Huawei

Huawei w Europie tylko w trzech krajach? Nie ma wśród nich Polski [AKTUALIZACJA]

Mirosław Mazanec
41

Jak donosi serwis Politico, to efekt nacisków Stanów Zjednoczonych, które od dawna domagały się od swoich sojuszników wykluczenia firmy ze starego kontynentu.

Dodatkowo dziś Amerykańska Federalna Komisja ds. Łączności zakazała całkowitej sprzedaży sprzętu Huawei, ZTE oraz innych chińskich firm w USA.

Nie wiadomo co z polskim oddziałem

Wg. informacji Politico jedynymi państwami na Starym Kontynencie, w których pozostanie Huawei to Niemcy, Hiszpania i Węgry. Te kraje nie uległy amerykańskim naciskom, które od wielu lat prezentują Huawei jako zagrożenie dla bezpieczeństwa całego Zachodu.

„To już nie jest globalna firma, to firma, która ratuje tyłek na rodzimym rynku” – powiedział serwisowi jeden z menadżerów Huawei. Zgodził się wypowiedzieć pod warunkiem zachowania anonimowości. W podobnym tonie wypowiadali się inni pracownicy firmy z którymi rozmawiali dziennikarze.

Firma ma pozostawić swoje przedstawicielstwo w niemieckim Düsseldorfie. Teraz biznes Huaweia podzielony jest na dwie części – zachodnią Europę zarządzaną właśnie z tego miasta i wschodnią oraz północną, zarządzaną z Warszawy.

USA dokręcają śrubę

Tymczasem agencja Bloomberg informuje, że Huawei, ZTE, Hikvision, Dahua i Hytera dostały całkowity zakaz sprzedaży sprzętu na terenie USA.

Jak mówi rzeczniczka Komisji ds. Łączności (FCC), Jessica Rosenworcel, chodzi o ochronę narodowego bezpieczeństwa.

Sprzęt pochodzący z firm niegodnych zaufania nie może być używany w naszym państwie – tłumaczy.

Komisja miała podjąć decyzję, jednogłośnie, za byli zarówno Demokraci jak i Republikanie. Komisja rozważa teraz, czy nie cofnąć autoryzacji dla już używanego sprzętu.

Listę pięciu chińskich firm uznanych za zagrażające bezpieczeństwu krajowemu Stanów Zjednoczonych sporządzono w marcu zeszłego roku. Było to możliwie na podstawie ustawy z 2019 r. uchwalonej  w celu ochrony amerykańskich sieci komunikacyjnych.

Hikvision odpowiedziała Bloombergowi, że jej produkty nie stanowią zagrożenia dla USA i nie ma żadnego usprawiedliwienia dla decyzji FCC. Zdaniem firmy działania komisji są zagrożeniem dla władz, małych przedsiębiorstw oraz obywateli, którzy nie będą mogli być chronieni przy użyciu jej kamer bezpieczeństwa. Pozostałe wykluczone firmy odmówiły komentarza. Bloomberg dodaje, że właśnie Hikvision i Dahua najbardziej ucierpią na zakazie, ponieważ ich kamery są wykorzystywane przez rządowe agencje do monitorowania swoich instalacji. Do tego policja i inne służby używają radiotelefonów firmy Hytera.

Aktualizacja

Dziś firma przesłała nam oświadczenie następującej treści.

Huawei nie zamierza opuszczać polskiego rynku. Konsumenci pozostają w centrum wszystkich naszych działań. Podtrzymujemy nasze zobowiązanie do wprowadzania inteligentnych innowacji zapewniających lepsze doświadczenia, a także dostarczania wysokiej jakości produktów i usług posprzedażowych dla konsumentów z całej Polsce.

Źródło 1,2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news