Motoryzacja

Toyota Auris znika z rynku: zastąpi ją legenda!

Marek Adamowicz
Toyota Auris znika z rynku: zastąpi ją legenda!
18

Toyota kolejny raz zdecydowała się na zaskakujący ruch. Wprowadzając kolejną generację kompaktowego auta postanowiła zmienić nazwę. Toyota Auris znika z rynku, a zastąpi ją legenda! Poznajcie nową Toyotę Corollę!

Podczas marcowego Salonu Samochodowego w Genewie na stanowisku Toyoty zaprezentowano najnowsze wcielenie kompaktowego auta. Pokazany został jako Toyota Auris, lecz teraz okazuje się, że z Aurisem trzeba się pożegnać. Bowiem Toyota Auris znika z rynku – jedna z najpopularniejszych hybryd w historii (w samej Europie hybrydowego Aurisa sprzedano w liczbie ponad 1.5 miliona egzemplarzy. Auris zostanie jednak zastąpiony przez legendarną Toyotę Corolla!

Historia Toyoty Corolli sięga blisko połowy XX wieku. Pierwsza generacja została pokazana w 1966 roku i do tego czasu sprzedanych zostało ponad 45 milionów egzemplarzy, co z Corolli czyni jeden z najlepiej sprzedawanych samochodów na całym świecie. Nowa generacja ma być sprzedawana jako hatchback, kombi i sedan. Oficjalna premiera na europejskim rynku (w Genewie pokazano jedynie auto z zewnątrz z zaciemnionymi szybami) ma nastąpić w pierwszej połowie 2019 roku. Wtedy też ze sprzedaży zniknie oficjalnie Auris.

Nowa Toyota Corolla zbudowana została na modułowej platformie TNGA (Toyota New Global Architecture) i do sprzedaży trafi w przyszłym roku. Auto ma być niższe o 25 mm i dłuższe o 40 mm od poprzednika. W ofercie jednostek napędowych nie spotkamy już silnika wysokoprężnego (teraz do wyboru jest jeden diesel, dwa benzyniaki i jeden układ hybrydowy). Do oferty trafią za to dwa napędy hybrydowe (1.8 HSD 122 KM i 2.0 HSD 180 KM) oraz turbodoładowane 1.2 Turbo 116 KM.

W październiku bieżącego roku podczas Salonu Samochodowego w Paryżu pokazana zostanie również bardziej praktyczna odmiana Corolli o nazwie Touring Sports. Nie będzie do jedynie minimalnie powiększona Corolla hatchback, lecz dość mocno powiększone auto. Powodem takiej decyzji jest też próba zastąpienia Toyoty Avensis kombi przez Corollę Touring Sports.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu