Ostatnie tygodnie dla Huawei są naprawdę trudne. Firma spotkała się z ogromnymi problemami ze strony administracji Stanów Zjednoczonych, a co za tym idzie — tamtejszych firm, z którymi do tej pory chiński producent współpracował. Huawei musi bronić się przed sankcjami, jeśli nie chce ponieść ogromnych strat, a chce tego dokonać przed amerykańskim sądem.
Huawei odpiera ataki rządu Stanów Zjednoczonych. Następnym krokiem... amerykański sąd
Chińska firma ponownie złożyła wniosek do sądu z prośbą o wydanie orzeczenia w ramach kwestionowania konstytucyjności Sekcji 889 ustawy o obronie narodowej (NDAA). To właśnie na mocy tej ustawy, Huawei trafiło na czarną listę firm, które wykluczone są z możliwości prowadzenia działalności na terenie USA. Co więcej, Chińczycy wzywają rząd Stanów Zjednoczonych do zaprzestania prowadzenia kampanii uderzającej w dobre imię producenta dodając jednocześnie, że tego typu nagonka nie przyczynia się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa cybernetycznego.
Zobacz też: Sorry, Huawei. Już nie wierzę, że wygrzebiesz się z tego potrzasku
Jak możemy przeczytać w oświadczeniu prawników reprezentujących Huawei przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, zakazy nałożone na chińską firmę wykorzystują cyberbezpieczeństwo wyłącznie jako wymówkę:
Nie zrobią one nic, aby uczynić sieci bezpieczniejszymi. Zapewniają fałszywe poczucie bezpieczeństwa i odwracają uwagę od prawdziwych wyzwań, przed którymi stoimy. Amerykańscy politycy używają pełnej mocy aparatu państwowego, by skrzywdzić prywatną firmę. To nie jest normalne, coś podobnego nie zdarzyło się prawie nigdy w historii. Rząd USA nie przedstawił żadnego potwierdzenia tezy, że Huawei stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa. Nie ma dowodów, są tylko spekulacje.
Czytaj dalej poniżej
— powiedział Song Liuping, główny prawnik Huawei
Zobacz też: Ruszyła lawina. Najpierw Google, teraz Intel, Qualcomm i spółka zerwą współpracę z Huawei
Huawei odpiera ataki rządu Stanów Zjednoczonych
Przedstawiciele chińskiego giganta twierdzą, że wspomniana ustawa wymienia Huawei z nazwy, co powoduje, że amerykańskie agencje rządowe nie mogą kupować sprzętu i usług przez nią dostarczanych. Uniemożliwia im także zawieranie umów oraz udzielanie dotacji lub pożyczek osobom trzecim, które kupują jej sprzęt lub usługi — nawet jeśli nie są w żaden sposób powiązane z administracją Stanów Zjednoczonych. Odnosząc się do wpisania chińskiej firmy na czarną listę Departament Handlu, Song Liuping stwierdza:
To stwarza niebezpieczny precedens. Dziś chodzi o telekomunikację i Huawei. Jutro może to być twoja branża, twoja firma, twoi klienci. System sądowniczy jest ostatnią linią obrony dla sprawiedliwości. Huawei wierzy w niezależność i uczciwość amerykańskich sądów. Mamy nadzieję, że błędy w Ustawie mogą zostać skorygowane przez sąd.
Reklama
Zgodnie z rozporządzeniem harmonogramu Sądu Dystryktowego USA dla Wschodniego Dystryktu Teksasu, przesłuchanie w sprawie wniosku jest wyznaczone na 19 września. Pełną treść wniosku znajdziecie pod tym linkiem
Źródło: materiały prasowe
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu