Laptop

Microsoft o potępianiu Huawei: To nie jest w amerykańskim stylu

AL
Albert Lewandowski
11

Przyszłość linii Huawei Matebook stoi pod znakiem zapytania. Owszem, może istnieć, ale wszystko wskazuje na to, że nie znajdziemy na nich już Windowsa. Co sądzi o tej sytuacji Microsoft?

Microsoft walczy o ważnego partnera

W ciągu ostatnich tygodni cały czas napływają do nas kolejne informacje na temat sytuacji Huawei. Jest to o tyle ważne, że pozostaje on czołowym producentem elektroniki użytkowej, a zablokowanie jego współpracy z amerykańskimi partnerami może mieć poważne konsekwencje dla całego rynku. W końcu straci nie tylko firma z Państwa Środka, ale również ich partnerzy z USA.

Pomijając już same powody blokowania Huawei przez amerykański rząd, które wynikają z trwających wojny handlowej oraz wciąż nieudowodnionych oskarżeń o szpiegowanie, warto zaznaczyć, że obecne zgoda na handel wkrótce wygaśnie. Głos zabrał ostatnio już Chief Legal Office z Microsoft, Brad Smith. Określił on traktowanie Huawei jako nie w amerykańskim stylu. Uważa, że nie ma żadnych przeciwwskazań do współpracy Huawei z amerykańskimi graczami, a tłumaczenia urzędów z USA nie mają w sobie żadnej logiki, ani też faktów. Z tego względu jest zdania, że trudno do nich podchodzić na poważnie.

Sprawdź też: Harmony OS zamiast Androida.

Nie zabrakło również odniesienia do Trumpa. Smith dodał, że skoro Trump ma doświadczenie z przemysłem hotelowym, to powinien podejmować lepsze decyzje i rozumieć ich konsekwencje. W tym przypadku na pewno chodzi o spore straty dla amerykańskich firm. Mało prawdopodobne, aby były w stanie w inny sposób zrekompensować spadek przychodów. W dodatku trudno być prawdziwie globalnym liderem, jeżeli nie ma się międzynarodowego zasięgu. Odniósł się w rozmowie z Bloombergiem również do tego, że obawia się o przyszłość niektórych struktur Microsoftu. Mądrze zaznaczył, że blokada na Huawei powinna dotyczyć tylko agencji rządowych. Taki zabieg byłby klarowny i dla wielu osób w pełni zrozumiały.

Sprawdź też: Wyrachowany romans Microsoftu z Linuxem.

Rewolucja na rynku komputerów?

Jestem ciekaw, czy Huawei będzie w stanie dopracować Harmony OS na potrzeby komputerów osobistych. Wątpię, aby ich nowy system był oceniany na równi z Windowsem, ale jeżeli broniłby się niską ceną, mógłby zrobić całkiem sporą karierę. Moim zdaniem jeszcze lepszym krokiem byłby wybór jednej z dystrybucji Linuxa, np. Ubuntu. W ten sposób mogliby sporo zyskać, pokazując, że pamiętają o rynku linuxowym. Kolejna możliwość to sprzedawanie sprzętu bez systemu. W końcu Windowsa można kupić poza zestawem i potem zainstalować na samym laptopie. Znając życie, społeczność zadbałaby o sterowniki i całość działałaby bez zastrzeżeń.

Przeczytaj również: Huawei Mate 30 z lepszą alternatywą dla Gmail.

W przypadku Microsoftu bolesna byłaby strata dynamicznie rozwijającego się producenta laptopów i jednego z liderów rynku serwerowego. Mimo wszystko takie blokady mogą poważnie wpłynąć na ich wyniki.

Przeczytaj również:

źródło: Neowin

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: