Konferencja

Huawei Talent Summit 2022 – polscy studenci w finale międzynarodowego konkursu technologicznego

Patryk Koncewicz
Huawei Talent Summit 2022 – polscy studenci w finale międzynarodowego konkursu technologicznego
Reklama

Doroczna konferencja Huawei skupiona na podnoszeniu kompetencji cyfrowych młodego pokolenia właśnie dobiegła końca. Jak polscy studenci wypadli na tle europejskich uczelni?

Dzięki uprzejmości Huawei zamieniłem zimny i pochmurny Kraków na słoneczne Ateny, by uczestniczyć w konferencji Talent Summit 2022. Motywem przewodnim eventu były zagadnienia związane z podnoszeniem kompetencji cyfrowych wśród młodzieży, a wydarzenie wieńczyła gala z rozdaniem nagród w konkursie Tech4Good, w którym uczestniczyli studenci z polskich uczelni.

Reklama

Przyszłość technologii w rękach młodzieży

Huawei Talent Summit to doroczne podsumowanie zaangażowania chińskiego giganta w rozwój młodych talentów szeroko pojętego sektora ICT. Wydarzenie zrzeszające studentów, pracowników naukowych i przedsiębiorców technologicznych odbyło się w ateńskim Zappeionie, zlokalizowanym tuż u podnóża Akropolu. W tych antycznych okolicznościach międzynarodowi goście uczestniczyli w panelach poświęconych edukacji w Europie, omawiając istotny wpływ technologii na młode pokolenia. O czym dyskutowano?

Radosław Kędzia, wiceprezes Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajach nordyckich

Prelegenci Huawei wyznaczyli 3 czynniki, niezbędne do wsparcia edukacji cyfrowej:

  • Otwartość i współpraca – dostarczenie rozwiązań i narzędzi dla młodych talentów sektora ICT,  oraz wsparcia merytorycznego dla podmiotów akademickich i biznesowych
  • Podnoszenie kwalifikacji cyfrowych i niwelowanie luk – przygotowanie młodych talentów technologicznych do wejścia na rynek
  • Zaangażowanie talentów kobiecych – dostarczenie rozwiązań mających na celu wyrównanie rozłożenia siły roboczej

Huawei ogłosił także przyszłościowe plany edukacyjne, informując o chęci zatrudnienia 600 studentów z Europy w ciągu następnych 3 lat, rekrutując dodatkowo 100 stażystów akademickich każdego roku. Dzięki European Bright Star Internship Program utalentowani studenci będą mieli okazję zdobycia praktycznego doświadczenia w branży technologicznej.

Zainteresowanie podnoszeniem kwalifikacji młodzieży akademickiej wynika wprost z wyników globalnego raportu, wedle którego europejscy nastolatkowie znajdują się znacznie niżej w rankingach umiejętności cyfrowych, niż ich rówieśnicy z USA. Jednym ze sposobów na zmianę tego stanu rzeczy jest program Seeds for the Future, którego celem jest zainteresowanie młodego pokolenia technologią i danie mu okazji na rozwijanie umiejętności branżowych. Równie ciekawą wizją jest koncepcja współpracy międzypokoleniowej, mającej na celu łączenie pokolenia dwudziestolatków z pracownikami 55+, aby w ramach wzajemnej wymiany doświadczeń podnosić kompetencje cyfrowe. Huawei przeprowadził badanie, w którym respondenci ze starszych pokoleń zadeklarowali, że wiele nauczyli się od znacznie młodszych kolegów.

Huawei ICT Academy – okazja dla polskich uczniów i studentów

Programy edukacyjne Huawei to także okazja dla polskich uczelni, które już dziś wykorzystują wsparcie i technologię chińskiego giganta.

W konferencji Talent Summit 2022 – tuż obok takich gości jak grecka minister edukacji Niki Kerameos, czy członek Parlamentu Europejskiego Stelios Kympouropoulos – wystąpili przedstawiciele polskiej delegacji: Piotr Zwierzykowski (profesor Politechniki Poznańskiej) oraz Andrzej Grześkowiak (wicedyrektor Zespołu Szkól Technicznych w Poznaniu).

Obie placówki objęte są programem Huawei ICT Academy, aktywnie wspierającym studentów i uczniów w zakresie podnoszenia kompetencji cyfrowych. Dzięki nagrodom pieniężnym, wygranym w konkursach Huawei, placówki mogły doinwestować laboratoria i zakupić nowy sprzęt.

Reklama

Nie mógłbym pominąć tu polskiego zespołu studentów, który wystartował w konkursie Tech4Good, realizowanego w ramach programu wsparcia młodzieży Seeds for the Future. Studenci mieli za zadanie opracować projekt, który wspomógłby rozwiązywanie problemów społecznych, rozwijając tym samym umiejętności przedsiębiorcze i cyfrowe. Polska grupa – składającą się między innymi ze studentów Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie – opracowała aplikację łącząca lokalnych rolników bezpośrednio z konsumentami, by pozwolić im na dostarczanie świeżych owoców i warzyw z pominięciem pośredników. Polacy dotarli do finału, gdzie musieli niestety uznać wyższość reprezentacji Albanii, która zwyciężyła w plebiscycie.

Studenci nie byli jednak porażką rozgoryczeni, bo sam fakt uczestniczenia w projektach międzynarodowych pod okiem specjalistów z globalnych podmiotów technologicznych jest dużym sukcesem i okazją do tworzenia kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować łatwiejszą drogą do tworzenia dobrze prosperujących startupów.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama