 1, 2

Źródło: Phonearena

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu