Mobile

Hisense X1 - największy smartfon świata

Maciej Sikorski
Hisense X1 - największy smartfon świata
18

Kilka lat temu smartfon z 5-calowym wyświetlaczem mógł dziwić. Pierwszego Galaxy Note’a przyjmowano ze sporym dystansem i nierzadko powtarzano, że to się nie przyjmie. Opinie te okazały się chybione: klientom przypadły do gustu modele z dużymi ekranami i mówimy dzisiaj o naprawdę sporym rynku. Co ci...

Kilka lat temu smartfon z 5-calowym wyświetlaczem mógł dziwić. Pierwszego Galaxy Note’a przyjmowano ze sporym dystansem i nierzadko powtarzano, że to się nie przyjmie. Opinie te okazały się chybione: klientom przypadły do gustu modele z dużymi ekranami i mówimy dzisiaj o naprawdę sporym rynku. Co ciekawe, rośnie nie tylko sprzedaż fabletów, jak przyjęto nazywać duże smartfony, ale też ich rozmiar: nie skończyło się na 5,3 czy 5,5 cala – w Las Vegas pojawił się prawie 7-calowy model.

Jakiś czas temu pisałem o tym, iż segment mniejszych tabletów będzie stopniowo usuwał się w cień z powodu ekspansji fabletów (tabfonów). To dobry przykład technologicznego kanibalizmu: jedne urządzenia powoli wygryzają drugie, dość podobne (chociaż nadal zastanawiam się, czy jest sens dzielić te dwa segmenty konkretną granicą, a jeśli tak, to gdzie ją wyznaczyć?). Klient nie będzie zainteresowany małym tabletem, gdy ma duży telefon – oba urządzenia mają przecież podobne rozmiary, podzespoły, możliwości. Do niedawna różnica była jednak zauważalna: 5 cali to nie 7-8. Sprawa wygląda inaczej, gdy telefon ma już prawie 7 cali.

Bohaterem tego wpisu jest smartfon X1 chińskiej firmy Hisense. Na tle innych inteligentnych telefonów wyróżnia się on przede wszystkim rozmiarem wyświetlacza: to już nie 5 czy 6 cali, które wiele osób nadal uważa za przesadę. Hisense zdecydowało się na prawie 7 cali, a dokładnie na 6,8 cala (w rozdzielczości Full HD). Model doczekał się m.in. czterordzeniowego procesora Snapdragon 800 o taktowaniu 2,3 GHz (układ graficzny Adreno 330), kamery 13 Mpix (plus przednia kamera 5 Mpix) oraz 2 GB pamięci RAM. Na pokładzie znajdą się także: 16 GB pamięci wbudowanej (plus czytnik kart microSD), akumulator o pojemności 3900 mAh oraz platforma Android 4.4 KitKat (na razie jest to 4.3 Jelly Bean, ale na rynek sprzęt ma już trafić z nowszą wersją zielonego robota).

Firma Hisense stworzyła jakiś czas temu tablet, który miał być alternatywą dla Nexusa 7, teraz podąża w wyznaczonym wcześniej kierunku, ale stawia przy tym na smartfon o rozmiarach 152.8 x 79 x 9.7 mm. Na chwilę obecną jest to chyba największy inteligentny telefon na świecie (są oczywiście większe urządzenia z funkcją dzwonienia, ale ich producenci nie pozycjonują ich zapewne jako smartfony). Póki co nie wiadomo, ile trzeba będzie zapłacić za ten sprzęt, ale sam producent umieszcza go na wyższej półce w klasie średniej. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że to model stworzony przez gracza z Państwa Środka i przeznaczony przede wszystkim na tamtejszy rynek, to cena może się okazać atrakcyjna. Co ciekawe, firma Hisense nie zamierza się ograniczać do chińskich klientów – telefon trafi też na rynek amerykański.

Komentarz wydaje się zbędny – każdy widzi model X1 i zapewne ma na ten temat jakieś zdanie. Pomijam tu kwestie wydajności sprzętu czy jakości wyświetlacza – póki co skupiam się na samym rozmiarze. I cały czas zadaję sobie pytanie: co dalej? Górną granicę stanowi w tym przypadku ekran o przekątnej 6,99 cala? A co w przypadku, gdy producent dostarczy model z 8-calowym wyświetlaczem i stwierdzi, że to smartfon? Przyznam, że po premierze pierwszego Note’a nie spodziewałem się takiego rozwoju wypadków…

PS Jeżeli ktoś kojarzy większy smartfon, to proszę o informacje - może coś przeoczyłem...

Źródło informacji: engadget.com
Źródło grafiki: mobil.idnes.cz

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

SmartfonTabfonFabletCES 2014