Huawei

Huawei chce podpisać umowy o braku szpiegowania. Co na to Europa?

Albert Lewandowski
Huawei chce podpisać umowy o braku szpiegowania. Co na to Europa?
3

Afera szpiegowska, jaka wybuchał wokół Huawei, w sumie do niczego konkretnie nie doprowadziła i nadal brak tu konkretnych dowodów, popierających którąkolwiek ze stron. Teraz chińska firma jest w stanie nawet podpisać z rządami państw porozumienia o zapewnieniu braku szpiegowania i jakichkolwiek backdoorów.

Huawei chce udowodnić swoją niewinność

Cała afera, jak wybuchła, jest dosyć zaskakująca. W zasadzie nie ma co liczyć na to, że strona amerykańska pogodzi się z Huawei, szczególnie że rząd USA zakazuje stosowania infrastruktury autorstwa firm z Chin i nic nie wskazuje, aby ta polityka uległa złagodzeniu. Huawei mógł poczuć się zagrożony również w innych państwach.

Naturalnie Huawei chce udowodnić swoją niewinność, akcentując brak twardych dowodów i opieranie się na domysłach oraz doniesieniach. Inna sprawa, że wątpię, żeby którakolwiek ze służb wywiadowczych podzieliła się z opinią publiczną jakimikolwiek odkryciami. Mimo wszystko to by było lekkomyślne.

Chiński producent pokazuje jednak, że jest otwarty na współpracę. Nie da się ukryć, że gdyby kolejne państwa zablokowały jego udział we wdrażaniu sieci 5G, wówczas cały proces wiązałby się ze znacznie wyższymi kosztami oraz dłuższym czasem wdrożenia.

Oprócz otwartości na sprawdzanie dostarczanego sprzętu i dokumentacji technicznej, Huawei zdecydował się nawet na zaoferowanie porozumienia, w ramach którego zapewniliby brak jakiegokolwiek szpiegowania i brak backdoorów. To brzmi o tyle interesująco, że USA wspominały, m.in. o backdoorach dla rządu Chin.

Obecnie Huawei walczy o swoją przyszłość w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach wciąż trwają zażarte dyskusje odnośnie tego, czy firma ta powinna być dopuszczana do przetargów w zakresie budowy sieci 5G. Na razie to sprawa otwarta. Warto jednak dodać, że przedstawiciel rządu podkreślił, że mają dokładną kontrolę nad dostarczanym sprzętem i na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo oraz niezawodność sieci operatorów telekomunikacyjnych. Zważywszy na to, jak ważny jest to komponent, trudno się dziwić, że Brytyjczycy wolą się upewnić, co do Huawei. Zresztą Wielka Brytania jest w jednym Sojuszu Pięciorga Oczu razem z USA.

źródło: Pocketnow

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu