Biznes

Huawei zanotował 30% wzrost zysków - firma ma z czego się cieszyć

Jakub Szczęsny
Huawei zanotował 30% wzrost zysków - firma ma z czego się cieszyć
5

Jeżeli miałbym dzisiaj stawiać, która firma technologiczna obecnie cieszy się najbardziej - wszystko postawiłbym na Huawei. Opublikowane przez chińskiego producenta wyniki finansowe są naprawdę niezłe i stanowi to doskonały dowód na to, że nawet przy tak ciasnym rynku, okupowanym zresztą przez absol...

Jeżeli miałbym dzisiaj stawiać, która firma technologiczna obecnie cieszy się najbardziej - wszystko postawiłbym na Huawei. Opublikowane przez chińskiego producenta wyniki finansowe są naprawdę niezłe i stanowi to doskonały dowód na to, że nawet przy tak ciasnym rynku, okupowanym zresztą przez absolutnych hegemonów można coś ugrać dla siebie. I to nie byle co - 30% wzrostu to niemało.

Pierwsza połowa tego roku dla Huawei zakończyła się znakomicie - wygenerowano zysk w wysokości 175,9 mld juanów (28,3 mld dolarów), co stanowi 30% wzrost w stosunku do roku poprzedniego, przy marży operacyjnej wynoszącej 18%.

Firma w komunikacie podaje ponadto, że wszystkie działy biznesu Huawei notują wzrosty w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Wskazuje się na duży progres średnich i flagowych propozycji w kwestii urządzeń monilnych. Spółka z siedzibą w Shenzen ponadto zainwestowała ogromną ilość środków w badania nad rozwojem sieci, chmur obliczeniowych i łącznością 4G. W pierwszym kwartale tego roku w Chinach to Apple dzierżył palmę pierwszeństwa z 14,7% udziału w rynku. Na drugim miejscu uplasował się Xiaomi z 13,7% udziału w rynku. Z wynikiem wynoszącym 11,4% na trzecim miejscu wylądował Huawei, który mocno depcze po piętach reszcie stawki. Biorąc pod uwagę to, jak bardzo ciasno jest na podium w Chinach, przy dobrej passie producenta może się okazać, że Apple i Xiaomi muszą ustąpić miejsca szybciej rozwijającemu się konkurentowi.

Wyniki te również wskazują na ogromny sukces biznesu smartfonowego Huawei. Przede wszystkim firma w poprzednim roku sprzedała 138 milionów urządzeń, z czego 75 milionów to smartfony. W stosunku do roku 2013 jest to wzrost na poziomie 7,8%.

Co ciekawe, w roku 2014 wyniki finansowe były całkiem podobne. Zyski wzrosły o 33 procent, a sam zysk netto wyniósł 27,9 mld yuanów (4,5 mld dolarów).

W kwestii rozwoju Huawei wiele może jeszcze się zmienić - i to na plus. W poprzednim tygodniu pojawiły się doniesienia o tym, że Indyjski rząd zaaprobował zamierzenia Huawei dotyczące produkowania tam smartfonów. To, jak się oczekuje powinno nakręcić sprzedaż chińskiemu producentowi. Nie zapominajmy również o Nexusie od Huawei, który również może mocno nakręcić sprzedaż - przy okazji pomagając nieco Google.

Grafika: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu