Felietony

Intel inwestuje aż 62 miliony dolarów w 16 projektów

Konrad Kozłowski
Intel inwestuje aż 62 miliony dolarów w 16 projektów
4

O tym jak bardzo gignaci rynku technologicznego są zdeterminowani na rozwijanie najciekawszych pomysłów z tej branży można przekonać się dzięki funduszowi inwestycyjnemy Intel Capitol. Podczas konferencji Intel Capital Global Summit przedstawiono kilkanaście projektów, które otrzymają prawdziwy "zas...

O tym jak bardzo gignaci rynku technologicznego są zdeterminowani na rozwijanie najciekawszych pomysłów z tej branży można przekonać się dzięki funduszowi inwestycyjnemy Intel Capitol. Podczas konferencji Intel Capital Global Summit przedstawiono kilkanaście projektów, które otrzymają prawdziwy "zastrzyk" gotówki na dalsze prace.

Jeżeli chcecie poznać to liczby, to żaden problem - mowa jest bowiem o dokładnie 16 nowych firmach, z wielu kategorii o których poniżej oraz o dokładnie 62 milionach dolarów, które podzielono pomiędzy te firmy. Do końca roku zakładane jest zainwestowanie aż 355 milionów dolarów w najciekawsze projekty. Pośród projektów znalzały się i te związane z gałęziami analizy big data, Internetu i segmentu PC, ale i również coraz ciekawszego działu wearables, czyli technologii ubieranych.

Z tych ostatnich warto wyszczególnić z pewnością dwa. Pierwszy z nich dotyczy technologii śledzącej ruch gałki ocznej, która jest znacznie wydajniejsza i zużywająca znacznie mniej energii od wczesniej zaprezentowanych. Dzięki temu pojęcie "sterowanie wzrokiem" może faktycznie stać się rozwiązaniem godnym zainteresowania. Drugi z projektów to istne mobilne kino z rewelacyjnym dźwiękiem i ekranem wykorzystującym mikrolustra. Glyph cieszy się popularnością od początku roku, o czym świadczy zebrany już milion dolarów na Kickstarterze.

Tematyką kolejnych obszarów działań są między innymi korki uliczne (oraz ich wpływ na środowisko), inteligetne buforowanie materiałów streamowaych z Sieci oraz inteligentne zarządznie energią, prowadzące do zmniejszenia jej użycia. Projekty te pochodzą z całego świata: Izreala, Kanady, Chin czy Tajwanu oraz naturalnie Stanów Zjednoczonych.

Spójrzcie tylko na opisy kilku z nich:

Braigo Labs Inc.* (Palo Alto, Stany Zjednoczone), założona przez 13-letniego gimnazjalistę-przedsiębiorcę Shubhama Banerjee, świadczy usługi naukowe i technologiczne, opracowującnowatorskie produkty, które są dostępne dla każdego. Jej produkty to m.in. Braigo v1.0*,drukarka brajlowska open source zbudowana z klocków Lego, dzięki czemu cena urządzeniazostała obniżona z 2 000 do 350 dolarów, do zastosowań edukacyjnych i domowych.

Eyefluence* (Reno, Stany Zjednoczone) przekształca chęci na działanie za pośrednictwemwzroku. Opracowana przez firmę wydajna technologia śledzenia ruchu gałek ocznych,zużywająca niewiele energii i wykorzystująca model interakcji iUi* może być wykorzystanaw każdym hełmie rozszerzonej lub wirtualnej rzeczywistości, aby zapewnić naturalne,intuicyjne śledzenie ruchu gałek ocznych i sterowanie.

INRIX* (Kirkland, Stany Zjednoczone) wykorzystuje analizę big data i technologiępredykcyjną, aby pomóc producentom samochodów, firmowym flotom, instytucjompublicznym i firmom z branży mediowej w ograniczaniu strat finansowych i negatywnegowpływu na środowisko, wynikającego z korków ulicznych.

PilotTV* (Tajwan) jest operatorem sieci digital signage, który projektuje, wdraża i wspólniezarządza systemami digital signage dla obiektów handlowych, mając pod opieką ponad6 000 ekranów, m.in. w sklepach spożywczych, sieciach fast food, drogeriach i punktachprzesiadkowych komunikacji publicznej.

PrecisionHawk* (Raleigh, Stany Zjednoczone) jest firmą dostarczającą informacje, którawykorzystuje mały, bezzałogowy pojazd latający i oprogramowanie w chmurze dogromadzenia, przetwarzania i analizowania danych.

Jak więc widać Intel inwestuje na szeroką skalę w niemal każdą gałąź rynku technologicznego: sprzęt, oprogramowanie i usługi, które wpłyną na codzienność zwykłych użytkowników; zmienią posiadane przez nich już gadżety, a nawet to jak dbają o zdrowie. By zakończyć pewnym podsumowaniem dodam tylko, że dotychczas zainwestowanych zostało już ponad 11 miliardów dolarów w 1400 firm z 57 krajów, podczas 23 lat działalności Intel Capital. Do tej pory zainwestowano już 344 miliony dolarów, czyli dwa miesiące przed końcem roku przekroczono już kwotę z całego 2013 roku (333 miliony dolarów).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

intel capitalIntel