Android

Instalator CyanogenModa już w Google Play. Kilka kliknięć i mamy lepszego Androida

TP
Tomasz Popielarczyk
57

Jak obiecywali, tak zrobili. Instalator CyanogenModa wylądował właśnie w sklepie Google Play i pozwala użytkownikom na łatwiejszą instalację tej, jednej z najpopularniejszych modyfikacji Androida. W rezultacie staje się ona dostępna również dla użytkowników nietechnologicznych, którzy na myśl o jaki...

Jak obiecywali, tak zrobili. Instalator CyanogenModa wylądował właśnie w sklepie Google Play i pozwala użytkownikom na łatwiejszą instalację tej, jednej z najpopularniejszych modyfikacji Androida. W rezultacie staje się ona dostępna również dla użytkowników nietechnologicznych, którzy na myśl o jakiejkolwiek ingerencji w swój sprzęt mają dreszcze.

CyanogenMod Installer to tak naprawdę dwie aplikacje - jedną instalujemy na naszym smartfonie lub tablecie, natomiast druga musi być aktywna na desktopie, do którego urządzenie jest podłączone kabelkiem USB. Cały proces ma być maksymalnie uproszczony i przystępny dla użytkownika.

CyanogenMod Installer nie wymaga od nas odblokowywania bootloadera, uzyskiwania praw dostępu do roota czy jakiś innych specjalnych przygotować. W gruncie rzeczy ogranicza się to do kilku prostych czynności, a reszta odbywa się automatycznie - nasze urządzenie zostanie odblokowane i otrzyma najnowszą dostępną wersję CyanogenModa. Trudno wyobrazić sobie prostszy scenariusz.

Niestety liczba obsługiwanych modeli nie jest póki co zbyt imponująca. Twórcy skupili się na najpopularniejszych słuchawkach. Na liście znalazły się: Samsungi Galaxy S II, SIII i S4, a także Galaxy Note i Note II oraz HTC One. Oprócz nich naturalnie możemy modyfikować urządzenia z linii Nexus: Nexusa S, Galaxy Nexusa, Nexusa 4, Nexusa 7 oraz Nexusa 10. Z czasem oczywiście lista wspieranych modeli będzie poszerzana, dzięki czemu CyanogenMod będzie miał szansę na dobre zaistnieć w świadomości użytkowników smartfonów - nie tylko fanów technologii.

Szczegółowe informacje na temat instalatora oraz odpowiedzi na popularne pytania można znaleźć na stronach Wiki CyanogenModa. Tam też znalazła się pełna lista wspieranych urządzeń, która będzie stale aktualizowana.

Aktualnie najnowsza dostępna wersja CyanogenModa to 10.2, która bazuje na Androidzie 4.3.1. Nieoficjalnie mówi się, że już 15 listopada (czyli jutro) mają wystartować nocne wydania kolejnej edycji z numerkiem 11, a więc opartej na Androidzie 4.4 KitKat. Co ciekawe twórcy zapowiadają nieco bardziej odważne odejście od stylistyki AOSP (Android Open Source Project). Sam jestem ciekaw, co z tego wyjdzie. Nie można też zapominać o pierwszym smartfonie, który w grudniu trafi na rynek z CyanogenModem, a więc Oppo N1. Nie można zaprzeczyć, że modyfikacja ta przechodzi właśnie swój złoty okres.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu