Samsung

Samsung Gear S2 już oficjalnie. Dawno żaden smartwatch nie zrobił na mnie takiego wrażenia

Tomasz Popielarczyk
Samsung Gear S2 już oficjalnie. Dawno żaden smartwatch nie zrobił na mnie takiego wrażenia
32

Wcześniej niż przypuszczano, bo jeszcze przed targami IFA w Berlinie Samsung zaprezentował swojego nowego smartwatcha. Model Gear S2 nie tylko wygląda, ale też potrafi współpracować z większą liczbą urządzeń. Konkurencja musi się teraz naprawdę postarać. Najważniejszą zmianą oraz najbardziej char...

Wcześniej niż przypuszczano, bo jeszcze przed targami IFA w Berlinie Samsung zaprezentował swojego nowego smartwatcha. Model Gear S2 nie tylko wygląda, ale też potrafi współpracować z większą liczbą urządzeń. Konkurencja musi się teraz naprawdę postarać.

Najważniejszą zmianą oraz najbardziej charakterystycznym elementem jest oczywiście okrągły ekran, który Samsung pierwszy raz stosuje w smartwatchu. Zastosowany tutaj 1,2-calowy wyświetlacz Super AMOLED ma rozdzielczość 360 x 360 px, co daje zagęszczenie pikseli 302 PPI. Wokół ekranu zastosowano specjalny obrotowy pierścień, który ma służyć do sterowania urządzeniem. Dopełnieniem są dwa fizyczne przyciski: home oraz back.

Zegarek ma być dostępny w dwóch wariantach. Podstawowy Gear S2 ma bardziej nowoczesny design i biały pasek. Wersja Classic ze skórzanym paskiem spodoba się wszystkim, którzy doceniają tradycyjny wygląd i chcą nosić na nadgarstku urządzenie stylowe oraz eleganckie. Tego z całą pewnością Gearowi S2 odmówić nie można. To pierwszy zegarek od dawna, który tak bardzo przypadł mi do gustu, przebijając nawet mojego LG G Watcha R. Samsung zadbał również o możliwość personalizacji poza standardową funkcją zmiany tarcz, możemy również zastosować w smartwatchu inny pasek. Zupełnie tak, jak w normalnym zegarku. Cała konstrukcja jest zgodna z normą IP68, a więc odporna na kurz i wodę.

Co kryje się wewnątrz urządzenia? Całość oparto na dwurdzeniowym procesorze Exynos 3250 (Cortex-A7) z zegarem 1 GHz. Wspiera go 512 MB pamięci RAM, a na dane użytkownika przeznaczono 4 GB pamięci wewnętrznej. Za łączność odpowiadają moduły WiFi 802.11 n, Bluetooth 4.1 oraz NFC (do obsługi płatności Samsung Pay - niestety niedostępnych jeszcze u nas). W Korei i USA pojawi się ponadto wersja z wbudowanym modemem 3G i procesorem Qualcomm Snapdragon 400 MSM8226 1,2 GHz. Gear S2 posiada również akcelerometr, żyroskop, pulsometr, czujnik światła otoczenia, barometr oraz mikrofon. Zastosowana bateria 250 mAh (300 mAh w wersji 3G) ma wystarczyć na 2-3 dni pracy. W zestawie ze smartwatchem znajduje się bezprzewodowa (!) ładowarka.

Na pokładzie tradycyjnie znalazł się system operacyjny Tizen. Wraz z nim Samsung zaimplementował tutaj swoje flagowe rozwiązania software'owe, jak S Voice czy Voice Memo. Nie zabrakło sterowania multimediami, wsparcia dla wiadomości i powiadomień oraz tony innych funkcji typowych dla współczesnych smartwatchy z aplikacjami  S Health i Nike+ Running na czele. Zegarek ma współpracować ze znacznie większą niż dotychczas liczbą urządzeń z Androidem - praktycznie z każdym smartfonem i tabletem z systemem w wersji 4.4 i nowszym. Samsung otworzył SDK i zapowiada aktywną współpracę z deweloperami, która ma przełożyć się na szybki wzrost kompatybilnych ze smartwatchem programów oraz usług. Już w momencie oficjalnego debiutu ich liczba ma być zadowalająca - oby tak było w istocie.

Nie znamy oczywiście najważniejszego, a więc cen nowych zegarków Gear S2. Spróbujemy ją jednak wycisnąć z przedstawicieli firmy na targach IFA. Tam też zapewne znajdziemy same zegarki. Spodziewajcie się wyczerpujących materiałów (i wideo) z pierwszymi wrażeniami!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu