Samsung

[IFA 2015] Gear S2 sercem inteligentnego domu, pilotem do samochodu i nie tylko. Relacja z konferencji Samsunga

Tomasz Popielarczyk
[IFA 2015] Gear S2 sercem inteligentnego domu, pilotem do samochodu i nie tylko. Relacja z konferencji Samsunga
Reklama

Gear S2, pierwszy okrągły smartwatch Samsunga i prawdopodobnie jedno z najładniejszych urządzeń tego typu na rynku został oficjalnie zaprezentowany po...

Gear S2, pierwszy okrągły smartwatch Samsunga i prawdopodobnie jedno z najładniejszych urządzeń tego typu na rynku został oficjalnie zaprezentowany podczas konferencji w Berlinie.

Reklama

Oficjalna zapowiedź zegarka pojawiła się już kilka dni temu. Teraz zobaczyliśmy jego możliwości w praktyce. Kilka godzin temu Jakub dziś pisał o urządzeniu i pokazanych nowościach. Ja w tym czasie miałem okazję wysłuchać w Berlinie, co o zegarku Gear S2 mówili przedstawiciele Samsunga podczas oficjalnej prezentacji. A mówili bardzo ciekawie, zmuszając do kilku przemyśleń.

Gear S2 ma działać w oparciu o interfejs Circular UX. Jego kluczowym elementem jest obracany pierścień wokół wyświetlacza. Pozwoli on na wybieranie aplikacji z launchera, ale również sterowanie aplikacjami: przełączanie ekranów, przybliżanie i oddalanie map itp. Pierścień jest mechaniczny i stanowi jeden z trzech elementów obsługi urządzenia. Dwa pozostałe to ekran dotykowy i fizyczne przyciski back oraz home. Każdy z nich jest tak samo istotny i równie intensywnie eksploatowany.


Zegarek zostanie wyposażony w zestaw tarcz, a także pozwoli deweloperom na tworzenie własnych. Samsung nie zdaje się jednak wyłącznie na nich. Współpracę z koncernem nawiązał bowiem znany włoski artysta i designer, Alessandro Mendini. Przygotuje on całą serię specjalnych tarcz dla Geara S2, które będą połączeniem szyku, elegancji oraz współczesnych trendów. Zapowiada się ciekawie. Co jednak szczególnie fajne, każdy użytkownik otrzyma dostęp do kreatora własnych tarcz, więc Gear S2 będzie mógł wyglądać na każdym nadgarstku inaczej.

Funkcje fitness w Gear S2 zostaną rozbudowane w stosunku do poprzednich zegarków Samsunga. Aplikacja Health będzie teraz potrafiła monitorować, jak długo użytkownik pozostawał nieaktywny i zachęcać go do ruchu. Dodatkową funkcją będzie możliwość monitorowania spożycia płynów – za pomocą dedykowanego interfejsu użytkownik wprowadzi liczbę wypitych szklanek wody czy filiżanek kawy. Dedykowany ekran pozwoli również śledzić zmiany tętna w ciągu ostatnich 24 godzin, dni i tygodni.


Spośród innych aplikacji można wymienić m.in. integrację z Nike+ Running czy chociażby program do zamawiania Ubera. Co ważne, wiele aplikacji ma działać zupełnie autonomicznie i nie wymagać wyjmowania smartfona – to było typowe już dla poprzednich urządzeń Samsunga, a teraz zostało udoskonalone. Nie zabraknie też bardziej przyziemnych rozwiązań, jak wbudowanej klawiatury, pogodynki, listy kontaktów, sterowania głosem (S Voice) i wielu, wielu innych, które wcześniej już gdzieś się w smartwatchach Samsunga przewinęły.

Reklama

W przeciwieństwie do Androida Wear, zastosowany w urządzeniu Tizen pozwoli na aktywowanie trybu oszczędzania energii. Może to okazać się szczególnie przydatne, biorąc pod uwagę liczbę wbudowanych modułów łączności (WiFi, Bluetooth, NFC i opcjonalnie 3G oparte na wbudowanej karcie eSIM). W tym trybie kolory ekranu zmieniają się na monochromatyczne, taktowanie procesora zostaje obniżone, a moduły łączności i powiadomienia dezaktywowane. Niestety nie aktywuje się on automatycznie przy krytycznie niskim poziomie baterii tylko wymaga ręcznego przełączania - ja bym o nim wiecznie zapominał.


Reklama

Plany Samsunga są ambitne. Producent zintegruje go z platformą SmartThings, co pozwoli zarządzać inteligentnym domem wyposażonym w rozwiązania bazujące na tej technologii. Za pomocą zegarka możemy sterować oświetleniem, klimatyzacją czy nawet zamkiem w drzwiach. Gear S2 będzie też współpracować z komputerami pokładowymi w nowoczesnych samochodach, co pozwoli wyświetlać informacje o ich stanie, otwierać drzwi czy uruchamiać silnik. Samsung zapewnia, że budowany wokół tego urządzenia ekosystem już teraz jest bardzo mocny i będzie bardzo intensywnie rozwijany. Oby stały za tym konkretne działania.

Bardzo ważną informacją jest to, że Gear S2 będzie współpracował z każdym urządzeniem z Androidem 4.4 i nowszym. Jedynym warunkiem ma być tutaj minimum 1,5 GB wbudowanej pamięci RAM. Dedykowana aplikacja do obsługi smartwatcha ma się jesienią pojawić w sklepie Google Play. Do pełni szczęścia brakuje wsparcia dla iOS, ale na te pewnie jeszcze kilka miesięcy poczekamy.

Zegarek trafi do sprzedaży w październku. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w Polsce za wersję podstawową zapłacimy 1199 złotych. Model Classic został wyceniony na 1299 zł.


Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama