InPost na poważnie bierze się za zachodnie rynki, po przejęciu 100% udziałów w francuskim Mondial Relay, teraz kupuje 30% udziałów w brytyjskim Menzies Distribution Group Limited, z 3-letnią opcją nabycia pozostałych 70% udziałów.
InPost zabuduje paczkomatami również Wielką Brytanie, nic ich nie powstrzyma!
Ekspansja InPost w Europie Zachodniej
Aby lepiej zrozumieć, co ten nasz InPost teraz wyczynia, zatrzymajmy się na chwilę na tym pierwszym dużym przejęciu Mondial Relay. 100% udziałów w tej francuskiej firmie logistycznej, InPost zakupił w 2021 roku za 513 mln euro. To pozwoliło zaistnieć im od razu na kilku rynkach - rzecz jasna Francji, ale też Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Niderlandów oraz Luksemburga.
Już rok później, w wynikach InPostu za cały 2022 rok mogliśmy przeczytać, iż w ramach Mondial Relay, Grupa Inpost obsłużyła 213,2 miliona paczek (+21,21% r/r). Przychody Mondial Relay w 2022 roku wzrosły do 2,7 mld zł (+17,4% r/r), na koniec roku w ramach Mondial Relay funkcjonowały 2 564 urządzenia Paczkomat® InPost (+2251 urządzeń w stosunku do końca 2021) oraz 19 446 punktów PUDO (+10% r/r).
Robi wrażenie, i takie wyniki pozwalają optymistycznie patrzeć na rozwój też na rynku brytyjskim, na którym InPost też już aktywnie działa. Według tych samych danych za 2022 rok, w Wielkiej Brytanii wolumen obsłużonych paczek wzrósł o 151% r/r, osiągając poziom 20,5 mln, a na koniec 2022 roku w Wielkiej Brytanii funkcjonowało 4 835 urządzeń Paczkomat InPost (+53% r/r).
Jak szybko InPost potrafi stawiać swoje Paczkomaty wiemy z naszego podwórka - na początku 2020 roku InPost miał w Polsce „tylko” 6 tys. Paczkomatów - nieco mniej niż ma obecnie w Europie Zachodniej, dziś to już około 20 tys. maszyn!InPost przejmuje 30% udziałów w Menzies
Greg Michael, Dyrektor generalny Menzies:
Jesteśmy dumni z partnerstwa z InPost i z tego, jakie możliwości stwarza dla naszych klientów oraz pracowników. Jesteśmy gotowi wspierać kolejny etap rozwoju InPost w Wielkiej Brytanii.
Dziś InPost poinformował o przejęciu 30% udziałów i praw głosu w Menzies Distribution Group Limited - to jedna z większych firm logistycznych w Wielkiej Brytanii, która ma w swoich strukturach 100 oddziałów, sortownię centralną oraz 9 sortowni regionalnych, zarządza flotą ponad 3 200 pojazdów i zatrudnia ponad 5 000 pracowników. Co więcej, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i w Irlandii.
Rafał Brzoska, Prezes Zarządu InPost:
Ta transakcja to kamień milowy dla rozwoju naszej działalności na rynku brytyjskim. Razem z Menzies będziemy mogli zaoferować dostawy przesyłek 360 dni w roku, co jest unikalną ofertą na brytyjskim rynku e-commerce.
Myślę, że to naprawdę duża sprawa i pozwoli to na zwiększenie udziałów InPostu na tym rynku, na którym przecież i tak już mocno się rozpycha. Nie bez powodu InPost też zachował sobie w tej transakcji 3-letnią opcję nabycia pozostałych 70% udziałów w Menzies. Patrząc po wzrostach Mondial Relay tylko rok po przejęciu podejrzewam, że InPost zdecyduje się na szybsze wykupienie całości Menzies, stając się jedną z wiodących firm logistycznych w całej Europie. Już teraz InPost tytułuje się liderem wśród platform dostaw dla e-commerce na starym kontynencie.
Ta transakcja to kolejny krok w kierunku ugruntowania naszej pozycji wiodącego dostawcy przesyłek out-of-home na rynku brytyjskim. Menzies posiada jedną z największych sieci logistycznej w Wielkiej Brytanii i wierzymy, że partnerstwo, które zawiązaliśmy, pozwoli przyspieszyć rozwój naszych usług z korzyścią dla brytyjskich konsumentów.
Reklama
Na koniec pozostaje pytanie, ile InPost musiał wyłożyć na stół? Za 30% udziałów w Menzies zapłacił 49,3 mln funtów (57 mln euro), czyli jakieś 10 razy mniej niż za 100% udziałów Mondial Relay, a to było przecież dwa lata temu, przed zawirowaniami z inflacją i podwyżkami we wszystkich możliwych obszarach.
Żródło: InPost.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu