Samsung

Samsung Gear S2 już oficjalnie. Dawno żaden smartwatch nie zrobił na mnie takiego wrażenia

TP
Tomasz Popielarczyk
32

Wcześniej niż przypuszczano, bo jeszcze przed targami IFA w Berlinie Samsung zaprezentował swojego nowego smartwatcha. Model Gear S2 nie tylko wygląda, ale też potrafi współpracować z większą liczbą urządzeń. Konkurencja musi się teraz naprawdę postarać. Najważniejszą zmianą oraz najbardziej char...

Wcześniej niż przypuszczano, bo jeszcze przed targami IFA w Berlinie Samsung zaprezentował swojego nowego smartwatcha. Model Gear S2 nie tylko wygląda, ale też potrafi współpracować z większą liczbą urządzeń. Konkurencja musi się teraz naprawdę postarać.

Najważniejszą zmianą oraz najbardziej charakterystycznym elementem jest oczywiście okrągły ekran, który Samsung pierwszy raz stosuje w smartwatchu. Zastosowany tutaj 1,2-calowy wyświetlacz Super AMOLED ma rozdzielczość 360 x 360 px, co daje zagęszczenie pikseli 302 PPI. Wokół ekranu zastosowano specjalny obrotowy pierścień, który ma służyć do sterowania urządzeniem. Dopełnieniem są dwa fizyczne przyciski: home oraz back.

Zegarek ma być dostępny w dwóch wariantach. Podstawowy Gear S2 ma bardziej nowoczesny design i biały pasek. Wersja Classic ze skórzanym paskiem spodoba się wszystkim, którzy doceniają tradycyjny wygląd i chcą nosić na nadgarstku urządzenie stylowe oraz eleganckie. Tego z całą pewnością Gearowi S2 odmówić nie można. To pierwszy zegarek od dawna, który tak bardzo przypadł mi do gustu, przebijając nawet mojego LG G Watcha R. Samsung zadbał również o możliwość personalizacji poza standardową funkcją zmiany tarcz, możemy również zastosować w smartwatchu inny pasek. Zupełnie tak, jak w normalnym zegarku. Cała konstrukcja jest zgodna z normą IP68, a więc odporna na kurz i wodę.

Co kryje się wewnątrz urządzenia? Całość oparto na dwurdzeniowym procesorze Exynos 3250 (Cortex-A7) z zegarem 1 GHz. Wspiera go 512 MB pamięci RAM, a na dane użytkownika przeznaczono 4 GB pamięci wewnętrznej. Za łączność odpowiadają moduły WiFi 802.11 n, Bluetooth 4.1 oraz NFC (do obsługi płatności Samsung Pay - niestety niedostępnych jeszcze u nas). W Korei i USA pojawi się ponadto wersja z wbudowanym modemem 3G i procesorem Qualcomm Snapdragon 400 MSM8226 1,2 GHz. Gear S2 posiada również akcelerometr, żyroskop, pulsometr, czujnik światła otoczenia, barometr oraz mikrofon. Zastosowana bateria 250 mAh (300 mAh w wersji 3G) ma wystarczyć na 2-3 dni pracy. W zestawie ze smartwatchem znajduje się bezprzewodowa (!) ładowarka.

Na pokładzie tradycyjnie znalazł się system operacyjny Tizen. Wraz z nim Samsung zaimplementował tutaj swoje flagowe rozwiązania software'owe, jak S Voice czy Voice Memo. Nie zabrakło sterowania multimediami, wsparcia dla wiadomości i powiadomień oraz tony innych funkcji typowych dla współczesnych smartwatchy z aplikacjami  S Health i Nike+ Running na czele. Zegarek ma współpracować ze znacznie większą niż dotychczas liczbą urządzeń z Androidem - praktycznie z każdym smartfonem i tabletem z systemem w wersji 4.4 i nowszym. Samsung otworzył SDK i zapowiada aktywną współpracę z deweloperami, która ma przełożyć się na szybki wzrost kompatybilnych ze smartwatchem programów oraz usług. Już w momencie oficjalnego debiutu ich liczba ma być zadowalająca - oby tak było w istocie.

Nie znamy oczywiście najważniejszego, a więc cen nowych zegarków Gear S2. Spróbujemy ją jednak wycisnąć z przedstawicieli firmy na targach IFA. Tam też zapewne znajdziemy same zegarki. Spodziewajcie się wyczerpujących materiałów (i wideo) z pierwszymi wrażeniami!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu