Felietony

Roztargnienie podczas jazdy samochodem? Rozwiązanie bliżej niż myślimy

Marcin Kamiński
Roztargnienie podczas jazdy samochodem? Rozwiązanie bliżej niż myślimy
Reklama

Roztargnienie podczas jazdy samochodem to poważny problem bezpośrednio wpływający na bezpieczeństwo na drodze. To właśnie przez nieuwagę za kierownicą...


Roztargnienie podczas jazdy samochodem to poważny problem bezpośrednio wpływający na bezpieczeństwo na drodze. To właśnie przez nieuwagę za kierownicą samochodu dochodzi do 25% wszystkich kolizji zgłoszonych amerykańskiej policji. W roku 2009 w samych Stanach Zjednoczonych rozkojarzenie na drodze doprowadziło do śmierci 5,000 osób i ranienia 450,000 kolejnych. A liczba osób używająca smarfonów i mediów społecznościowych za kierownicą od tamtego czasu rośnie lawinowo. Na szczęście jesteśmy świadkami narodzin rozwiązania, które może niwelować ten problem – autonomicznych samochodów! Podstawowe informacje o nich prezentuje ciekawa infografika.

Reklama

Problem roztargnienia podczas jazdy samochodem jest w Stanach Zjednoczonych traktowany bardzo poważnie. Istnieje nawet oficjalna internetowa strona rządowa poruszająca tę tematykę. Najczęstszymi przyczynami utraty koncentracji podczas kierowania pojazdem są: rozmowa z pasażerami (80%), obsługa radia (65%), jedzenie i picie (45%), używanie telefonu komórkowego (40%) oraz przenośnego odtwarzacza muzyki (30%). Dlatego też samochody, które do poruszania się po drogach publicznych nie potrzebują udziału kierowcy, traktowane są jako lek na narastający problem nieuwagi na drodze. W stanie Nevada, jako pierwszym w całym USA, wprowadzono uregulowania prawne, pozwalające testować autonomiczne samochody na autostradach. Podobne przepisy przedstawiła Floryda i Hawaje. Tacy producenci, jak Volkswagen, BMW, Audi, Volvo i General Motors zapowiadają wprowadzenie do roku 2018 produkcyjnych modeli samochodów z autopilotem. Nad podobnym rozwiązaniem pracuje także Google.

Jak działają samochody z autopilotem? Korzystają z wielu przyrządów, w tym z: radaru, lidaru (połączenia lasera z teleskopem), systemu kamer oraz GPS’u. Dzięki nim tworzona jest na bieżąco trójwymiarowa mapa otoczenia, uwzględniająca drogę oraz przeszkody, w tym inne pojazdy, przechodniów czy zwierzęta. Już teraz możemy kupić samochody, które samodzielnie parkują. Za kilka lat możliwe będzie kupno pojazdów samodzielnie przemieszczających się pomiędzy wyznaczonymi punktami. Motoryzacja przyszłości? Już nie – era autonomicznych samochodów to teraźniejszość.

Co potrafią autonomiczne samochody już dziś? Zobaczcie sami:



Źródło infografiki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama