Apple

Samsung ma większą marżę na Galaxy S21 Plus niż Apple na iPhonie 13 Pro

Paweł Winiarski
Samsung ma większą marżę na Galaxy S21 Plus niż Apple na iPhonie 13 Pro
8

Od lat mówi się o tym, że Apple zarabia w dużej mierze na logo i ceny ich smartfonów mają się nijak do podzespołów. Okazuje się jednak, że to Samsung ma większą marżę.

Wygląda na to, że Samsung pobiera zauważalnie wyższą marże na swoich flagowych smartfonach z serii Galaxy S21 niż robi to Apple przy najnowszych iPhonach 13. TechInsights rozłożyło na czynniki pierwsze iPhone 13 Pro o pojemności 256 GB i zauważyło, że koszt jego budowy jest wyższy niż w przypadku jego poprzednika, ale również flagowego Samsunga Galaxy S21 Plus. Według firmy, iPhone 13 Pro ma 6 GB pamięci RAM LPDDR4X, zamiast nowszego wariantu LPDDR5. Na pierwszy rzut oka iPhone 13 i 13 Pro wydają się używać identycznego procesora graficznego, jednak model Pro został wyposażony w 5-rdzeniowy układ, a nie tak jak mówiło przy iPhonie 13 Apple, 4-rdzeniowy.

iPhone 13 Pro został wyposażony w droższy układ, pamięć NAND i podsystem wyświetlacza, ale również przez koszt samej obudowy jest droższy w produkcji niż iPhone 12 Pro. Materiały i komponenty potrzebne do wykonania iPhona 13 Pro kosztują 570 dolarów. Oczywiście nie jest to idealne oszacowanie, nie zawiera bowiem kosztów takich, jak oprogramowanie, własność intelektualna, robocizna i wysyłka podzespołów. Apple sprzedaje telefon za 1099 dolarów, oznacza to, że cena detaliczna jest 1,9 raza większa niż koszt budowy (jeśli oczywiście przyjmiemy ten uproszczony). W przypadku iPhona 12 Pro koszt produktu wyniósł 548 dolarów. Teoretycznie nie są to jakieś ogromne różnice (choć zupełnie inaczej wyglądają jeśli spojrzeć na skalę produkcji smartfonów), natomiast w pewien sposób pokazują, że podwyżki cen, które co jakiś czas obserwujemy na rynku mobile nie biorą się z kosmosu. Szczególnie teraz kiedy ceny poszczególnych podzespołów rosną jak na drożdżach.

W ogóle materiał TechInsights jest bardzo ciekawy i fajnie opisuje poszczególne podzespoły nowego iPhona, warto więc do niego zajrzeć. Można na przykład na własne oczy zobaczyć w jaki sposób Apple "osiągnęło" zmniejszenie notcha w nowym iPhonie 13 i skąd w ogóle wynika węższy (ale minimalnie wyższy) pasek na ekranie smartfona.

Zobaczycie też jak dokładnie wygląda płyta główna telefonu i w jakich miejscach umieszczono poszczególne chipy.

Oraz jak prezentuje się z bliska moduł trzech aparatów zastosowany w iPhonie 13 Pro. Choć oczywiście warto pamiętać - podzespoły podzespołami, w przypadku aparatów w najnowszych flagowcach równie ważne - a może nawet ważniejsza - jest oprogramowanie i moc procesora. W końcu to właśnie Apple A15 Bionic zajmuje się tym fajnie wyglądającym trybem kinowym podczas kręcenia materiałów wideo. To on odpowiada za sprawne wybieranie obiektów, na których obiektyw skupia swoją ostrość, a sztuczna inteligencja błyskawicznie zajmuje się (nieco sztucznym) rozmazywaniem tła celem osiągnięcia efektu bokeh znanego z kamer i aparatów.

iPhone 13 Pro jest droższy w produkcji niż Samsung Galaxy S21 Plus

Produkty potrzebne do wyprodukowania Samsunga Galaxy S21 w wersji 256 GB zamknęły się natomiast w 508 dolarach mimo tego, że ma 8 GB pamięci RAM. Smartfon kosztuje natomiast 1049 dolarów, ostateczna cena jest więc ponad dwukrotnie wyższa niż koszt podzespołów. Innymi słowy - Samsung wydaje się mieć większą marżę na swoich flagowcach niż Apple. Trzeba jednak pamiętać, że w Polsce sceny poszczególnych smartfonów na premierę wyglądały nieco inaczej:

iPhone 13 Pro 256 GB - 5699 zł
Samsung Galaxy S21+ 256 GB - 4999 złotych

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu