iOS

HUB - Twoja prywatna sieć społecznościowa. Przetestujmy ją wspólnie przy tej majówce (tylko iOS)

GU
Grzegorz Ułan
2

Wszyscy są już zmęczeni Facebookiem, przez brak poszanowania prywatności, fakenewsy i szeroką dostępność. Dziś wystartował nowy projekt społecznościowy HUB, ale oparty na zupełnie innej koncepcji.

HUB, to miejsce (na razie tylko w aplikacji mobilnej na iOS), w którym będzie można tworzyć prywatne sieci społecznościowe dla rodziny, znajomych czy współpracowników. Oparta będzie na unikalnej domenie, do której dostęp będą miały tylko zaproszone osoby (coś Wam to przypomina? Tak - Grono). Całość oparta na szyfrowaniu end-to-end, bez możliwości indeksowania zawartości przez Google, czy podejrzenia jej na serwerze twórców.

Jak to wszystko działa? Dla zaproszonych członków sieci dostępna jest prosta tablica, na której można dzielić się krótkimi wiadomościami (maksymalnie 240 znaków), multimediami czy różnymi plikami. Można też tworzyć ankiety. Przy czym każda publikacja może być oznaczona, jako widoczna dla wszystkich członków domeny, tylko dla segmentów (domena jest unikalna, ale w ramach domeny administrator może tworzyć segmenty, takie subdomeny z kontrolą dostępu dla wybranych członków) oraz prywatne dla wskazanych członków sieci.

Nieco więcej może administrator domeny. To on w ustawieniach HUB-u akceptuje dostęp do sieci, nadaje uprawnienia w domenie i poszczególnych segmentach, może też scedować administrowanie wybranymi segmentami innemu członkowi domeny.

To w zasadzie wszystko, po stworzeniu własnej sieci, wysłaniu zaproszeń i nadaniu uprawnień można zacząć już korzystać z naszej prywatnej sieci społecznościowe.

Przy każdym takim projekcie, bez reklam, spamu i z zamkniętym dostępem z zewnątrz pojawiają się pytania, to co z monetyzacją? Na czym twórcy chcą zarabiać? Otóż jeszcze nie mają ukończonej tej koncepcji, ale rozważają kilka scenariuszy w tym względzie.

Przy dużej liczbie członków, administrator będzie ponosił opłatę za swoją domenę, a w przypadku małej grupy za każdego członka. Jest też pomysł aby z właścicielami niektórych wartościowych domen wspólnie zarabiać na unikalnych treściach premium, pobierając opłatę za dostęp do domeny od chętnych użytkowników. Wymieniane są tu takie domeny, jak te należące do znanych osób czy na przykład nauczyciela jogi, którzy to udostępniają treści potencjalnie wartościowe dla znacznej grupy osób.

Na tę chwilę jednak dostęp jest bezpłatny, pogoda za oknem kiepska, więc przetestujmy ten pomysł na sieć społecznościową wspólnie. Jeśli chcecie założyć własną domenę musicie wymyśleć jakąś unikalną nazwę przy zakładaniu konta, jeśli z kolei chcecie dołączyć do naszych testów w polu nazwy domeny wpiszcie - warszawa. W kolejnych krokach poproszeni zostaniecie o podanie adresu e-mail (może być jakiś spamowy) i imię i nazwisko (mogą być zmyślone), nie trzeba podawać żadnych innych danych czy numerów telefonów.

Aplikację HUB pobierzecie teraz za darmo z App Store, niestety na razie nie jest dostępna wersja na smartfony z Androidem, ale myślę, że to kwestia czasu, jeśli pomysł się przyjmie i zdobędzie odpowiedni poziom zainteresowania.

Źródło: Product Hunt.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: