Ciekawostki technologiczne

Ikea wysyła pracowników na Marsa po nowe inspiracje... Tak jakby

Marcin Hołowacz
Ikea wysyła pracowników na Marsa po nowe inspiracje... Tak jakby
1

IKEA w swoich najnowszych projektach pragnie poświęcić więcej uwagi tzw. millenialsom, czyli pokoleniu Millenium, albo pokoleniu Y. Innym trendem wpływającym na projekty mebli mają być bardziej kosmiczne tematy.

Eksploracja kosmosu i meble

Producent mebli pragnie czerpać z wiedzy inżynierów oraz naukowców, powiązanych z tematyką eksploracji kosmosu. Jeżeli ktoś będzie musiał kiedyś polecieć na Marsa i założyć tam kolonię, to najprawdopodobniej wszystko zostanie opracowane w taki sposób, żeby zajmowało możliwie mało miejsca, a to może być po prostu przydatne w bardziej naziemnych tematach – jak optymalnie umeblować małe mieszkanie?

Marsjański habitat

Innymi słowy „kosmiczna wiedza” może zostać wykorzystana w codziennym życiu. Dodatkowo Marcus Engman, head of design w IKEA w swojej wypowiedzi dla Wired mówi:

Mój zespół projektowy jest w Utah. Żyją tak jak to ma mieć miejsce w przypadku pobytu na Marsie – po to, żeby zyskali nowe doświadczenia. To coś na podobnej zasadzie z odwiedzinami domostw, tylko że tym razem to taki dom w kosmosie. Doświadczą zupełnie innego klimatu, odkryją rzeczy które można robić, ale o których na co dzień się nie myśli. Będą musieli robić wszystko to, co trzeba robić będąc na Marsie, włączając w to te bardziej problematyczne kwestie, jak wizyta w toalecie.

Przewiduje się, że do 2050 roku 70% ludzi będzie żyło w miastach. Ludzi na świecie ma być coraz więcej, a fakt, że w większości z nich pragnie migrować do dużych miast może być problematyczny. Właśnie dlatego przenoszenie rozwiązań z ciasnych kosmicznych habitatów do zwykłych ziemskich mieszkań, może się okazać strzałem w dziesiątkę. Po prostu siłą rzeczy wielu ludzi będzie zmuszonych do życia w coraz mniejszych mieszkaniach.

Wysyłanie swoich projektantów do marsjańskiego habitatu brzmi zabawnie, ale koniec końców… może nie jest to aż takie szalone. Każde nowe doświadczenia są dobre dla uzyskania inspiracji.

Źródło 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MarsIkeamillenialsi