Mobile

MIUI Polska - dobra robota!

Grzegorz Ułan
MIUI Polska - dobra robota!
55

Po raz pierwszy zetknąłem się z tą nakładką jeszcze gdy korzystałem z HTC Desire Z kilka lat temu. Była to krótka przygoda, sama nakładka nie była jeszcze do końca dopracowana, a zwłaszcza jej tłumaczenie pozostawiało wiele do życzenia. O ile nie przeszkadzają mi angielskie wersje ROM-ów, o tyle chi...

Po raz pierwszy zetknąłem się z tą nakładką jeszcze gdy korzystałem z HTC Desire Z kilka lat temu. Była to krótka przygoda, sama nakładka nie była jeszcze do końca dopracowana, a zwłaszcza jej tłumaczenie pozostawiało wiele do życzenia. O ile nie przeszkadzają mi angielskie wersje ROM-ów, o tyle chińskie znaczki pojawiające się na co drugim ekranie czy powiadomieniach skutecznie zniechęciły mnie do MIUI.

Poza tym zwykle decyduje się na "czyste" modyfikacje bez zbędnych fajerwerków obciążających system. Również teraz, z uwagi na podobnie już leciwy sprzęt HTC Desire S, wybieram tylko ROM-y CM, które pozwalają mi na korzystanie z najnowszych wersji Androida w dość komfortowych warunkach. Próbowałem też oczywiście różne wersje z nakładką Sense, modyfikowaną na różne sposoby, ale też szybko odpuszczałem ten pomysł.

Jako, że nie lubię jednak się zamykać na dostępne rozwiązania i próbuje różne pojawiające się propozycje czy nawet ostatnio Aviate, postanowiłem dać jeszcze jedną szansę MIUI.

Rezultat przerósł moje oczekiwania. To już jest genialna produkcja. MIUI v5 dopracowany jest w każdym calu, nie ma już żadnych "przebłysków" z Androida, sprawiających wrażenie braku spójności całego systemu. Jedynie klawiatura domyślnie jest instalowana z Androida, ale załatwiono to dodatkową instalką klawiatury z XPERIA Z, wpasowującą się idealnie w tę modyfikację swoim wyglądem.

Mamy tu własną aplikację do SMS (wyskakujące okno z możliwością natychmiastowej odpowiedzi), kontaktów, zarządzania uruchomionymi procesami, gdzie jednym ruchem palca możemy zamknąć wybrane pozycje, zwalniając przy tym pamięć telefonu. Ustawienia czasu, budzika, aplikacja do galerii, odsłuchiwania muzyki, a do tego wszystkiego cały system tematów, tapet i ikon, z których można wybrać dopasowane pod siebie rozwiązanie.

Całość działa niezwykle sprawnie i szybko, co najbardziej mnie zaskoczyło, zważywszy na nie najnowszy już telefon, z którego korzystam. Do tego nakłądka oparta jest na Androidzie JB, dzięki któremu możemy cieszyć się z nowości w aplikacjach dostarczanych między innymi przez Google (nowy Gmail, Google Now) nawet na urządzeniach, o których już dawno zapomnieli ich producenci, nawet na moim poprzednim modelu HTC.

Muszę przyznać, że przez te kilka lat udało się twórcom tej nakładki stworzyć naprawdę ciekawe rozwiązanie. Nie bez znaczenia jest tu też działanie ogromnej społeczności skupionej wokół tej modyfikacji. Szczególne słowa uznania kieruje tu jednak do polskiej społeczności skupionej wokół serwisu MIUI Polska, dzięki której już cała nakładka została przetłumaczona, upraszczając i umilając jeszcze bardziej korzystanie z niej polskim użytkownikom.

Jeśli lubicie czasem odmienić swój telefon czy znudziła Wam się domyślna nakładka na Waszych urządzeniach z Androidem, MIUI powinno przypaść Wam do gustu na dłuższy czas. W przypadku, gdy podobnie jak ja korzystaliście już wcześniej z MIUI, ale z różnych powodów zrezygnowaliście z tego ROM-u, zadawajcie proszę pytania czy to, co Was zniechęciło, zostało już jakoś rozwiązane w aktualnej wersji.

Oficjalna strona MIUI.
Strona polskiej społeczności MIUI Polska.
Najnowsza wersja MIUI v5 do pobrania na różne modele telefonów wraz ze spolszczeniem.
Instrukcja instalacji MIUI v5.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AndroidModyfikacje