Huawei

Założyciel Huawei: "Apple jest moim nauczycielem, nadal prowadzi"

Albert Lewandowski
Założyciel Huawei: "Apple jest moim nauczycielem, nadal prowadzi"
8

Obecnie Huawei znajduje się w bardzo trudnej sytuacji i trudno stwierdzić, w jakim kierunku rozwinie się cała sprawa. Głos zabrał ostatnio założyciel firmy, Ren Zhengfei, w wywiadzie dla Bloomberga.

Trudna sytuacja Huawei

Ostatnie dni w świecie nowych technologii i biznesu upłynęły pod znakiem nałożenia blokad na Huawei w zakresie współpracy z amerykańskimi firmami. W ten sposób producent straci dostęp do Androida czy procesorów Intela, a to bardzo poważne przeszkody przy tworzeniu smartfonów, laptopów i serwerów. Co gorsza, sankcje są o wiele bardziej bolesną i dotyczą większej liczby ich dotychczasowych partnerów.

W ostatnim wywiadzie założyciel firmy, Ren Zhengfei, określił Apple mianem nauczyciela. Podkreślił to, że gdyby Chiny chciały ich zablokować, to Huawei byłby temu przeciwny. Jak to ładnie ujął: Jako uczeń, dlaczego mielibyśmy być przeciwko własnemu nauczycielowi? Nigdy.

Przeczytaj również: Historia Huawei.

Ren Zhengfei odniósł się również do oskarżeń, dotyczących kradzieży technologii od amerykańskich firm: Ukradłem amerykańskie technologie z przyszłości. Stany Zjednoczone nawet ich jeszcze nie mają. Dodał również, że nie widzi żadnych konkretnych powodów do tego, aby blokować Huawei, skoro firma nie działa na szkodę USA.

Zakazy ze strony USA wpłynęły również na rynek 5G. Założyciel Huawei zauważył jednak, że o ile to pogorszyło to sytuację Huawei, o tyle ich wykluczenie spowodowałoby zbyt dużą lukę w rynku, którą i tak wypełnią, zapewniając infrastrukturę. Zresztą mało prawdopodobne, aby wszyscy partnerzy zdecydowali się na ich zablokowanie i wymianę sieci. Nie da się ukryć, że to astronomiczne koszty i nikt nie jest tym szczególnie zainteresowany.

Niewątpliwie Huawei czeka prawdziwy test siły marki i poszczególnych działów. Najbardziej interesujące jest to, jak będzie prezentować się ich nowy system operacyjny, Ark OS. Zobaczymy również, jak będą wyglądać negocjacje Chin z USA, które mogą jeszcze odwrócić całą sytuację.

A tymczasem w Polsce ludzie masowo zwracają smartfony Huawei do sklepów i anulują zamówienia. Widać, że afera mocno wpłynęła na postrzeganie marki przez konsumentów.

źródło: Android Authority

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu