22

HTC nie odpuszcza Windows Phone – pojawią się kolejne modele

Przed targami MWC 2013 zastanawiałem się, czy HTC nie popełnia błędu organizując premierę swojego flagowca przed największą branżową imprezą. Istniało przecież spore ryzyko, że ich europejsko-amerykański pokaz zostanie zagłuszony przez liczne i ciekawe prezentacje w Barcelonie. Choć tajwańska korporacja nie porwała swoim nowym smartfonem (może to efekt braku niespodzianki), to inni producenci im nie zaszkodzili […]

Przed targami MWC 2013 zastanawiałem się, czy HTC nie popełnia błędu organizując premierę swojego flagowca przed największą branżową imprezą. Istniało przecież spore ryzyko, że ich europejsko-amerykański pokaz zostanie zagłuszony przez liczne i ciekawe prezentacje w Barcelonie. Choć tajwańska korporacja nie porwała swoim nowym smartfonem (może to efekt braku niespodzianki), to inni producenci im nie zaszkodzili – w stolicy Katalonii niewiele się działo. Pisząc krotko: HTC nie jest w najgorszej sytuacji. Ale co dalej?

Jeszcze całkiem niedawno pojawiało się pytanie: gdzie jest flagowiec HTC z platformą Windows Phone? W zeszłym roku firma zaprezentowała smartfony 8X oraz 8S, ale rynek liczył na więcej, na słuchawkę z najwyższej półki cenowej. Firma zaskoczy nas jeszcze jego premierą? Prawdopodobnie nie. Przynajmniej nie w tym roku. W Sieci krąży informacja, z której wynika, iż w tym roku producent dostarczy jeden smartfon klasy premium. Będzie nim model One. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ten smartfon został uznany za najlepszy telefon MWC 2013. Wybór nie dziwi – brakowało solidnej konkurencji.

Wiele wskazuje na to, że Azjaci znowu zmieniają strategię i chcą się skupić na promocji jednego produktu. Trudno powiedzieć, czy wynika to z braku środków, czy z przekonania, iż taki wariant przyniesie im więcej korzyści. W roku ubiegłym firma wypuściła na rynek kilka ciekawych modeli z wyższej półki cenowej, ale żaden z nich nie porwał tłumów. Złożyło się na to kilka czynników, wśród których był z pewnością nie do końca przemyślany marketing. Pewnie nie chcą popełnić tego błędu i skupią swoją wagę na jednym celu. Czy to oznacza, że Windows Phone trafia na boczny tor? I tak i nie.

htc_one_silver_3v

Klienci, którzy wypatrują nowych modeli HTC z platformą Microsoftu prawdopodobnie doczekają się takiego sprzętu. Może nawet już niedlugo. Plotka głosi, iż korporacja pracuje nad smartfonem Tiara, który zostanie wyposażony m.in. w dwurdzeniowy procesor Snapdragon o taktowaniu 1,2 GHz, 4,3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 480×800 pikseli oraz 1 GB pamięci operacyjnej i 8 GB pamięci wbudowanej. Najciekawsze jest to, że na pokład smartfonu ma trafić odświeżona wersja platformy Windows Phone 8 (mowa o całkiem sporej aktualizacji). Smartfon zostanie ponoć zaprezentowany w połowie maja.

Flagowiec to nie jest – typowy przedstawiciele średniej półki. I właśnie w tym segmencie oraz w grupie smartfonów budżetowych należy się w tym roku spodziewać smartfonów HTC z Windows Phone. Co ciekawe, podobny plan ma Nokia. Finowie zapewne pokażą w roku 2013 następcę Lumii 920, ale póki co przybywa w ich ofercie tańszych słuchawek. Trudno nie odnieść wrażenia, że w całej sprawie impuls do konkretnych działań daje Microsoft. Korporacja z Redmond domaga się podkręcania sprzedaży oraz większych rynkowych udziałów swojego OS, a to można szybciej osiągnąć sprzedażą tańszych smarfonów. Ciekawe, czy ta strategia okaże się sensowna także w przypadku HTC?

Źródła grafik: gadgetian.com, frazpc.pl