Apple

iPad Pro z Magic Keyboard nie tylko kosztuje, ale też waży więcej niż Macbook Air

Piotr Kurek
iPad Pro z Magic Keyboard nie tylko kosztuje, ale też waży więcej niż Macbook Air
10

"Twój następny komputer nie musi być komputerem". Tym hasłem Apple zachęca do kupienia nowego iPada Pro. By mówić o kompletnym zastąpieniu komputera iPadem, warto dokupić klawiaturę. A ta, nie dość, że swoje kosztuje, to także swoje waży. iPad Pro z klawiaturą Magic Keyboard jest cięży niż najlżejszy laptop Apple.

12,9-calowy iPad Pro w wersji Wi-Fi waży 641 gramów. Do wersji Wi-Fi + Cellular należy doliczyć jeszcze 2 dodatkowe gramy. Jak na tak spore urządzenie nie wydaje się to dużo. Nowy iPad Pro jest wygodny, poręczny, ale w gołej wersji brakuje mu rozwiązań, które będą argumentem przemawiającym za tym, by w ogóle myśleć o nim jako o substytucie komputera. Ekran dotykowy pozwala na wiele, jednak do wygodnego pisania nadal przydaje się tradycyjna klawiatura, która jest nieporównywalnie bardziej efektywna. Dlatego też w ofercie Apple pojawiła się nowa odsłona Magic Keyboard — dodatkowo wyposażona w gładzik wykorzystujący możliwości najnowszej wersji oprogramowania iPadOS. Jest tylko jeden problem — 12,9-calowy iPad Pro z klawiaturą Magic Keyboard waży więcej, niż podstawowy model 13-calowego Macbooka Air. A przy tym jest dużo droższy.

Zobacz też: iPad jeszcze nigdy nie był tak bliski „bycia komputerem”. Nowe iPady Pro, odświeżony MB Air, Mac Mini i słuchawki już w sprzedaży

Apple na swoich stronach nie podaje ile waży klawiatura Magic Keyboard. Przez ostatnie tygodnie zastanawiano się o ile cięższy będzie iPad Pro z dodatkową obudową. Kombinowano z obliczaniem masy przesyłek z różnych sklepów, które miałyby pozwolić na oszacowanie tego, jaką wagę ma klawiatura. Spekulacji nie było końca. Aż do teraz. Jeden z użytkowników MacRumors i tamtejszego forum dyskusyjnego odebrał swoją klawiaturę Magic Keyboard i rozwiał wątpliwości. Jaka jest jej waga? 710 gramów.

Podstawowy model 13-calowego Macbooka Air z dwurdzeniowym procesorem Intel Core i3 1,1 GHz, 8 GB pamięci RAM i 256 pamięci wewnętrznej waży 1,29 kg (Apple informuje jednocześnie, że masa zależy od konfiguracji i czynników występujących w procesie wytwarzania). 12,9-calowy iPad Pro z zamontowaną klawiaturą Magic Keyboard waży więcej. Łącznie jest to 1,35 kg. Niby różnica jest niewielka, ale można ją poczuć — tym bardziej, że Apple chce, by iPad Pro zastąpił nam komputer. Do tego dochodzi kwestia ceny. Za podstawowego MacBooka Air zapłacimy 4999 zł. Za 12,9-calowego iPada Pro z klawiaturą Magic Keyboard przyjdzie już zapłacić 6598 zł (Wi-Fi, 128 GB).

O tym, czy iPad Pro skutecznie zastąpi komputer, zdecyduje przede wszystkim system operacyjny. iOS, a obecnie iPadOS potrafi sporo, ale nadal daleko mu do możliwości jakie oferuje macOS. I choć z każdą kolejną aktualizacją można dostrzec powoli zacierające się granice, tak myślę, że przed nami jeszcze długa droga do wygodnego korzystania z iPada, jako podręcznego laptopa pozwalającego nam na to, co oferuje choćby wspomniany już MacBook Air.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu