Motoryzacja

Oto Volkswagen Grand California: prawdziwy dom na kołach

Marek Adamowicz
Oto Volkswagen Grand California: prawdziwy dom na kołach
12

Chociaż auto koncepcyjne ujrzało światło dzienne już kilka miesięcy temu, to Volkswagen przez długi czas nie potwierdzał oficjalnie, że Grand California wejdzie do sprzedaży. Ten fakt właśnie nastąpił i już niedługo będzie można kupić całkiem dużego kampera. Oto Volkswagen Grand California.

Volkswagen Crafter jest doskonale znanym wszystkim autem dostawczym, które zjeżdża z taśm produkcyjnych w niedawno otwartej fabryce w podpoznańskiej Wrześni. Około roku temu pokazano koncepcyjnego kampera zbudowanego na dostawczym aucie z Polski. Teraz przyszedł czas na oficjalną premierę najnowszego produktu w gamie samochodów kempingowych. Oto Volkswagen Grand California.

Volkswagen Grand California: dwie wersje auta kempingowego

Volkswagen Grand California jest rozwinięciem zaprezentowanego około roku wcześniej konceptu o nazwie California XXL. Wersja produkcyjna może okazać się idealnym rozwiązaniem dla rodzinnego wypadu na wakacje lub przedłużony weekend – zwłaszcza w przypadku opcji rodziców z dwójką dzieci. Grand California zbudowana została w oparciu o klasycznego Craftera w wersji blaszak. Auto oferowane ma być w dwóch wersjach długości nadwozia – 600 i 680. Podane liczby wskazują długość nadwozia całego samochodu. W wyglądzie między jednym, a drugim autem możemy wyłapać m.in. w wysokości dachu czy rozstawie osi.

W tylnej części Californii 600 umieszczono łóżko w rozmiarze 1950 x 1400 mm. Dwie dorosłe osoby mogą spać na 80-milimetrowym materacu, który został umieszczony na elementach sprężynowych. By całe łoże mogło się tam zmieścić, tylna część nadwozia jest nieco wypuszczona na zewnątrz. Nad dwoma fotelami w przedniej części znalazło się miejsce na drugie posłanie, gdzie spokojnie zmieści się dwójka dzieci. Co ciekawe jeśli wybierzemy większą Californię 680, to w tym miejscu będzie duża szafka. Łóżko z tyłu jednak w tamtym aucie jest większe (2000 x 1700 mm), przez co zmieszczą się tam trzy osoby.

Volkswagen Grand California: samowystarczalny kamper

Nowy Volkswagen Grand California jest przykładem na samowystarczalny dom na kołach. Auto wyposażone zostało m.in. w łazienkę z prysznicem (o wymiarach 800 x 840 mm), zbiornik na wodę o pojemności 110 litrów, 90-litrowy zbiornik na brudną wodę oraz niewielki zbiornik na zanieczyszczenia. Dodatkowo w kuchni znajdziemy kuchenkę z dwoma palnikami i butlami gazowymi, 70-litrową lodówkę i nieduży zlewozmywak. Grand California ma na pokładzie liczne szafki i szuflady, gniazda 230V, moduł WiFI i nastrojowe oświetlenie, a całość można zasilać zewnętrznymi źródłami energii. Po złożeniu łóżka zmieszczą się tam trzy rowery na stojąco bez konieczności składania czy demontażu.

Volkswagen Grand California wyposażony jest w cały szereg systemów bezpieczeństwa. Mowa tutaj m.in. o asystencie podjazdu, systemie zapobiegającym kolizjom czołowym, autonomicznym hamulcu, asystencie utrzymania i zmiany pasa ruchu, czujnikach i kamerach cofania, adaptacyjnym tempomacie czy układzie kontroli martwego pola. Auto napędzane będzie jednym z dwóch silników wysokoprężnych 2.0 TDI o mocy 140 lub 177 KM. Opcjonalnie moc przekazywana może być na wszystkie koła przez napęd 4MOTION.

Volkswagen Grand California trafi do sprzedaży w Polsce w 2019 roku. Wstępna bazowa cena na niemieckim rynku mówi o kwocie około 55 000 Euro (około 235 000 zł). Zapowiada się bardzo interesujący kamper.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu