Startups

Polska sercem startupów w Europie. Relacja z Impact 19

Albert Lewandowski
Polska sercem startupów w Europie. Relacja z Impact 19
5

W Krakowie w Centrum Kongresowym ICE w dniach 21 - 22 maja 2019 roku odbyła się konferencja Impact 19, która to jest największym międzynarodowym kongresem gospodarczym organizowanym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. O jakich startupach już teraz warto się dowiedzieć?

Startupy i realne pomysły

W międzynarodowej konferencji Impact 19 wzięło udział ponad 6 tysięcy osób i ponad 250 prelegentów. Całość zorganizowano na czterech scenach w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, a dane zagadnienia podzielono na osiem głównych tematów: fintech & ecommerce, sztuczna inteligencja, nauka w biznesie, przemysł cyfrowy, mobilna rEVolucja (samochody z napędem elektrycznym), przyszłość medycyny, odyseja kosmiczna i cyfryzacja (digital state).

W tym wszystkim niezmierne ważne było to, że głos zabrali eksperci z doświadczeniem. Jednocześnie mogliśmy dowiedzieć się więcej o realnych innowacjach, a nie jedynie pustych zapowiedziach i widać było, że za tym wszystkim kryje się przemyślany biznesplan oraz same rozwiązania techniczne. Nie da się ukryć, że część startupów nie wprowadza niczego nowego. Odzyskałem nieco wiary w nie, a wydaje mi się, że w przyszłości będzie już tylko lepiej i doczekamy się również większej liczby startupów z Polski, którym uda się dojść na szczyty.

Przeczytaj również: 15 startupów, które zmieniają świat.

Przyszłość na wyciągnięcie ręki

22 maja odbył się finał konkursu PowerUp!, organizowanym przez InnoEnergy. Do walki stanęły startupy z 24 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a łącznie swoich sił spróbowało ponad 300 firm. Na zwycięzców czekał czek w wysokości 50000 euro oraz szansa na zaproszenie do akceleratora Highway by InnoEnergy. Przejdźmy już jednak do tego, co innowacyjnego zaprezentowano.

Polskę reprezentował startup FLYO, który wygrał fazę krajową. Ich pomysł opiera się na lewitującej desce surfingowej, która ma zrewolucjonizować poruszanie się po mieście. Warto wspomnieć, że samo urządzenie jest podobno proste w prowadzeniu, pozwala na unoszenie się nad wodą na wysokość 1 metra i można nim nawet zdalnie sterować. Trzeba przyznać, że oparcie komunikacji po mieście na desce surfingowej i rzekach brzmi całkiem atrakcyjnie.

Nie zabrakło również licznych koncepcji, mających na celu troskę o środowisko. SmartCat, zwycięzca serbskiego finału, postawił na dokładną analizę zużycia energii i wykrywanie potencjalnych anomalii w zużyciu, a DS Meritive ze Słowenii skupił się na optymalizacji przepływu energii i wody z użyciem Internetu Rzeczy. Całkiem ciekawie prezentował się również dach z zintegrowanymi panelami słonecznymi od estońskiego Roofit.solar. Warto dodać, że nie zapomniano nawet o krajach rozwijających się i tu z pomysłem nadszedł grecki startup, Smart Meter Anywhere.

Na koniec pozostało napisać już o laureatach z najlepszymi pomysłami. Zwycięzcą został startup Danubia NanoTech, który przygotował grafenowy czujnik przeznaczony do monitorowania temperatury powierzchniowej. Można go nałożyć na dowolne niemetalowe podłoże i ma być stosowane w m.in. bateriach samochodów elektrycznych czy akumulatorach sieciowych, zapewniając wyższe bezpieczeństwo i lepszą żywotność.

Drugie miejsce przyznano Atlant 3D z Łotwy. Ich projekt umożliwia użycie druku 3D do prototypowania mikro- i nanosystemów oraz urządzeń. Podium uzupełnił V-Chiller z Węgier. Oni z kolei przygotowali urządzenie chłodzące oparte o metodę próżniową. Co ciekawsze, autor tego rozwiązania stwierdził, że spokojnie może ono wyprzeć podajniki lodu w, m.in. restauracjach fast-food, gdzie klienci będą od razu otrzymywać schłodzony napój. Warto wspomnieć, że weszli we współpracę z, np. Burger Kingiem.

Już nie mogą doczekać się kolejnej edycji Impact 19 oraz kolejnych świetnych pomysłów, które mogą prawdziwie zrewolucjonizować otaczający nas świat.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu