ARM
29

Arm rzuca wyzwanie Intelowi, zaoferuje wydajność na poziomie Core i5

Do tej pory Arm raczej nie wychodził przed szereg jeśli chodzi o publiczne informowanie o swoich nowych projektach procesorów mobilnych. Wygląda jednak na to, że to się powoli zmienia, bo właśnie dostaliśmy zapowiedź aż dwóch kolejnych generacji procesorów. Co więcej, mają one zagrozić dominacji Intela w segmencie komputerów przenośnych.

Arm nie pierwszy raz próbuje swoich sił w segmencie komputerów przenośnych, bo zapowiedzi takich urządzeń i to bazujących na Windows 10 słyszymy już od ponad roku. Do tej pory jednak Qualcomm ze swoim Snapdragonem rynku nie zawojował, głównie z powodu miernej wydajności swojego SoC. Niestety Windows 10 w wersji 32bitowej jest emulowany, co mocno ogranicza możliwości architektury Arm. Nie oznacza to jednak, że nic się nie da temu zaradzić.

Cortex A76 rzuci wyzwanie Core i5-7300U

W sieci pojawiły się pierwsze slajdy, który pokazują jakie plany ma Arm na najbliższe 3 lata. Jeszcze w tym roku ma zadebiutować układ Cortex A76, który zaoferuje wydajność na poziomie Core i5-7300U zużywając przy tym zaledwie 1/3 energii potrzebnej procesorowi Intela. To byłby ogromny skok w stosunku do obecnego Cortex A75. Jednak to dopiero początek, bo w kolejnych latach pojawią się układy Deimos i Hercules, które mają dorzucić kolejne kilkanaście procent przewagi nad procesorem Intela.

Arm Cortex A76 roadmap

W tym miejscu trzeba jednak nieco ostudzić zapały firmy należącej od 2016 do japońskiego Softbanku. Core i5-7300U to układ sprzed niemal 2 lat, taktowany zegarem 3.5 GHz ale posiadający tylko 2 rdzenie. Intel w tej chwili ma już w swojej ofercie nieco lepsze CPU, które przy TDP 15W oferują nawet 4 rdzenie i nieco wyższe taktowanie. Z drugiej strony Arm ma przewagę procesu produkcyjnego. Nadchodzący Cortex A76 ma być produkowany przez TSMC w wymiarze 7 nm i będzie taktowany z zegarem przekraczającym 3 GHz. Intel cały czas musi trzymać się swojego procesu 14 nm, bo 10 nm to jeszcze odległa przyszłość. W kolejnych latach różnice może być jeszcze większa.

Ile z tej wydajności zabierze emulacja?

Znacznie poważniejszym wyzwaniem dla Arm jest jednak kwestia emulacji. Na kolejnym slajdzie firma porównuje wydajność wspominanego Core i5-7300U do Cortex A76, ale tylko małym druczkiem na dole wspomina, że testy wykonywane są na systemie Ubuntu 18.04. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że większość komputerów mobilnych sprzedawana jest z Windows 10 i to od wydajności na tej platformie będzie zależała popularność rozwiązań Arm.

Arm Cortex A76 vs Intel Core i5-7300U

Wydajność na poziomie Core i5 przy trzykrotnie mniejszym zużyciu energii wygląda ślicznie na slajdach, ale obawiam się, że może nie mieć wiele wspólnego z rzeczywistością. Nie ulega jednak wątpliwości, że Arm zamierza mocno naciskać na Intela w tym segmencie. Komputery przenośne muszą powoli stać się takimi terminalami jak smartfony, czyli urządzeniami ciągle połączonymi z siecią, które pozwalają przynajmniej na cały dzień pracy. Będzie to szczególnie istotne jak wkroczymy w erę komunikacji 5G, a nie jest to wcale tak odległa przyszłość. Snapdragon 850 może być pierwszym tego typu układem, który nie zawiedzie pokładanych w nim oczekiwań.

Więcej informacji na temat nadchodzących procesorów Arm oraz samego Cortec A76 poznamy podczas dorocznej konferencji Arm TechCon, która rozpoczyna się 16 października w San Jose.