Internet

Papier? Kindle? Zapomnij - książki 3.0 to nowy pomysł prosto z Nowego Jorku. Imponujący pomysł i wykonanie

KK
Konrad Kozłowski
29

Jak dużo książek czytacie każdego roku? Miesiąca? Tygodnia? Nie brakuje poradników, które serwują listę metod pozwalających wykręcać niesamowite wyniki, ale myślę, że powinniśmy po prostu czytać tyle, ile chcemy. I co chcemy. I jak chcemy. Co powiecie na książki na Instagramie? To nie takie głupie, jak myślicie.

New York Public Library, czyli Nowojorska Biblioteka Publiczna przygotowała coś naprawdę intrygującego. Większość z was na pewno doskonale zna termin Insta Story opisujący relacje na Instagramie, ale z Insta Novelsspotkacie się po raz pierwszy. Jest to bowiem hybryda relacji z książką. Na zlecenie nowojorskiej biblioteki designer znany jako Magoz, przygotował elementy graficzne, które uwzględniono przy projektowaniu książki XXI wieku. Jeśli sądziliście, że ebooki są nowoczesne, to spójrzcie na to.

Książka "Alicja w Krainie Czarów" w nowoczesnym wydaniu na Instagramie

Jako pierwsza nowej wersji doczekała się "Alicja w Krainie Czarów", którą podzielono na dwie części. Jedna z nich jest już dostępna, dając nam szansę na sprawdzenie całości w praktyce. Teoria brzmi naprawdę ciekawie - strony z tekstem przeplatają się z (animowanymi) grafikami, które powstały specjalnie na tę okazję. By przeczytać książkę musicie odwiedzić profil Nowojorskiej Biblioteki Publicznej i wybrać zachowaną wśród ulubionych relację o nazwie "ALICE PART 1". Zmiana stron odbywa się przez naciśnięcie na prawą część ekranu, a jeśli potrzebujecie więcej czasu na zapoznanie się z tekstem, możecie przytrzymać palec na wyświetlaczu, by wstrzymać automatyczne przechodzenie do kolejnego ekranu.

Czy to tylko fanaberia? A może faktycznie taki projekt zachęci kogoś do czytania? Mam nieodparte wrażenie, że nie zabraknie osób, które jadąc autobusem czy metrem z nudów rozpoczną lekturę i zanim się obejrzą będą już przy jej końcu. Każdemu zdarza się bezmyślnie przebrnąć przez dziesiątki, a może i setki publikowanych zdjęć oraz relacji, więc wciągnięcie się w czytanie może być naprawdę łatwe. Jeśli przerwiecie, odnalezienie w późniejszym czasie miejsca, gdzie skończyliście może być dość trudne. Ale bardzo miłym gestem było przygotowanie wcięcia w tekście w sam raz na... waszego kciuka w rogu ekranu, by podczas lektury nie zasłaniać treści. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by książkę 3.0 zobaczyć w przeglądarce.

W tej chwili na koncie @nypl na Instagramie pojawia się już druga część Alicji w Krainie Czarów. I choć większość z nas zna już tę historię, to ponowne zapoznanie się z nią w ten sposób może dać sporo frajdy. W drodze są kolejne książki: "Przemiana" Franza Kafki oraz "Żółta tapeta" Charlotte Perkins.

P.S. Zauważyliście, jak w materiałach prasowych pokolorowano krawędzie iPhone'a X? Ceramiczna albo fioletowa wersja wyglądają naprawdę nieźle ;)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu