Poradniki

Skąd pobrać aplikacje, których nie ma w AppGallery na Huawei P40 Lite?

Paweł Winiarski
Skąd pobrać aplikacje, których nie ma w AppGallery na Huawei P40 Lite?
4

Huawei P40 Lite to świetny smartfon, ale mówię to pod kątem samego sprzętu - szczególnie w kontekście jego ceny, która wynosi 999 złotych. A co z aplikacjami? Te, których nie znajdziecie oficjalnie w AppGallery można pobrać samodzielnie. Podpowiadamy skąd.

Huawei P40 Lite - świetny smartfon z jedną wadą

Używałem Huawei P40 Lite przez dwa tygodnie korzystając z niego zarówno w ten "normalny" sposób bez usług Google i polegając wyłącznie na sklepie AppGallery od Huawei, jak również doinstalowując sobie usługi Google samodzielnie. Doceniam starania firmy w rozwoju własnego sklepu z aplikacjami, ale wciąż brakuje w nim podstawowych dla smartfona programów, takich jak chociażby:

  • Facebook
  • Instagram
  • WhatsApp
  • Spotify
...i wielu innych aplikacji, z których przynajmniej ja korzystam mobilnie codziennie. Po samodzielnym zainstalowaniu na Huawei P40 Lite usług Google, w telefonie pojawia się po prostu Sklep Play, z którego bez problemu pobierzecie większość popularnych programów (oprócz tych, które posiadają własną certyfikację, jak choćby Netflix). Można też przekopiować te aplikacje ze starego telefonu, do czego zachęca sam Huawei. Ale można też pobrać programy samodzielnie z internetu. Jedną z charakterystycznych cech Androida jest możliwość instalowania plików apk, czyli "wgrywania" programów z zewnętrznych źródeł. W taki sposób masa Polaków grała na przykład w Pokemon Go przed oficjalną premierą gry w naszym kraju. Trzeba jednak wiedzieć skąd takie pliki pobrać. Czy to bezpieczne? Instalowanie niezweryfikowanych przez Google plików i aplikacji zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, więc nie namawiam. Jeśli jednak zastanawiacie się skąd pobierać pliki apk, przygotowałem dla Was zestawienie najlepszych moim zdaniem serwisów z takimi programami.

Przeczytaj też: Recenzja Huawei P40 Lite

Skąd brać pliki apk, by później zainstalować je na przykład na Huawei P40 Lite?

APKPure

Najpopularniejszy serwis z plikami apk, który funkcjonuje w sieci od 2014 roku. Mói się, że APKPure weryfikuje aplikacje przed ich umieszczeniem w serwisie oferując certyfikat bezpieczeństwa SHA1. Serwis posiada również własną aplikację na Androida, którą część osób traktuje jako pełnoprawne zastępstwo Sklepu Google.

APKMirror

APKMirror to podobno największy konkurent APKPure - ale tak jak oni, mają własny system sprawdzania plików przed ich opublikowaniem na stronie. Całkiem nieźle działa tam również system raportowania o problemach z zamieszczonymi programami.

Amazon Appstore

Dla wielu osób nazwa Amazon wiąże się z bezpieczeństwem i chętniej z tego powodu pójdą właśnie tam. Teoretycznie własny sklep Amazona wiąże się z ich tabletami Kindle Fire, ale równie dobrze można go pobrać również na inne urządzenia. Znajdziecie tu zarówno darmowe, jak i płatne programy - czasem w lepszych cenach niż te w sklepie Google.

Przeczytaj też: Aplikacje Google jednak dostępne na Huawei! Chińczycy obeszli zakaz

F-Droid

F-Droid to sklep z aplikacjami powstałymi na bazie wolnej licencji, w którym znajdziecie wiele ciekawych i przydatnych programów

Po zainstalowaniu aplikacji z pliku instalacyjnego apk program po prostu pojawi się na ekranie smartfona i będzie można z niego korzystać. W przypadku Huawei P40 Lite oraz innych smartfonów Huawei, które zostały pozbawione usług Google należy jednak pamiętać, że jeśli jakiś program z nich korzysta, może sprawiać problemu. Choćby podczas zamawiania przejazdów może się okazać, że bez dostępu do danych z Map Google pojawi się problem podczas zamawiania. Jeśli jednak zainstalujecie usługi Google na swoim smartfonie samodzielnie, takie kłopoty nie wystąpią.

Czy warto? Samodzielne działania tego typu sprawiają, że pozbawione dostępu do usług Google smartfony Huawei stają się praktycznie w pełni funkcjonalne - w porównaniu oczywiście z innymi smartfonami z Androidem. Brak jakiejś aplikacji w oficjalnym sklepie AppGallery nie musi wcale oznaczać, że nie możecie z nich korzystać - warto o tym pamiętać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu