Huawei

5G w tańszych smartfonach? Ok, ale niech to będzie ten procesor

Jakub Szczęsny
5G w tańszych smartfonach? Ok, ale niech to będzie ten procesor
1

Wszyscy tylko Qualcomm, Qualcomm i Qualcomm. Ale to nie jedyny podmiot, którzy tworzy procesory mobilne m. in. dla telefonów komórkowych. Choć MediaTek nieco "oklapł", mimo wszystko próbuje atakować rynek kolejnymi układami - w portfolio wkrótce pojawi się pewna nowość.

MediaTek bowiem pokazał pierwszy chipset mobilny, w którym zintegrowano model 5G. Chipset wykonano w litografii 7nm i znajduje się w nim modem Helio M70, w którym zawarto technologie Cortex A77 oraz G77. Integracja modemu z tymi rozwiązaniami pozwoli na zaoszczędzenie mniejsza na chipsecie, a także pozytywnie wpłynie na pracę urządzenia na jednym cyklu ładowania. Teoretycznie, producent zapewnia pobieranie na poziomie 4,7 Gbps oraz wysyłanie o szybkości 2,5 Gbps. Czyli całkiem dobrze.

Jednak MediaTek odstaje nieco od Qualcomma. Modem drugiej generacji X55 jest w stanie pobierać dane z szybkością do 7 Gbps, jednak przewagą "mniejszego brata" jest fakt, że mamy do czynienia z rozwiązaniem zintegrowanym. Nie jest jednak powiedziane, że już wkrótce Qualcomm nie podzieli się z nami czymś bardzo podobnym. A jest to wręcz wymagane: Qualcomm zwyczajnie musi pokazać podobny chipset, który również odznacza się niskim poborem energii oraz zużyciem dostępnego miejsca w obudowie urządzenia mobilnego.

MediaTek wykorzystuje korzystną sytuację na rynku modemów 5G

Po tym, jak Intel zrezygnował z walki o rynek 5G, a Huawei otrzymał ogromny cios od partnerów, dostępny kawałek tortu znacząco się powiększył. Dlatego też, nie dziwi nas sytuacja MediaTek, który jest aktywny na polu urządzeń mobilnych. Może i nie w przypadku tych mainstreamowych, ale... jednak. Chiński rynek, który jest bardzo chłonny jeżeli chodzi o tanie sprzęty również z chipsetami od MediaTeka z pewnością je przyjmie. I to właśnie tam MediaTek widzi największe możliwości dla swojego biznesu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu