Dostaliśmy do testów bezprzewodowy router obsługujący technologię LTE/DC-HSPA+/HSPA+. Wraz z routerem otrzymaliśmy też kartę SIM z obsługą LTE od Plusa, dzięki czemu mogliśmy przetestować to urządzenie w realnych warunkach pracy. Zacznijmy jednak od specyfikacji: Obsługa USSD Gniazdo antenowe – 2x SMA Sieci – LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz, TDD2600 MHz; HSPA+/HSPA/UMTS 900/2100 MHz; EDGE/GPRS/GSM 850/900/1800/1900 MHz Waga […]

Dostaliśmy do testów bezprzewodowy router obsługujący technologię LTE/DC-HSPA+/HSPA+. Wraz z routerem otrzymaliśmy też kartę SIM z obsługą LTE od Plusa, dzięki czemu mogliśmy przetestować to urządzenie w realnych warunkach pracy.

Zacznijmy jednak od specyfikacji:

  • Obsługa USSD
  • Gniazdo antenowe – 2x SMA
  • Sieci – LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz, TDD2600 MHz; HSPA+/HSPA/UMTS 900/2100 MHz; EDGE/GPRS/GSM 850/900/1800/1900 MHz
  • Waga – 500 g
  • Wymiary – 186x139x46 mm
  • Złącza – Port WAN/LAN, 3xPort LAN, Port RJ 11, Port USB 2.0
  • Łączność – Ethernet, GPRS, LTE, Wi-Fi, EDGE, UMTS, HSPA+, HSPA+, USB, Możliwość podłączenia zewnętrznej pamięci (USB Host)

DSC09470

DSC09463

Na pierwszy ogień poszedł test prędkości transferu danych. Jako, że mieszkam na obrzeżach miasta chciałem najpierw sprawdzić jak sprawuje się ten router w takich warunkach. Udało mi się uzyskać zasięg „trzech kresek” (router nie ma żadnych wystających antenek).

dom2
dom

Udało się „wykręcić” bardzo dobry wynik, wspomnę tylko, że na co dzień korzystam z mobilnego internetu od CP z podobnym zasięgiem, ale trochę starszym routerze i maksymalne wyniki to jakieś 16 Mb/s pobierania i 2-3 Mb/s wysyłania. Właśnie na uwagę tu zasługuje bardzo dobry stosunek prędkości pobierania i wysyłania przy Huawei 22 Mb/s do 10 Mb/s.

Warto wspomnieć, że testowane LTE pracowało na częstotliwości 800 Mhz. Mając ponad 1000 stacji bazowych dla LTE800 Plus podaje, że pokrywają ponad 90% mieszkańców Polski zasięgiem. Głównym celem LTE800 jest dostarczenie internetu mobilnego LTE również do mniejszych miejscowości i wsi.

Aby porównać osiągi w lepszych warunkach, parę dni później testowałem tak samo prędkość w biurze, gdzie okazało się złapać lepszy zasięg. Wynik pomiaru był gorszy, prawdopodobnie zależne to było od większego obciążenia sieci w tygodniu w ciągu dnia (w domu testowałem w piątek późnym wieczorem), jednak i tak nie jest źle oraz zachowany jest podobny stosunek pobierania do wysyłania.

dsds
biuro2

Jak biuro, to i kilka pomieszczeń – sprawdziłem więc również zasięg tego routera. Producent podaje, że sygnał jest transmitowany aż do 250 metrów. Przeniosłem się do drugiego pokoju (dwie ściany po drodze) i przy takim samym zasięgu na routerze, na komputerze miałem mocno okrojony transfer. Tak więc prawdopodobnie rzeczony zasięg 250 metrów trzeba rozumieć jako zasięg w jednym pomieszczeniu, a im więcej przeszkód po drodze tym mniejszy transfer.

drugie

Co ponadto? Okazuje się, że sam dostęp do sieci to nie wszystko, co możemy wyciągnąć z tego urządzenia. Router obsługuje serwer Samba, dzięki czemu możemy wykorzystać go do domowego serwera na współużytkowane pliki czy dokumenty oraz podłączyć drukarkę do wspólnego użytku.

DSC09464

DSC09468

Do serwera możemy podłączyć do 5 użytkowników, do tego nadać im prawa do całej zawartości dysku USB lub do poszczególnych folderów. Miałem z tym początkowo problemy, ale po przejrzeniu kilku for zlokalizowałem problem w systemie plików. Dysk USB musi być sformatowany jako FAT32 aby był widoczny na komputerze.

samba

Po dodaniu użytkownika, nadaniu mu loginu i hasła w menadżerze plików wprowadzamy te dane, po czym możemy już korzystać z zasobów dysku USB jak z normalnego folderu.

admin

usb

Na koniec coś, co może być kluczowe dla wielu osób przy wyborze danego rozwiązania mobilnego routera – ma on wbudowany modem, dzięki czemu pozbywamy się wystających wpinanych modemów USB, a w połączeniu z brakiem antenek uzyskujemy ładnie wyglądające pudełko, które możemy umieścić gdziekolwiek w pokoju.

DSC09474

DSC09471

DSC09472

Dodatkowym atutem tego routera jest możliwość obsługi go wprost z urządzenia mobilnego. Dostępna aplikacja mobilna umożliwia udostępnianie plików podłączonym do tej samej sieci urządzeniom czy kontrolę podłączonych użytkowników.

2015-04-15_153048

W bardzo prosty sposób możemy się też dzielić zainstalowanymi na telefonie aplikacjami, sprawdzić aktualny transfer danych czy ustalić limity.

2015-04-15_153434

Jeśli chodzi o komfort pracy z tym urządzeniem, nie mam żadnych zastrzeżeń. Pracowałem na tym internecie kilka dni, nie stwierdziłem żadnych przycinek, rozłączania czy restartów routera. Połączenie było stabilne, można powiedzieć, że w zupełności sprawdza się w codziennej pracy w sieci.

W przypadku, gdy nie mamy możliwości skorzystania w naszej lokalizacji z kablowego internetu z czystym sumieniem mogę polecić ten router wraz z jakimś pakietem internetu mobilnego.


Powyższy tekst to test komercyjny. Tekst ten przedstawia niezależną opinię redakcji. Klient nie miał wpływu na kształt i wnioski przedstawione w tym tekście.