Polska

Innowatorzy z Polski? Mamy się kim pochwalić

Maciej Sikorski
Innowatorzy z Polski? Mamy się kim pochwalić
9

Innowacje to dzisiaj słowo klucz - w każdej dziedzinie. Zbieram różne materiały, w których porównuje się innowacyjność państw, firm czy projektów i zazwyczaj pomrukiem niezadowolenia reaguję na fakt, że Polska nie wypada w tych rankingach zbyt dobrze. Nie jest tragicznie, ale mogłoby być lepiej. Lis...

Innowacje to dzisiaj słowo klucz - w każdej dziedzinie. Zbieram różne materiały, w których porównuje się innowacyjność państw, firm czy projektów i zazwyczaj pomrukiem niezadowolenia reaguję na fakt, że Polska nie wypada w tych rankingach zbyt dobrze. Nie jest tragicznie, ale mogłoby być lepiej. Lista New Europe 100 wskazuje na to, że będzie.

New Europe 100 to lista innowatorów z naszego regionu, z Europy Środkowo-Wschodniej. Jej opracowania podjęła się Res Publica, która do współpracy zaprosiła Google, Financial Times Fundusz Wyszehradzki oraz kilkanaście innych instytucji. To pierwsza edycja projektu - lista ma być publikowana co roku. Kto ma szansę na nią trafić? Każdy, komu nie jest obce działanie na rzecz zmian. Pozytywnych zmian: wprowadzania innowacyjności, nowych technologii, które są w stanie zmienić naszą rzeczywistość. Nie oznacza to, że lista laureatów ogranicza się do branży IT. Znajdziemy na niej przedstawicieli nauki, kultury, polityki, różnych sektorów gospodarki. Wystarczy być człowiekiem z wizją i realizować ją. Tylko tyle i aż tyle.

Ponad 1/4 miejsc na liście New Europe 100 zajęli Polacy. To cieszy, ale też nie dziwi zbytnio. Zacznę od tego drugiego wątku. Za projektem w znacznej mierze stoją nasi rodacy, znają lokalny rynek i mogą wskazywać na ludzi, którzy w zestawieniach robionych wyłącznie przez obcokrajowców zapewne by się nie przebili. Dobra szansa na autopromocję. Polska to duże państwo, Polacy to liczny naród, w tym regionie nie można nas nie zauważyć. Jednocześnie zastanawiam się, dlaczego w projekcie nie uwzględniono Rosjan? skoro ma to być lista obejmująca swym zasięgiem Europę Środkowo-Wschodnią, to niech obejmie cały ten obszar.

Teraz odnośnie cieszenia się. Polaków nie brakuje w zestawieniu, ale wierzę, że nikt nie znalazł się tam przez przypadek. Wszystkich wyróżnionych osób nie kojarzę, ale znane mi nazwiska sam wpisałbym do rankingu tego typu. To ludzie, którzy faktycznie zmieniają coś w naszej rzeczywistości, korzystają z nowych technologii, a nierzadko próbują wprowadzić innowacyjne rozwiązania na rynek międzynarodowy. Warto się nimi chwalić i stawiać jako wzór do naśladowania. Cieszy też fakt, że w zestawieniu pojawia się licealistka Joanna Jurek - gdy siedemnastolatka opracowuje sposób dostarczenia leków bezpośrednio do komórek raka trzustki, to trzeba bić brawo i epatować zadowoleniem. Wierzę, że takich postaci będzie przybywać.

Kto jeszcze trafił na listę? Pełne zestawienie znajdziecie pod tym adresem. Tu podam nazwiska Polaków, których wyróżniono:

1. Marcin Beme, Założyciel, Audioteka.pl
2. Rafał Brzoska, CEO, Integer.pl/Inpost Group
3. Piotr Czerski, Zastępca Dyrektora Studiów Podyplomowych User Experience Design - psychologia projektowania
4. Robert Firmhofer, Dyrektor, Centrum Nauki Kopernik
5. Jakub Górnicki i Daniel Macyszyn, Fundacja ePaństwo
6. Leszek Grabarczyk, Zastępca Dyrektora, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
7. Michał Grześ, Koordynator Hyperion Team
8. Joanna Jurek, Licealistka z Piotrkowa Trybunalskiego
9. Michał Kaszczuk i Łukasz Osowski, Współzałożyciele, IVONA Software
10. Jakub Krzych i Łukasz Kostka, Współzałożyciele, Estimote
11. Przemysław Kuśmierek, Założyciel, migam.org
12. Jarosław Lipszyc, Prezes, Fundacja Nowoczesna Polska
13. Olga Malinkiewicz, CTO, Saule
14. Mikołaj Małaczyński, CEO, Legimi
15. Łukasz Mężyk, Współzałożyciel, 300polityka.pl
16. Maciej Michalski, Prezes, The Kings Foundation
17. Alicja Pacewicz i Agata Łuczyńska, Centrum Edukacji Obywatelskiej
18. Kinga Panasiewicz, Studentka, autorka projektu synchronizacji impulsów nerwowych w mózgu
19. Adam Reichardt, Redaktor Naczelny, New Eastern Europe
20. Róża Rzeplińska, Prezes, Stowarzyszenie 61
21. Kamila Sidor, CEO & Założycielka, Geek Girls Carrots
22. Wawrzyniec Smoczyński, Dyrektor Zarządzający, Polityka Insight
23. Zuzanna Stańska, CEO, Moiseum
24. Patryk Strzelewicz i Michał Bąk, Założyciele, DICE+
25. Jakub Szamałek, Senior Writer, CD Projekt Red
26. Katarzyna Szymielewicz, Prezeska, Fundacja Panoptykon Foundation, Wiceprezeska, European Digital Rights
27. Rafał Trzaskowski, Sekretarz Stanu ds. Unii Europejskiej w MSZ
28. Paweł Wyrzykowski, CEO, Seco/Warwick

Kto oprócz Polaków? Listę uzupełniają osoby/zespoły:

ze Słowacji - 16 osób, Czech - 14, Węgier - 8, Bułgarii - 6, Łotwy - 5, Estonii - 5, Ukrainy - 5, Litwy - 4, Rumunii - 3, Białorusi - 2, Azerbejdżanu - 1 i Chorwacji -1.

Gratuluję Wszystkim i czekam na kolejne ciekawe projekty.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu