Wearables

Jak zacząć przygodę z Intel Edison? Krok po kroku

Konrad Kozłowski
Jak zacząć przygodę z Intel Edison?  Krok po kroku
14

Wielu pasjonatów nowych technologii z uwagą śledzi także doniesienia dotyczące urządzeń z kategorii wearables - technologii ubieranych. Mogą być nimi zegarki i opaski, ale możliwości są przecież znacznie większe i dopiero gdy przyjrzymy się jak to funkcjonuje od środka, możemy zrozumieć ile jeszcze...

Wielu pasjonatów nowych technologii z uwagą śledzi także doniesienia dotyczące urządzeń z kategorii wearables - technologii ubieranych. Mogą być nimi zegarki i opaski, ale możliwości są przecież znacznie większe i dopiero gdy przyjrzymy się jak to funkcjonuje od środka, możemy zrozumieć ile jeszcze przed nami.

Podczas targów CES2014 Intel zaprezentował swój nowy projekt o nazwie Edison. Jest nim ni mniej ni więcej mikrokomputer o wielkości karty pamięci. Pomimo takich rozmiarów zdołano w środku umieścić dwurdzeniowy układ Atom Silvermont o taktowaniu 500MHz, koprocesor Intel Quark i 1GB pamięci RAM. Dodatkowo wewnątrz znajdują się 4GB pamięci na nośniku typu eMMC, moduły bezprzewodowe Wi-Fi oraz Bluetooth. Na deser zostawiłem wymiary tego cudeńka - druga wersja, pokazana w marcu tego roku ma 35.5 mm długości, 25 mm szerokości i 3.9 mm grubości.

Edison działa pod kontrolą Linuksa i dysponuje dostępem do sklepu z aplikacjami dla tej platformy. O tym jak niemal każdy może rozpocząć swoją przygodę z tym mikrokomputerem możemy dowiedzieć się z opublikowanego na YouTube nagrania przedstawiającego pierwsze kroki pracy z Edisonem. Zdaniem Intela “internet rzeczy” to nieuchronna i jednocześnie bardzo ekscytująca przyszłość. Dziś nie dysponujemy jeszcze przedmiotami mogącymi wpasować się w nasz styl życia na tyle, by być w stanie go po prostu polepszyć czy ułatwić. Stawiamy dopiero pierwsze kroki w tej dziedzinie, ale pomysłów jest co nie miara, dlatego by ułatwić i przyspieszyć proces powstawania takich projektów, Intel oddaje w ręce deweloperów mikokomputer Edison.

O jakich przedmiotach mówimy? Nawet, jeśli poniesienie nas w tej kwestii fantazja, to może okazać się, że wkrótce takie projekty będą możliwe - inteligentne ładowarki czy słuchawki z czujnikami biometrycznymi brzmią dziś mało prawdopodobnie, szczególnie gdy skupimy się na ich użyteczności. Jak jednak wielokrotnie udowadniano, takie rozwiązania potrafią błyskawicznie przeniknąć do naszej codzienności. Słuchawki będące efektem współpracy Intela i firmy SMS potrafią zastąpić już smartfona mającego gromadzić dane nt. naszego treningu - obecność pulsometru czy współpraca z aplikacją RunKeeper to dopiero początek, a dla osób aktywnych i lubiących muzykę, takie rozwiązania bez wątpienia będą nie lada gratką.

http://youtu.be/UVKA0VD_XLo?list=PLTjGBdraTOEJrpu8Zj9ME3J4jfkCk4yJm

Wokół mikrokomputera Edison funkcjonował konkurs Make It Wearable, o którym pisaliśmy już na Antyweb. Jeśli jesteście ciekawi jakie projekty powstały i które z nich okazały się najciekawsze zapraszam do poniższych tekstów.

Jeśli macie pomysł na nowatorskie zastosowanie Edisona to możecie wziąć udział w nowym konkursie Intela Make it Pro.

Linki do wpisów nt. konkursu Make it Wearable:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu