Intel

Intel Optane 800P będzie lepszy niż SSD i nie kosztuje majątku

Kamil Pieczonka
Intel Optane 800P będzie lepszy niż SSD i nie kosztuje majątku
Reklama

Dosyć niespodziewanie pod koniec zeszłego tygodnia Intel zapowiedział dwa nowe produkty należące do rodziny Optane. Dyski bazujące na pamięciach 3D XPoint dostępne są już na rynku od dłuższego czasu, początkowo jako małe nośniki używane jako swoista pamięć cache. Później pojawiły się modele z serii 900P, które niestety są drogie. Intel Optane 800P będzie natomiast po środku i zapowiada się wyśmienicie.

Intel Optane 800P - 58 GB i 118 GB

Dla przypomnienia,pamięć 3D XPointma w zasadzie dwie zasadnicze przewagi nad technologią NAND. Po pierwsze i najważniejsze, jest to krótszy o 3 rzędy wielkości czas dostępu, który ma znaczenie szczególnie w przypadku operacji o niskim poziomie kolejkowania. Druga zaleta to znacznie większa odporność na zużycie, a co za tym idzie większa niezawodność. Intel chce teraz zaoferować te możliwości szerszemu gronu odbiorców i tak właśnie powstała seria dysków Optane 800P.

Reklama

Na początek dostępne będą dwa modele, których pojemność nie powala na kolana. 58 GB teoretycznie wystarczy na zainstalowanie systemu operacyjnego i kilku dodatkowych aplikacji, ale bardziej w tej wersji skłaniałbym się do pracy jako swoisty cache, na wzór pierwszych nośników Optane o pojemności 16 i 32 GB albo w konfiguracji RAID 0, do czego Intel też zachęca. Większy model oferujący 118 GB może być już powodzeniem wykorzystywany jako dysk systemowy, chociaż też pojemnością nie grzeszy.


Na pierwszy rzut oka dyski te nie mogą pochwalić się rewelacyjnymi osiągami. Korzystają oczywiście z interfejsu M.2 w standardzie NVMe (PCIe 2x) co daje teoretyczną przepustowość na poziomie 2000 MB/s. Same dyski jednak osiągają około 1450 MB/s przy odczycie oraz 640 MB/s przy zapisie, co na nikim nie robi już wrażenia. Znacznie lepiej wygląda natomiast liczba losowych operacji odczytu i zapisu. Jest to odpowiednio 250 000 i 140 000 przy głębokości kolejki na poziomie 4. Tego typu wartości osiągają tylko najwydajniejsze dyski SSD, ale przy znacznie głębszej kolejce zapytań, dlatego Intel tak podkreśla parametr QD4 (queue depth). Samsung przy swoich dyskach podaje liczbę IOPS z parametrem QD32.

Operacje losowe na małych plikach to domena Intel Optane

Jak już wspominałem w jednym z poprzednich artykułów na temat dysków Optane 900P, pamięci 3D XPoint pokazują pazurki przy losowych operacjach na plikach o niskim stopniu kolejkowania. Jeśli wierzyć wykresom z materiałów Intela, większość operacji na dysku systemowym ma głębokość kolejki nie większą niż 3. Przy takich działaniach dyski SSD osiągają wartość IOPS na poziomie 15 000 - 20 000. Optane 800P startuje z pułapu około 60 000 IOPS i szybko rośnie do 120 000.  A to ma ogromny wpływ na responsywność całego systemu, przynajmniej w teorii.


Co więcej, według Intela na szybkość dysków Optane nie wpływa wypełnienie danymi. Dyski SSD wraz z coraz mniejszą ilością wolnej przestrzeni osiągają coraz gorsze wyniki wydajności, szczególnie pod katem operacji losowych. Intel Optane 800P obiecuje taką samą wydajność niezależnie od wypełnienia i wcześniej przeprowadzanych operacji. Intel na tę okazję ukuł nawet specjalny termin FOB performance, czyli Fresh-Out-of-Box performance - wydajność jak zaraz po wyjęciu z pudełka. To kolejna spora zaleta, którą mam nadzieje sprawdzić w najbliższym czasie w testach.

Tylko ta cena...

Niestety w tej beczce miodu jest też łyżka dziegciu, a chodzi oczywiście o cenę. Owszem dyski z serii Optane 800P będą wyraźnie tańsze niż pojemniejsze modele 900P, ale nadal będą wyraźnie droższe niż porównywalne dyski SSD. Model o pojemności 58 GB ma kosztować 129 USD, co w Polsce oznacza nieco ponad 500 PLN, za 118 GB trzeba będzie już zapłacić nieco ponad 800 PLN. W takiej kwocie można kupić szybki dysk SSD NVMe oferujący 500 GB. Wydaje mi się jednak, że jeśli zapowiedzi Intela okażą się prawdą, to znajdą się chętni aby dorzucić trochę PLN do dysku z pamięciami 3D XPoint.

Reklama


Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama