Technologie

Intel, Telia i Ericsson uruchamiają pierwszą sieć 5G w Europie

Marcin Hołowacz
Intel, Telia i Ericsson uruchamiają pierwszą sieć 5G w Europie
Reklama

Telia Company jest międzynarodowym operatorem komórkowym, obsługującym miliony klientów. Głowna siedziba firmy mieści się w Sztokholnie. Ericsson z siedzibą w tym samym mieście, zajmuje się technologiami oraz usługami komunikacyjnymi, zatrudniając przy tym ponad 100 tys. ekspertów i zapewniając innowacyjne rozwiązania i usługi w 180 krajach. Z kolei Intel poza produkowaniem procesorów pragnie również przesuwać techniczne granice innowacji.

Wdrażanie rozwiązań 5G

Powyższy opis miał być krótkim wstępem do tego, że Telia, Ericsson i Intel, uruchamiają pierwszą sieć 5G działającą w czasie rzeczywistym w Europie. To posunięcie ma zbliżyć firmy do całkowitego wdrożenia tej technologii w 2018 roku w Tallinie i Sztokholmie.

Reklama

Wdrażanie rozwiązań 5G w warunkach rzeczywistych ma kluczowe znaczenie dla przemysłu. Pozwala na badanie w jaki sposób technologie mogą spełnić wymagania firm, w jakich środowiskach działają najlepiej oraz jak współdziałają w sieci, chmurze i urządzeniach końcowych. Telia i Ericsson ogłosiły wspólny plan działania, którego celem jest umożliwienie klientom Telia skorzystania z usług 5G w 2018 roku w Tallinie i Sztokholmie. Obecnie, we współpracy z Intelem, wprowadzono w życie pilotażowe usługi dla konsumentów i przedsiębiorstw.

Jak informuje Gabriela Styf Sjöman, globalny szef sieci w firmie Telia, współpraca z partnerami ma pozwolić na zbadanie wpływu technologii 5G na klientów i społeczeństwo. Gra toczy się o przesunięcie granic cyfryzacji, czyli niespotykaną prędkość, niskie opóźnienia, olbrzymią przepustowość.

Środowisko 5G Tallink

W porcie w Tallinnie, prom o nazwie Tallink korzystał z testowego połączenia 5G, które miało umożliwić dostęp do internetu dla statku oraz pasażerów podczas pobytu w porcie. 2000 pasażerów, systemy informatyczne i systemy łączności korzystały z Wi-Fi podczas testów z 2017 roku, co ma być pierwszym przykładem wielu zastosowań usług opartych na 5G.

Uczestnicy odbywającego się w Tallinie Szczytu Cyfrowego Unii Europejskiej mieli także wyjątkową okazję doświadczyć, jak zdalnie steruje się maszynami – w tym przypadku koparką przemysłową – za pomocą gogli VR i pilota obsługiwanych przez superszybkie połączenie 5G na żywo z bardzo niskim opóźnieniem. Pokazuje to, jak operator maszyny może pracować z koparkami zdalnie sterowanymi siecią 5G w środowiskach niebezpiecznych, z zachowaniem komfortu i bezpieczeństwa pracy. Uwydatnia to możliwości i szanse, jakie daje 5G w trudnych lub niebezpiecznych warunkach przemysłowych.

Na Antyweb wspominaliśmy również o znaczeniu 5G dla autonomicznych samochodów. Generują one ogromne ilości danych, które powinny być jak najszybciej przesyłane do centrum przetwarzania danych, dzięki czemu rozwój sterującego nimi oprogramowania bardzo na tym zyska. Dodatkowo, gdyby wziąć pod uwagę komunikujące się ze sobą pojazdy, których ruch jest zgrabnie planowany przez algorytm, można uniknąć choćby korków drogowych. Dlatego 5G to znacznie więcej niż szybszy internet w smartfonie.

Jak możemy przeczytać na końcu informacji prasowej:

Nasz raport na temat potencjału biznesowego 5G określa ogromną szansę dla operatorów telekomunikacyjnych na całym świecie. Przewidujemy, że do 2026 r. rynek ten może być wart 582 miliardów dolarów, co przekłada się na potencjalny 34-procentowy wzrost przychodów. Aby wykorzystać ten potencjał rynkowy, konieczne są inwestycje w technologię 5G oraz rozwój modeli biznesowych ich wykorzystania – wyjaśnia Arun Bansal, szef firmy Ericsson w Europie i Ameryce Łacińskiej.

Reklama

Źródło: informacja prasowa

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama