Amazon

Amazon Hub przyjął się w budynkach w USA, a co z naszym Pakomatic i Pocztą Polską?

Grzegorz Ułan
Amazon Hub przyjął się w budynkach w USA, a co z naszym Pakomatic i Pocztą Polską?
Reklama

W Polsce mamy paczkomaty (tak, tylko te od inPostu), a w USA jest Amazon Locker. Okazuje się jednak, że Amazon poszedł o krok dalej i od roku zaczął stawiać swoje maszyny wewnątrz budynków, początkowo tylko w Nowym Jorku i San Francisco, obejmując swoim zasięgiem pół miliona mieszkańców, ale teraz chcą zacząć świadczyć takie usługi na terenie całego kraju.

Widać, że pomysł się spodobał mieszkańcom USA, że jest zapotrzebowanie na tego typu usługi, dlaczego więc u nas tak topornie to idzie? Zwłaszcza, że Polacy ciepło przyjęli sam pomysł na paczkomaty od inPostu.

Reklama

To dokładnie takie samo rozwiązanie, jakie zaproponowała Poczta Polska z firmą Pacomatic. Pomysł zrodził się również prawie rok temu, przy okazji programu dla startupów GammaRebel, w ramach którego Poczta Polska wybierała innowacyjne pomysły, które mogłyby zostać wdrożone w ramach usług świadczonych przez PP.

Jednym z wybranych projektów, były właśnie maszyny do odbierania paczek, montowane wewnątrz budynków - Pakomatic.


Jest to nowe wydanie popularnych automatów do wydawania paczek. Różnica polega na tym, że urządzenia są położone bardzo blisko miejsca zamieszkania, na przykład w blokach czy kamienicach. To rozwiązanie będziemy chcieli wprowadzać razem ze wspólnotami mieszkaniowymi. Za pośrednictwem automatów będzie można odbierać paczki tak samo, jak teraz odbiera się listy ze skrzynek oddawczych.

To rozwiązanie wydaje się szyte na miarę z korzyściami dla wszystkich. I dla firm kurierskich (podobnie jak Amazon Hub, który dostępny jest nie tylko dla dostaw z Amazona, ale i wszystkich dostawców paczek, tu również wszystkie firmy kurierskie mogłyby korzystać z tych maszyn), które w większym stopniu uniknęłyby ponownych doręczeń, jak i dla mieszkańców, którzy nie musieliby się martwić przy dłuższym wyjeździe czy nieobecności w domu, że paczka wróci na magazyn, gdyż w tych maszynach paczki czekają 7 dni na odbiór. Zyskują też deweloperzy, którzy oddają nowy budynek mieszkańcom z dodatkowo usługą odbioru i nadawania paczek "w kapciach", dzięki czemu rośnie od razu prestiż takiej lokalizacji.


Łukasz Łapiński z firmy Pakomatic:

Reklama

W e-commerce istotnym problemem jest przekazanie przesyłki przez kuriera klientowi końcowemu. Wynika on m.in. z tego, że w naszych budynkach brakuje infrastruktury do obsługi paczek. Pakomatic Concierge jest właśnie taką infrastrukturą. Rozpoczęliśmy realizację wdrożenia tego typu urządzeń na warszawskim Żoliborzu. Pierwsze urządzenia trafią wkrótce do wspólnot i będą one miały możliwość przetestowania ich.

To prawda, jedno wdrożenie już miało miejsce, w Warszawie przy ulicy Rydygiera, gdzie w porozumieniu ze wspólnotą i mieszkańcami zamontowali maszynę z modułem 4-kolumnowym, w którym można umieścić jednocześnie 30 paczek. W budynku znajduje się 200 lokali mieszkalnych. Szkoda tylko, że od tego czasu projekt jakby przycichł, nie ma nowych wdrożeń, również na stronie Pacomatic cisza. Mam nadzieję, że to chwilowy zastój, projekt ruszy z kopyta i zacznie być dostępny w szerszym zakresie w kolejnych lokalizacjach, nie tylko w Warszawie, ale i w innym miastach w naszym kraju. Przyda się konkurencja na tym rynku, która przysłuży się nam wszystkim.

Reklama

Źródło: TechCrunch.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama