Gdy Intel w listopadzie zeszłego roku zakomunikował, że zamierza wyprodukować procesor z serii Core i7 wyposażony w GPU od AMD, przecierałem oczy ze zdumienia. Plotki na ten temat pojawiały się już nieco wcześniej, ale nikt nie sądził, że mogą być prawdziwe. Okazało się jednak, że współpraca będzie, a finalny produkt może być bardzo ciekawą propozycją, szczególnie w czasach, gdy kupno wydajnej karty graficznej jest sporym wydatkiem.
Nasi koledzy po fachu z Korei mieli już okazje rzucić okiem na jeden z pierwszych, przedprodukcyjnych egzemplarzy platformy Intel NUC-Kit-NUC8i7HVK, wyposażonej w procesor Core i7-8809G, czyli najwydajniejszy model z tej serii. Niewielkich rozmiarów "kadłubek" to praktycznie pełnoprawny komputer, któremu brakuje tylko dysku systemowego i pamięci RAM. Jego cena ma oscylować w granicach 1000 USD, co nie jest małą kwota, ale pamiętajmy, że to najwydajniejszy CPU z tej rodziny.
Intel Core i7-8809G
Dla przypomnienia, procesor Intel Core i7-8809G to model wyposażony w 4 rdzenie z technologią SMT, taktowane bazowym zegarem 3.1 GHz, który może urosnąć do 4.2 GHz w trybie turbo. Do dyspozycji mamy ponadto układ graficzny Radeon RX Vega M GH posiadający 24 jednostki obliczeniowe oferujące 1536 procesorów strumieniowych taktowanych bazowym zegarem 1063 MHz oraz 4 GB pamięci HBM2 o przepustowości blisko 205 GB/s. Parametry te nie są może porażające na tle flagowego GPU od AMD - Radeon RX Vega64, ale jak na zintegrowane GPU i tak robią wrażenie. Jak pewnie pamiętacie, procesory Razen 3 2200G i Ryzen 5 2400G oferują podobne GPU, ale posiadające odpowiednio tylko 8 i 11 jednostek obliczeniowych Vega. Jak wykazały nasze testy, nawet w takiej konfiguracji można już pograć, a co dopiero gdy GPU jest 3 razy mocniejsze i ma do dyspozycji pamięć HBM2?
Intel NUC-Kit-NUC8i7HVK
Najnowsza platforma typu NUC od Intela widoczna na zdjęciach poniżej charakteryzuje się kubaturą zaledwie 1.2 litra, co oznacza, że jest ona wielkości nieco większej książki. Na obudowie znajdziemy bardzo bogaty zestaw portów, począwszy od kilku USB 2.0 i 3.0, przez dwa porty Thunderbolt w postaci USB 3.1 Type C, dwie gigabitowe karty sieciowe, a na dwóch wyjściach miniDP skończywszy. Co więcej znajdziemy tu także port HDMI, czytnik kart pamięci oraz cyfrowe wyjście audio. Nic więcej nie jest chyba potrzebne.
W środku natomiast znalazła się jeszcze bezprzewodowa karta sieciowa (WiFi 802.11ac i BT 4.0) i bardzo zgrabna płyta główna z systemem chłodzenia wyposażonym w dwa turbinowe wentylatory. W centralnej części jest nasz główny bohater, czyli Intel Core i7-8809G w obudowie typu EMIB. Patrząc od góry, mamy najpierw 4 GB pamięci HBM2, dalej GPU od AMD, a na samym dole czterordzeniowy procesor Intela.
Tak jak wspominałem wcześniej, aby uzyskać pełną funkcjonalność tego urządzenia musimy zamontować jeszcze pamięć RAM (w postaci modułów SO-DIMM, takich jak dla notebooków) oraz dysk systemowy. Do dyspozycji jest miejsce na nośnik 2.5 cala lub dwa dyski z interfejsem M.2. Po tej operacji zyskujemy pełnoprawny sprzęt zasilany przez zasilacz o mocy 230W.
Czy na tym można pograć?
Nie będę trzymał was w niepewności, jak wynika z testów przeprowadzonych przez Playwares, Intel Core i7-8809G z powodzeniem pozwala na uruchomienie większości aktualnie dostępnych gier w rozdzielczości 1080p. Recenzenci plasują ten układ gdzieś pomiędzy GeForce GTX 1050Ti, a GeForce GTX 1060 i na poziomie Radeona RX 570, co jest bardzo przyzwoitym wynikiem. W tej chwili karty graficzne tego pokroju kosztują 1200-1500 PLN, więc kupno prawie całego PeCeta o takich rozmiarach za około 4000 PLN nie wydaje się wygórowaną kwotą. Otwarte pozostaje tylko pytanie, kiedy ostatecznie trafi do sprzedaży.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu