Intel

Intelowi się nie chce, co mnie bardzo drażni. Oto premiera procesorów Intel Whiskey Lake oraz Amber Lake

Albert Lewandowski
Intelowi się nie chce, co mnie bardzo drażni. Oto premiera procesorów Intel Whiskey Lake oraz Amber Lake
Reklama

Intel Whiskey Lake - U oraz Amber Lake - Y to wyczekiwane nowe serie układów dla laptopów. Czy Amerykanie rzeczywiście przyłożyli się do tych procesorów? Jaki zysk wydajności zaobserwujemy? Czy ARM ma szansę na dogonienie i wygranie z firmą z Santa Clara?

Dotychczas Intel mógł cieszyć się pewną przewagą nad resztą.  Jednak ostatnie zawirowania wokół nich związane z lukami w zabezpieczeniach ich procesorów osłabiły ich notowania, a powrót AMD do gry spowodował, że nie mogą spać spokojnie na rynku konsumenckim. Do tego wszystkiego dochodzi coraz lepsza konkurencja ARM-owa w segmencie hybryd, a także serwerów. Nie mówimy tu jeszcze o zmianie lidera, ale wreszcie zaczęło się tu zmieniać na korzyść klientów. Teraz firma z Santa Clara wzięła się za poprawki swoich propozycji do najlżejszych komputerów i progres jest widoczny.

Reklama

Intel Whiskey Lake - U

Na początek weźmy Intel Whiskey Lake - U, czyli kolejną odsłonę ósmej generacji, stworzoną do lekkich laptopów i urządzeń 2w1. Całość dalej bazuje na mikroarchitekturze Skylake, SoC powstają w procesie 14 nanometrów, więc na rewolucje nie ma co liczyć.

Zegar Turbo TDP Liczba rdzeni/wątków Cache Grafika
i3-8145U 2,1 GHz 3,9 GHz 15 W 2/4 4 MB UHD Graphics 620
i5-8265U 1,6 GHz 3,9 Ghz 4/8 6 MB
i7-8565U 1,8 GHz 4,6 GHz 4/8 8 MB

Względem poprzedników zwiększono przede wszystkim taktowanie w trybie Turbo. Sam Intel chwalił się na konferencji również wyposażeniem ich w kontroler USB 3.1, szybszy kontroler WiFi oraz poprawiony przetwornik DPS, który ma przełożyć się na lepszy dźwięk. W tym wszystkim nie zabrakło też opowieści o wyższej wydajności czy dłuższym czasie pracy, ale z tym musimy poczekać do pierwszych testów.

Intel Amber Lake-Y

Bez poważniejszych modernizacji obyły się także jeszcze bardziej energooszczędne modele. Zwiększono ich taktowanie oraz podniesiono TDP z 4,5 do 5 W, więc w dłuższej perspektywie rzeczywiście mogą być szybsze.

Zegar Turbo TDP Liczba rdzeni/wątków Cache Grafika
m3-8100Y 1,1 GHz 3,4 GHz 5 W 2/4 4 MB UHD Graphics 615
i5-8200Y 1,3 GHz 3,9 Ghz
i7-8500Y 1,5 GHz 4,2 GHz

Naturalnie układy z linii Y skierowane są do najcieńszych laptopów czy hybryd. Może dopiero konkurencja w architekturze ARM pozwoli wymiernie przyspieszyć rozwój w dziedzinie  wydajnościw tej kategorii, bo na razie Intel robi dalej wszystko po swojemu, tj. prezentuje po raz kolejny prawie to samo. Brakuje tu rzeczywiście nowych procesorów. Jestem ciekaw, kiedy pojawią się kolejne SoC, ale już korzystające z nowszych technologii. Niby w październiku ma się coś takiego pojawić...

źródło: Trusted Reviews

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama